Trendy

30. října 2021 16:00

Matouš Hartman

Nejstrašidelnějšími budovami nejsou jen opuštěné hrady. Duchům se líbí v rodinných domech

Každý starší dům má svou historii, děsivou minulost, o které se mnohdy ví málo. Některé z těchto domů vstoupily do dějin, napsaly se o nich knihy a natočily se o nich filmy. Přitom to mnohdy byly obyčejné rodinné domy.

Krvavá vila vAmityville

Jedná se rozhodně o jeden znejznámějších prokletých domů světa. Stojí vpřímořském městečku Amityville na Long Islandu nedaleko New Yorku. Dřevěný dům postavený vholandském koloniálním stylu se stal inspirací pro dokumentární knihu Horor vAmityville, která vyšla vroce 1977. Její autor Jay Anson sice čelil kritice, že ne všechno, co popsal, je pravda, přesto se publikace stala bestsellerem a vznikl podle ní nespočet filmů. Nejznámější je asi adaptace 3:15 zemřeš.

Vdomě došlo vroce 1974 kšestinásobné vraždě a už následující rok se sem nastěhovala nová rodina, která musela čelit paranormálním jevům a projevům poltergeista. Vjejich boji snadpřirozenem se jim snažil pomoct farář, ale místní obyvatelé se novým majitelům domu spíše vyhýbali. Rodina Lutzových nakonec zdomu utekla. Dům je dnes soukromým majetkem.

Strašidelný dům Perronových

I další známý horor Vzajetí démonů se inspiroval příběhem strašidelného domu vHarrisville na Rhode Islandu vUSA. Stavba se čtrnácti ložnicemi měla děsivou minulost plnou záhadných úmrtí, sebevražd i satanismu. Rodina Perronových, která se do domu nastěhovala vroce 1971, musela čelit útokům démonů. Ti se zprvu projevovali mírně, později se ale útoky nadpřirozených sil znásobily. Na pomoc přišli tehdy velice slavní odborníci na nadpřirozené jevy Ed a Lorraine Warrenovi, kteří jsou i hlavními postavami série filmů.

Dům je dnes majetkem manželů Heinzenových, kteří už zaznamenali různé paranormální úkazy, jako jsou samovolné otevírání dveří nebo neviditelné kroky. Cory a Jennifer Heinzenovi naštěstí nemají zpodobných jevů strach, protože se věnují výzkumu nadpřirozených událostí. Takže si vlastně našli bydlení snů…

Nejstrašidelnější fara Švédska

Před duchy občas neochrání ani pevná víra. Na severu Švédska stojí vila, kde dokonce dostanete certifikát za to, že v ní přečkáte noc. Fara byla postavená ve vesnici Borgvattnet vsedmdesátých letech 19. století a první zmínka o strašidelných úkazech pochází zroku 1927. Věci se samy od sebe hýbaly a domem zněl něčí křik. Brzy vznikla legenda o zneužívaných služkách a dětech pohřbených vzahradě. Vosmdesátých letech se kněz exorcista pokusil o vymítání zlých duchů zdomu, ale bez úspěchu.

Dům, ve kterém bydlelo víc duchů než lidí

Jestli má Švédsko svou strašidelnou faru, Anglie nesmí zaostávat. Za nejstrašidelnější dům na ostrovech se považuje fara vBorley. Dům už dnes nestojí, byl zbořen za druhé světové války, ale příběhy nezmizely. Na faře začalo strašit těsně po tom, co byla vroce 1862 postavena. Rozlehlý venkovský dům poskytoval útočiště pro kněze a jeho rodinu a taky pro hezkou řádku duchů, mezi kterými byla i jeptiška, co se zjevovala během stmívání. Vdomě řádil také poltergeist, který například rozezníval zvonky, které propojovaly pokoje majitelů se zázemím pro služebnictvo.

Největší pozornost si dům získal koncem dvacátých let, kdy se sem vydal tehdy slavný vyšetřoval paranormálních jevů Harry Price, noviny se tehdy nemohly nabažit historek ze strašidelného Borley. Zvrat vpříběhu domu přišel vroce 1939, kdy převrhnutá olejová lampa způsobila katastrofální požár, který zlikvidoval celou nemovitost. O něco později Price provedl ještě jeden výzkum a pod domem objevil kosti, o nichž tvrdil, že patřily mladé ženě. Vroce 1944 byly ruiny srovnány se zemí.

Dům, ve kterém strašila živá žena

Na Západním pobřeží USA vyrostl začátkem minulého století dům, který nechala vystavět dědička společnosti Winchester vyrábějící střelné zbraně. Práce na domě během jejího života neustávaly, dům měl slepé dveře, objevovala se tu prapodivná symbolika, místnosti byly propojeny nízkými chodbami a schodišti. Sarah Winchesterová totiž měřila jen 150 cm. Dům přizpůsobovala svým potřebám a byla štědrá ke služebnictvu, které o své prapodivné paní nemluvilo ani po její smrti. To přispělo kpříběhům, které se kolem domu začaly vyprávět. Nakonec se objevilo i filmové zpracování sHelen Mirren vhlavní roli. Vdomě nejspíš nestrašili duchové, ale největším mystériem byl prapodivný život dědičky úspěšné firmy, která měla dostatek financí, aby záhadologům pěkně zamotala hlavu.

Mnoho hororvých filmů je založených na skutečných událostech, mrkněte se na detailní informace:


Přečtěte si také