návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak doma vyrobit zubní pastu. Je přírodní a bez chemie

Aktualizováno: 20.07.2021
Vyrobte si přírodní zubní pastu.
Autor: istock.com Vyrobte si přírodní zubní pastu.
Krásně voní, sladce chutná, příjemně vypadá a hodně pění. Konvenční zubní pasta se prodává snadno. Co už ale výrobci neuvádějí, je nálož potenciálně nebezpečných látek či sladidel. Víte, jak vyčistit zuby přírodně, zdravě a bezodpadově? Vyrobte si vlastní přírodní zubní pastu!

reklama

Zubní pasta chrup sama nevyčistí. Zubaři se shodují, že pasta k čištění zubů vlastně ani potřeba není, pokud máme kvalitní zubní kartáček a hlavně zvládáme techniku. Jenže tím se zase připravíme o svěží dech a celkový pocit ze zubní hygieny bude nejspíš nedostatečný. Na trhu samozřejmě už existuje spoustu variant ekologických zubních past. Neobsahují umělá aromata, pěnidla, nálož sladidel, glycerin či kontroverzní fluorid a triclosan. Ale bohužel se prodávají zase v plastovém obalu.

Ušetřete životní prostředí i svoji peněženku a vyrobte si vlastní přírodní zubní pastu! Naučíme vás šest způsobů, jak si vypulírovat chrup přírodní a hlavně zero waste cestou.

Jde to i bez chemie!

Ocet, jedlá soda, citron: Praktické tipy, jak uklidit domácnost bez chemie

Co na to říká zubař?

Domácí bělení zubů: banánem, octem nebo jedlou sodou. Funguje to?

1. Jedlá soda + stévie

Bambusový kartáček na zuby.
Autor: istock.com Bambusový kartáček na zuby.

Jeden z nepopulárnějších „receptů“ na domácí zubní prášek. Proč? Poslala ho do světa sama Bea Johnson, autorka blogu Zero Waste Home a knihy Domácnost bez odpadu a snad nejsilnější hlas zero waste komunity.

Jedlou sodu seženete téměř v jakémkoliv obchodě, ale pokud svoji přírodní pastu chcete dotáhnout k dokonalosti, zamiřte do bezobalového obchodu. Se stévií v prášku už to z hlediska obalů bude horší. V supermarketu ji většinou halí plastový sáček nebo krabička. Vzhledem k malému dávkování ale vydrží dlouhé měsíce, ba roky. 

Postup:

A v jakém poměru ingredience namixovat? Na jeden hrnek jedlé sody připadne lžička stévie. Striktně se tím ale řídit nemusíte. Pro koho bude slanost jedlé sody příliš těžký kalibr, nechť nechá stévii více projevit.

2. Kokosový olej + jedlá soda + éterický olej

Kokosový olej má multifunkční využití!
Autor: istock.com Kokosový olej má multifunkční využití!

Další z receptů z blogerské skříně. Tento pochází od Lauren Singer, autorky blogu Trash is for Tossers, který se rovněž zabývá tematikou odpadu a plýtvání.

Krásná a mladá Newyročanka přichází s receptem s kokosovým olejem, který je dobrý snad na všechno.

Postup:

Smíchejte 2 lžíce kokosového oleje, 1 lžíce jedlé sody a 15 až 20 kapek éterického oleje dle výběru. Pro svěží pocit volte mátu, pro vánoční dech hřebíček či skořici.

Tento zubní prostředek se blíží klasické zubní pastě více než prášek v prvním bodě. Chuť a konzistence kokosového oleje je však mimořádně specifická a jeho blahodárné účinky budou sloužit jen těm nejtrpělivějším.

3. Xylitol + jedlá soda + bentonitový jíl

Jedlá soda dokáže téměř zázraky.
Autor: istock.com Jedlá soda dokáže téměř zázraky.

Bentonitový jíl vytáhne z vaší pusy (a nejen odsud) všechny neřády. Má tu báječnou schopnost magnetizovat toxiny i těžké kovy a vyprovodit je z těla. Navíc v sobě uchovává mnoho minerálů, od vápníku po hořčík.

Postup:

Pro revitalizační zubní prášek spojte lžíci xylitolu, lžíci jedlé sody a stejné množství bentonitového jílu. Nanášejte na bambusový či jiný nekovový kartáček a prášek neskladujte v kovové nádobě. Tím by se jeho příznivé účinky vyrušily.

4. Přírodní zubní tabletky

Doba pokročila a na zuby neplatí už jen pasta. Zubní tabletky stačí rozkousat po smíchání se slinami vznikne jemná pasta. Koupíte je i bez obalu.

TIP: Při přechodu z obyčejné zubní pasty na zubní prášek či jiná zubní čistidla buďte vytrvalí a trpěliví. S největší pravděpodobností vám nebudou chutnat a pocit z dobře vyčištěných zubů se možná také nedostaví. To je normální stav. Přírodní zubní pasty, které zde uvádíme, totiž neobsahují pěnicí látky ani umělé vůně. To ale neznamená, že nefungují. Ba naopak. Pěnivost je zákeřná marketingová hráčka – pusa plná pěny vyvolává dojem, že je vyčištěno. Mechanické stírání ale žádné bublinky nedostihnou.

5. Stáčená zubní pasta

Tubu od zubní pasty nejde dost dobře zrecyklovat. Nebo spíš nejde vůbec. Protože jde o vysoce znečištěný obal, nepatří do žlutého kontejneru, ale do směsného odpadu. A na konci svojí cesty, rozumějte na skládce, se uloží ke staletému spánku… Anebo se spálí.

Jídlo v koši končit vůbec nemusí...

Nebaví vás vynášet koš? Neprodukujte odpad! Víme, jak žít zero waste

Třídíte odpad správně?

Třídíte odpad správně? 8 chyb, které možná děláte a ani to nevíte!

Bezobalové obchody, to nejsou už jen potraviny a nápoje do vlastních nádob. Ale i bezodpadová drogerie. Mrkněte na internet a najděte si bezobalový obchod neblíž vašemu domovu. Naštěstí stále přibývají!

6. Kořínek salvadory perské

Toto krásné cizokrajné jméno nese strom, jehož větvičky nebo kořínky mohou plně zastoupit jak kartáček, tak i zubní pastu. „Klacíky“ je třeba nejprve rozžvýkat – rovný konec se roztřepí a, voilá, kartáček máte v ruce. Skvělá (a smysluplná) zábava k filmu namísto křupek!

Vyzkoušejte alternativní způsoby čištění zubů.
Autor: istock.com Vyzkoušejte alternativní způsoby čištění zubů.

Tato prastará čisticí alternativa se nepotřebuje párovat se zubní pastou. Nejenže postačí voda k čištění, ale kořínky a větvičky tohoto stromu navíc obsahují antibakteriální a antimikrobiální látky. Za všechny jmenujme vitamin C, flavonoidy, vápník či saponiny. Při stíravém pohybu tedy aktivujete dvojí sílu salvadory – pohyb setře plak a výtažek rovnou posílí zub. Geniální tandem.

Další články:

Vyrobte si ekologické tablety do myčky.

3x recept na ekologické tablety do myčky. Jsou levnější a šetrnější k přírodě

Hledejte ekologické varianty.

3 x recept na ekologický prací prášek. Vyrobte si prostředek na barevné i bílé prádlo

 

Text: Andrea Vránová

reklama

Článek je zařazen v: ekologie , přírodní zubní pasta , bez chemie , zubní pasta , bambusový kartáček , kokosový olej , jedlá soda , životní prostředí

reklama

Přečtěte si také