návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Po stopách T. G. Masaryka: Která místa jsou s ním navždy spojena?

Vydáno: 28.10.2018
Po stopách T. G. Masaryka
Autor: istock.com Po stopách T. G. Masaryka
První československý prezident je pro většinu Čechů ikonou. Politici na Masaryka často odkazují ve svých projevech a jeho soch jsou na našem území tisíce. Existovaly i časy, kdy většina společnosti stála proti němu. Život Masaryka byl opravdu pestrý. Víte, na kterých místech Tomáš Garrigue Masaryk rád pobýval?

reklama

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk neměl zrovna nudný život. Životopis tohoto velikána prozrazuje mnohé o toulavých botách, které nikdy nesundal. Ať to bylo kvůli politice, nebo rodinným situacím, první český prezident se za svůj život přestěhoval hned několikrát. My jsme vybrali ta nejzásadnější místa z jeho života.

T. G. Masaryk
T. G. Masaryk

Hodonín

Roku 1850 se T. G. Masaryk narodil v Hodoníně jako prvorozený syn Terezie a Josefa Masarykových. Tomáš Masaryk pocházel z chudé rodiny. Otec, původem Slovák, byl kočí, matka pracovala jako kuchařka. Původně významný filozof a pedagog postupně dotáhl svoji kariéru až na prvního prezidenta Československa.

Zámek a Muzeum T.G. Masaryka, město Hodonín
Autor: profimedia.cz Zámek a Muzeum T.G. Masaryka, město Hodonín

Hodonín tedy spojujeme s Masarykem jako s jeho rodištěm. Objevují se však spekulace, které tvrdí, že se narodil ve slovenských Kopčanech.

Kvůli otcově povolání se Masarykovi často stěhovali po různých místech jižní Moravy. Rodiče ho v roce 1864 poslali na studie do Vídně. Při studiu na univerzitě v Lipsku pak potkal svoji nastávající ženu Charlottu, se kterou se původně usadil právě ve Vídni.

Praha

V roce 1882 dostal T. G. Masaryk pracovní nabídku na místo mimořádného profesora na pražské univerzitě, proto se s celou rodinou přestěhoval do Prahy, konkrétněji do vily Osvěta na adrese Jana Masaryka 22. V té době byl Masaryk již dvojnásobným otcem. Po šesti letech se z vily však museli přestěhovat kvůli politickým bojům (Spor o pravost rukopisů Královédvorského a Zelenohorského).

Vila Osvěta
Autor: profimedia.cz Vila Osvěta

Poté se rok od roku stěhovali opět z místa na místo. Na delší dobu zakotvili v Thunovské ulici, kde žili 11 let. Poté se přestěhovali do Mickiewiczovy ulice, kde žila rodina do konce války (1918).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Markéta Kašková (@makulka),

 

Po zvolení prezidentem republiky, se rodina nejčastěji nacházela na zámku v Lánech, který slouží českým prezidentům dodnes.

Tomáš Garrigue Masaryk umírá 14. září 1937.

Co najdete jen v českých kuchyních?

Co nesmí chybět v české kuchyni? 7 věcí, které jinde nenajdete

Co je pro české domy specifické?

5 specialit českých domovů, nad kterými jinde kroutí hlavou

reklama

Článek je zařazen v: Masaryk , T. G. Masaryk , 100 let , První republika , republika , 100 let výročí , 100 let Československa

reklama

Přečtěte si také