Trendy

13. prosince 2018 16:26

Andrea Vránová

3x recept na ekologické tablety do myčky. Jsou levnější a šetrnější k přírodě

Myčka na nádobí – za tu by maminka několika dětí platila zlatem. A nejen ta. Pokrok nám přinesl tento úžasný vynález, ale stejně tak řadu chemických přípravků pro její efektivnost. Víte, jakými ekologickými prostředky tyto „jedy“ nahradit?

V posledních měsících se letem světem pranýřují zejména plasty, co se ekologického dopadu týče. Chemické čisticí prostředky přitom zásadně infikují naše životní prostředí a jsou možná ještě zákeřnější. Zatímco plasty budí pozornost díky fotografiím zanesených pláží, tekuté chemikálie nebudí vizuální podívanou. Tiše páchají zkázu tam, kde oči nevidí.

Běžně dostupné čisticí prostředky představují divoký toxický koktejl. Obsažené fosfáty a dusík kradou mořskému ekosystému kyslík, a tak pomalinku umírá. Tenzidy, pěnicí látky rozpouštějící špínu, zase oslabují rybám ochranný film proti parazitům a bakteriím a mořský život se stává méně odolnější vůči pesticidům a dalším pro ně jedovatým látkám. A to nemluvíme o umělých vůních, bělidlech a plastových obalech.

Nádobí čisté a lesklé tak, že se na něj bojíte sáhnout. Může mít myčka takovýto zářivý chrup i s použitím ekologických čistidel? Bez obav. Ať už sáhnete po ekologických přípravcích z drogerie, nebo si tablety „upečete“.

3x recept na ekologické tablety do myčky

Přinášíme tři recepty na super levné domácí „tablety“ do myčky, které vyčaruje i dítě. I když malého pomocníka nechte raději přihlížet kvůli dráždivosti prací sody. Všechny použité ingredience seženete v bezobalových obchodech.

1. Ekologický prášek do myčky

Ingredience:

4 hrnky jedlé sody + 1 hrnek kyseliny citronové + 1 hrnek mořské soli

Postup:

Jedlou sodu rozprostřeme na pekáč a rozmělníme hrudky. Dáme péct do trouby na 200 °C na půl hodiny až hodinu. Soda trochu ztmavne, což ničemu nevadí. Ba naopak – z jedlé sody je, simsalabim, prací!

A hurá na samotný prášek. Smícháme prací sodu s kyselinou citronovou a mořskou solí. Další krok nemáme – to je vše. Směs vsypeme do vzduchotěsné nádoby. Tento způsob skladování je ideální obranou proti dotěrné vlhkosti.

2. Eko tablety do myčky

Ingredience:

1 hrnek prací sody + 1 hrnek jedlé sody + 1 hrnek košer soli + ½ hrnku kyseliny citronové + 1 hrnek vody + formička na led

Postup:

Smícháme suché ingredience a po malých částech přiléváme vodu. Vždy počkáme, až směs došumí, a přidáme další díl vody. Mazlavou hmotu rozprostřeme do formičky na led. Volíme tu, jejíž komůrky odpovídají velikosti a tvaru dávkovače na tablety naší myčky. Po půl hodině tablety vyklopíme a necháme doschnout. Jeden prací cyklus rovná se jedna tableta. Jedna ku jedné jako u kupovaných tablet. Žádné složitosti. Skladujeme ve vzduchotěsné nádobě.

3. Ekosaponát

Ingredience:

1 hrnek jedlé sody + ¼ hrnku kyseliny citronové + 1 lžíce tekutého prostředku na nádobí + formička na led

Postup:

Smícháme všechny přísady (klidně rukou) a hmotu rozdělíme do otvorů na led. Po čtyřech hodinách budou tablety dostatečně tvrdé, je tedy ideální čas všechny vyklopit a uskladnit. Kde jinde než ve vzduchotěsné nádobě.

Sůl jakoleštidlo?

Sůl, fungující jako změkčovadlo tvrdé vody, zabrání šmouhám. To ekologické seženete v drogerii nebo na internetu. Stačí do vyhledáváčezadat sousloví „ekologická sůl do myčky“.

A coleštidlo? To už doma máte. Je jím všemi hospodyňkami milovaný ocet. Stačí jej nalít do zásobníku na leštidlo před spuštěním mycího cyklu. Ideálně volte ten bílý. Zajistí lesk jako blesk.

Nablýskané nádobí

Ani ten nejlepší přípravek do myčky nedokáže sklenicím vrátit jejich šarm, pokud má sloužit vneudržovaném spotřebiči.

Jednou za měsíc pusťte myčku naprázdno (předtím odstraňte zbytky a vyčistěte filtr). Na horní košík pro sklenice umístěte hrnek s octem. Dno posypejte jedlou sodou. Zapněte myčku na nejvyšší teplotu. V polovině cyklu myčku vypněte a nechte 20 minut stát. Stiskněte režim pauzy a pootevřete dvířka. Ocet s jednou sodou začnou pracovat na zašléšpíně. Opět myčku zapněte a po skončení cyklu utřete její chřtán dosucha.

Pro oslnivě lesklé nádobí nenechte myčku praskat ve švech. Poloprázdná zase nepomůže životnímu prostředí. Plňte ji na maximum a volte odpovídající programy.


Přečtěte si také