Trendy

29. července 2019 08:00

Markéta Kašková

Věřte psímu instinktu. Váš mazlíček pozná, kdo je špatný člověk

Pokud jste majitelem domácího mazlíčka, konkrétně jakéhokoliv psího plemene, pravděpodobně jste vypozorovali, že váš chlupatý přítel je docela bystrý a někdy si nesedne s konkrétní osobou. Výzkum zveřejněný tento týden ukázal, že psi jsou schopni rozeznat, zda je někdo špatný člověk a jestli představuje hrozbu pro svého pána.

To, že psi dokážou projevit city, dobře víme, ale stále jsme mocnetušili, jakvnímajílidské povahy, naše nálady a lidské jednání.Umíme rozpoznat, zda je někdo jejich přítel, či naopak, ale proč člověka označí za nedůvěryhodného, jsme nevěděli. Nedávný výzkum potvrdil, že psi vnímají mnohem víc, než jsme si doteď mysleli.

Psi negativně hodnotí lidi, kteří odmítají pomáhat jejich majitelům

Vědci vybrali majitele psů jako dobrovolníky, aby předstírali, že jim nejde otevřít kontejner na odpadky. Požádali tedy dva vědce o pomoc. Vprvním scénáři jim výzkumník ochotně pomohl, vtom opačném případě tam druhý člověkjen pasivně stál a prosbu ignoroval.

Poté projevili oba vědci zájem se se psem pomazlit. Zatímco vprvním případě kvýzkumníkovi pes ochotně přišel, ve druhém případě pes osobu ignoroval.

Miska sjídlem jen od hodného člověka

Vědce dále velmi překvapilo, jak pes dokáže rozeznat vztah svého pána sostatními lidmi. Při podobném pokusu přišel do místnosti cizí člověk, který vedl vjednom případě milý rozhovor smajitelem psa a ve druhém byl na něj hrubý. Velkým překvapením bylo, když si pes vzal misku sjídlem jen vprvní variantě, tedy od člověka, co se kpánovi choval hezky.

Důvěřujme tedy svým domácím mazlíčkům, vždy to snámi myslí dobře a mají potřebu nás ochránit za každou cenu.

Další články:


Přečtěte si také