Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Po stopách T. G. Masaryka: Která místa jsou s ním navždy spojena?

První československý prezident je pro většinu Čechů ikonou. Politici na Masaryka často odkazují ve svých projevech a jeho soch jsou na našem území tisíce. Existovaly i časy, kdy většina společnosti stála proti němu. Život Masaryka byl opravdu pestrý. Víte, na kterých místech Tomáš Garrigue Masaryk rád pobýval?
Vydáno: 28.10.2018
Po stopách T. G. Masaryka
Autor: istock.com Po stopách T. G. Masaryka

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk neměl zrovna nudný život. Životopis tohoto velikána prozrazuje mnohé o toulavých botách, které nikdy nesundal. Ať to bylo kvůli politice, nebo rodinným situacím, první český prezident se za svůj život přestěhoval hned několikrát. My jsme vybrali ta nejzásadnější místa z jeho života.

T. G. Masaryk
T. G. Masaryk

Hodonín

Roku 1850 se T. G. Masaryk narodil v Hodoníně jako prvorozený syn Terezie a Josefa Masarykových. Tomáš Masaryk pocházel z chudé rodiny. Otec, původem Slovák, byl kočí, matka pracovala jako kuchařka. Původně významný filozof a pedagog postupně dotáhl svoji kariéru až na prvního prezidenta Československa.

Zámek a Muzeum T.G. Masaryka, město Hodonín
Autor: profimedia.cz Zámek a Muzeum T.G. Masaryka, město Hodonín

Hodonín tedy spojujeme s Masarykem jako s jeho rodištěm. Objevují se však spekulace, které tvrdí, že se narodil ve slovenských Kopčanech.

Kvůli otcově povolání se Masarykovi často stěhovali po různých místech jižní Moravy. Rodiče ho v roce 1864 poslali na studie do Vídně. Při studiu na univerzitě v Lipsku pak potkal svoji nastávající ženu Charlottu, se kterou se původně usadil právě ve Vídni.

Praha

V roce 1882 dostal T. G. Masaryk pracovní nabídku na místo mimořádného profesora na pražské univerzitě, proto se s celou rodinou přestěhoval do Prahy, konkrétněji do vily Osvěta na adrese Jana Masaryka 22. V té době byl Masaryk již dvojnásobným otcem. Po šesti letech se z vily však museli přestěhovat kvůli politickým bojům (Spor o pravost rukopisů Královédvorského a Zelenohorského).

Vila Osvěta
Autor: profimedia.cz Vila Osvěta

Poté se rok od roku stěhovali opět z místa na místo. Na delší dobu zakotvili v Thunovské ulici, kde žili 11 let. Poté se přestěhovali do Mickiewiczovy ulice, kde žila rodina do konce války (1918).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Markéta Kašková (@makulka),

 

Po zvolení prezidentem republiky, se rodina nejčastěji nacházela na zámku v Lánech, který slouží českým prezidentům dodnes.

Tomáš Garrigue Masaryk umírá 14. září 1937.

Co najdete jen v českých kuchyních?

Co nesmí chybět v české kuchyni? 7 věcí, které jinde nenajdete

Co je pro české domy specifické?

5 specialit českých domovů, nad kterými jinde kroutí hlavou

Článek je zařazen v: Masaryk , T. G. Masaryk , 100 let , První republika , republika , 100 let výročí , 100 let Československa
Speciály: 100 let českého bydlení

reklama