reklama

5 specialit českých domovů, nad kterými jinde kroutí hlavou

redakce Prima Zoom
20. srpna 2019
Nazujeme si pantofle a pak si sedneme do vyhřátého obýváku. České domácnosti mají svá specifika, která lidem z jiných států přijdou přinejmenším divná. Máte doma všech pět českých specialit?
reklama

To, jak jsme stavěli domy před sto lety, má vliv i na dnešní bydlení. Už kvůli tomu, že naštěstí staré domy nebouráme a nestavíme neustále nové, jako se to dělá třeba za oceánem. Vytvořili jsme si určité představy o tom, jak má byt vypadat a co vněm má být. Podívejte se snámi na to, co je vnašich domovech tak české…

Topení

Pokojovou teplotu považujeme za posvátnou. Díky centrálnímu topení jsme si na ni zvykli a pak se divíme, že nám je vzahraničí zima. Ve velké části světa se smířili stím, že když teplota klesne venku, klesne i doma. To vnaší části Evropy neplatí. Zkuste vzimě navštívit španělské, francouzské nebo holandské domovy. Mnohdy to moc příjemné nebude.

Záchod oddělený od koupelny

Dvě malé místnůstky namísto jedné větší. Zejména včinžovních a panelových domech najdeme toaletu a koupelnu jako samostatné místnosti. Tak tomu ale není vjiných zemích, kde bývá toaleta prakticky vždy součástí koupelny. Tento trend se knám postupně dostává snovou výstavbou, která už nerespektuje pravidla nastavená našimi předky, a dívá se na západ.

Přezouvání se

Nejsme jediní, kdo se přezouvá. Takoví Němci si domů taky nepustí návštěvu vbotách od bláta. Oproti tomu Francouzi, Italové neboAngličané budou jen zírat, když je požádáte, aby se zuli a přijali nabídnuté pantofle. Ať už se na nás budou ostatní národy dívat jak na podivíny, nebo ne, pravdou zůstává, že bychom se doma přezouvat měli… z hygienických důvodů. Takže děláme dobře.

Chodba

Odděluje byt od venkovního světa a my jsme si ji zamilovali. Vmnohých jiných státech vstoupíte rovnou do kuchyně, vČesku máme své chodby. Jde to i bez nich, ale pro nás jsou srdcovkou. Mnohdy sice zaberou prostor, který by se dal využít lépe, ale kam bychom dávali boty… kde bychom se přezouvali?

Hodobóžové nádobí

Vobývací stěně bylo vždycky místo pro vystavení toho nejlepšího porcelánu a skla, které se používalo maximálně o Vánocích. Vedle zlacených talířů trůnila nějaká porcelánová postavička a všechno to vypadalo vznešeně až zámecky. I dnes máme tuhle tendenci, často jsme vyměnili cibulák za něco minimalističtějšího, ale vystavený porcelán kčeským domovům patří. Ještě aby ne, společně skřišťálem představuje opravdovou českou tradici.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama