návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

3x recept na ekologické tablety do myčky. Jsou levnější a šetrnější k přírodě

Vydáno: 13.12.2018
Vyrobte si ekologické tablety do myčky.
Autor: istock.com Vyrobte si ekologické tablety do myčky.
Myčka na nádobí – za tu by maminka několika dětí platila zlatem. A nejen ta. Pokrok nám přinesl tento úžasný vynález, ale stejně tak řadu chemických přípravků pro její efektivnost. Víte, jakými ekologickými prostředky tyto „jedy“ nahradit?

reklama

V posledních měsících se letem světem pranýřují zejména plasty, co se ekologického dopadu týče. Chemické čisticí prostředky přitom zásadně infikují naše životní prostředí a jsou možná ještě zákeřnější. Zatímco plasty budí pozornost díky fotografiím zanesených pláží, tekuté chemikálie nebudí vizuální podívanou. Tiše páchají zkázu tam, kde oči nevidí.

Jak na eko koupelnu?

Přírodní vůně a méně plastu: Vybavte si koupelnu v ekologickém stylu!

Hledejte ekologické varianty.

3 x recept na ekologický prací prášek. Vyrobte si prostředek na barevné i bílé prádlo

Běžně dostupné čisticí prostředky představují divoký toxický koktejl. Obsažené fosfáty a dusík kradou mořskému ekosystému kyslík, a tak pomalinku umírá. Tenzidy, pěnicí látky rozpouštějící špínu, zase oslabují rybám ochranný film proti parazitům a bakteriím a mořský život se stává méně odolnější vůči pesticidům a dalším pro ně jedovatým látkám. A to nemluvíme o umělých vůních, bělidlech a plastových obalech.

Nádobí čisté a lesklé tak, že se na něj bojíte sáhnout. Může mít myčka takovýto zářivý chrup i s použitím ekologických čistidel? Bez obav. Ať už sáhnete po ekologických přípravcích z drogerie, nebo si tablety „upečete“.

3x recept na ekologické tablety do myčky

Přinášíme tři recepty na super levné domácí „tablety“ do myčky, které vyčaruje i dítě. I když malého pomocníka nechte raději přihlížet kvůli dráždivosti prací sody. Všechny použité ingredience seženete v bezobalových obchodech.

1. Ekologický prášek do myčky

Ingredience:

4 hrnky jedlé sody + 1 hrnek kyseliny citronové + 1 hrnek mořské soli

Postup:

Jedlou sodu rozprostřeme na pekáč a rozmělníme hrudky. Dáme péct do trouby na 200 °C na půl hodiny až hodinu. Soda trochu ztmavne, což ničemu nevadí. Ba naopak – z jedlé sody je, simsalabim, prací!

Houbičky na nádobí přechovávají miliardy bakterií

Co skrývají houbičky na nádobí? Miliardy nebezpečných bakterií!

Jde to i bez chemie!

Ocet, jedlá soda, citron: Praktické tipy, jak uklidit domácnost bez chemie

A hurá na samotný prášek. Smícháme prací sodu s kyselinou citronovou a mořskou solí. Další krok nemáme – to je vše. Směs vsypeme do vzduchotěsné nádoby. Tento způsob skladování je ideální obranou proti dotěrné vlhkosti.

2. Eko tablety do myčky

Ingredience:

1 hrnek prací sody + 1 hrnek jedlé sody + 1 hrnek košer soli + ½ hrnku kyseliny citronové + 1 hrnek vody + formička na led

Postup:

Smícháme suché ingredience a po malých částech přiléváme vodu. Vždy počkáme, až směs došumí, a přidáme další díl vody. Mazlavou hmotu rozprostřeme do formičky na led. Volíme tu, jejíž komůrky odpovídají velikosti a tvaru dávkovače na tablety naší myčky. Po půl hodině tablety vyklopíme a necháme doschnout. Jeden prací cyklus rovná se jedna tableta. Jedna ku jedné jako u kupovaných tablet. Žádné složitosti. Skladujeme ve vzduchotěsné nádobě.

Houbičky na nádobí přechovávají miliardy bakterií
Autor: istock.com Houbičky na nádobí přechovávají miliardy bakterií

3. Eko saponát

Ingredience:

1 hrnek jedlé sody + ¼ hrnku kyseliny citronové + 1 lžíce tekutého prostředku na nádobí + formička na led

Postup:

Smícháme všechny přísady (klidně rukou) a hmotu rozdělíme do otvorů na led. Po čtyřech hodinách budou tablety dostatečně tvrdé, je tedy ideální čas všechny vyklopit a uskladnit. Kde jinde než ve vzduchotěsné nádobě.

Příroda často funguje lépe než chemie.
Autor: istock.com Příroda často funguje lépe než chemie.

Sůl jako leštidlo?

Sůl, fungující jako změkčovadlo tvrdé vody, zabrání šmouhám. To ekologické seženete v drogerii nebo na internetu. Stačí do vyhledáváče zadat sousloví „ekologická sůl do myčky“.

Sůl v domácnosti hravě nahradí chemii

Bez soli se doma neobejdete. 11 tipů, jak ji využít při úklidu

Spoustu účinných "čističů" najdete ve spíži

Vánoční úklid bez chemie: Pomůže ocet, sůl i silonky

A co leštidlo? To už doma máte. Je jím všemi hospodyňkami milovaný ocet. Stačí jej nalít do zásobníku na leštidlo před spuštěním mycího cyklu. Ideálně volte ten bílý. Zajistí lesk jako blesk.

Nablýskané nádobí

Ani ten nejlepší přípravek do myčky nedokáže sklenicím vrátit jejich šarm, pokud má sloužit v neudržovaném spotřebiči.

Jednou za měsíc pusťte myčku naprázdno (předtím odstraňte zbytky a vyčistěte filtr). Na horní košík pro sklenice umístěte hrnek s octem. Dno posypejte jedlou sodou. Zapněte myčku na nejvyšší teplotu. V polovině cyklu myčku vypněte a nechte 20 minut stát. Stiskněte režim pauzy a pootevřete dvířka. Ocet s jednou sodou začnou pracovat na zašlé špíně. Opět myčku zapněte a po skončení cyklu utřete její chřtán dosucha.

Pro oslnivě lesklé nádobí nenechte myčku praskat ve švech. Poloprázdná zase nepomůže životnímu prostředí. Plňte ji na maximum a volte odpovídající programy.

Nablýskané nádobí z myčky.
Autor: istock.com Nablýskané nádobí z myčky.

Text: Andrea Vránová 

reklama

Článek je zařazen v: ekologie , tablety do myčky , ekologické tablety do myčky , nádobí

reklama

Přečtěte si také