Trendy

28. srpna 2019 08:00

Markéta Kašková

Psí majitelé jsou šťastnější než ti, kteří vlastní kočku. Čím to je?

Kdo říká, že pes je nejlepší přítel člověka, má pravdu. Tvrzení potvrdili vědci z Chicaga, kteří se zabývali úrovní šťastného života v závislosti na vlastnění kočky nebo psa. Pes v testu vyšel jako nejlepší parťák pro šťastný život.

Obecný sociální průzkum, který provozuje organizace NORC na Universitě vChicagu, zjistil, že 36 % majitelů psůje velmi šťastných ve svém životě. Naopak, opravdu spokojených majitelů koček je pouhých 18 %.

Pes do rodiny, kočka ke svobodnému

Nejedná se však o fakt, že by psi působili na své pány speciální energií, která by znich dělala šťastnější jedince, ale psy si pořizují hlavně lidé, kteří jsou ženatí, vdaní a vlastní domovy se zahradou. Jedná se o faktory, o nichž je známo, že přispívají k celkové životní spokojenosti.

Kočky si spíše pořizují lidé, kteří jsou svobodní nebo žijí v menším bytě.

Poslední průzkum, ze kterého byly tyto údaje získány, byl proveden mezi dubnem a listopadem loňského roku. Počet zkoumaných jedinců se každý rok mění, ale obvykle se pohybuje v rozmezí od 1500 do 3000 dospělých.

Pes potřebuje více pohybu

Tento výzkum není první studií, která by se zabývala výhodami vlastnictví psa oproti kočce. Zjistilo se, že majitelé psů nachodí v průměru 1400 kilometrů za rok. To přispívá k jejich duševnímu i fyzickému zdraví.

Zvířata prospívají zdraví

Majitelé koček však nemusí zoufat. Další výzkum zase tvrdí, že celkové vlastnictví jakéhokoliv domácího mazlíčka může vést ke zlepšení kardiovaskulárního zdraví a snížení krevního tlaku.

I vaše kočičí stvoření, které soblibou ignoruje, když na něj voláte jménem, protože se rozhodlo neuznat vaši existenci, vám dokáže zvednout náladu. Téměř polovina dotázaných uvedla, že se díky svému mazlíčkovi nikdy necítí osamělá.

Přečtěte si také:


Přečtěte si také