reklama

Jste zasněný bohém? Vykouzlete si doma uvolněný boho styl. Přinese vám pohodu a štěstí

skrivaa
19. října 2017
Jste tak trochu bohém, romantik, a přitom zapřisáhlý fanoušek pohodlí? Tak pak se vám bude božsky bydlet tam, kde hlavní housle hraje populární styl boho. Inspirujte se, jak si ho vytvořit i u vás doma.
reklama

Oživte éru svobody, svezte se na vlně volnomyšlenkářství a najděte se tak trochu ve stylu hippies. Tento styl nenařizuje absolutně nic a přitom umožňuje víc než dost. Byt vboho stylu je zaručený recept na plně prožitý den, který bude všechno, jen ne všední. Žít neokoukaně je zkratka boží.

„Celý život jsem jako manažerka vbance žila podle příkazů, zákazů a toho, co bylo nutné zařídit a komu se zase podřídit. Měla jsem všeho po krk. Cítila jsem se jako vpasti, a tak jsem utekla na čarokrásné, byť daleké Bali. Fušuji do digitálního nomádství, žiji tady u šplouchajících vln vmalém plážovém domku na skále, který jede na vlně boho od podlahy až ke stropu. Druhé patro pronajímám cestovatelům, kteří mi potvrdili, že tento bohémsky zařízený interiér vnich nastartoval lepší myšlenky, kreativitu a taky pocit nekonečné volnosti,“ vysvětluje nadšeně Sára (33).

Všechno je o vás a ve vás

Nic takového, že tohle musí být tak a ne jinak. Stačí se vám zamilovat do přírodních materiálů, zbožňovat barvy, mít odvahu je tasit a hlavně žít tak, jak to sami cítíte. Už i proto je bohémský styl maximálně individuální a zkrátka svůj. Každý znás totiž do něj otiskne kus sám sebe.

Hitem jsou barvy, pestrá škála potisků, vzorů a především přírodních materiálů, které signalizují fakt, že příroda je nám blízká, nikoli tedy přehršel plastu a umělé syntetiky. Žít i být totiž lze i EKO.

Zdivo nechejte křičet vřelými odstíny, jako je vínová, tyrkysová, smaragdová nebo třeba jen tak bělostným neutrálním nátěrem, který zútulní textilní tapety se vzory a to klidně i na několik způsobů.

Jde se na to. Jak začít?

Co se týká podlahy, tak tu nechejte zazářit a sem tam na ni vyskládejte textilní dečky, orientální kusové koberce nebo třeba huňaté kožešiny. Pokud vám chybí prostor jenom pro vás, vykouzlete si svůj kout za pomoci větších či menších polštářů rozesetých na podlaze, ke kterým si můžete přizvat nízký dřevěný stolek, kam poputuje pestrobarevný čajový servis. Nemluvě také o exoticky vyhlížejících taburetkách, kterým to vboho stylu sluší víc než dost. Navodit pocit oddělené místnosti můžete třeba paravánem zbambusu nebo záclonkou tvořenou zkorálků.

Důležitá je nevázanost a svoboda, která by v domácnosti bohéma měla být cítit. Foto: istock.com

Máte spadeno na nábytek a netušíte, který si vybrat? Vaše zraky by měly poutat zajímavě řešené kusy nábytku skovovou patinou, keramickými úchyty, působivými kresbami nebo snevšedními malbami. Vyhýbat se nemusíte ani nesourodé variantě à la „každý pes, jiná ves“. Tento mix stylů totiž není na škodu, naopak jej můžete přetvořit na velké plus.

TIP PRIMA LIVING: Netušíte, jak a čím vyšperkovat čelo postele? Co takhle vsadit na klasické palety, které stačí obrousit, natřít a máte hotovo.

Hlavně snápadem

Nevíte, jak využít volný prostor vobývacím pokoji nebo vrozměrné XXL ložnici? Neváhejte si do místnosti zavěsit houpací sít. Tu vybavte klidně milým háčkovaným přehozem střásněmi a dolaďte do komfortního luxusuhromadou skvělých polštářků svysokým vlasem.

Pokud spíše směřujete vstříc kpřírodě a čistým liniím boho stylu, ozdobte si stěnu lapačem snů, zamilujte se do přírodních solných lampiček a škály třásní, korálků, bavlnek či uzlů. Místo obrazu si namalujte tolik populární mandalu, jež se bude mimo jiné slušivě vyjímat také na bambusových miskách či talířkách. Vytaste se také svašimi relikviemi zcest zachycujících sošky exotických bohů či zvířat a stálezelenou flóru zasaďte do proutěných květináčů.

Ideální je fíkus benjamin, zamiokulkas, dračinec, lopatkovec, kokosová palma nebo třeba tlustice pyšnící se oplácanými křivkami. Vedle nešlápnete ani klasickými lučními květinami, na ty si však budeme muset nějaký ten pátek zase počkat.

Najdou se ale mezi námi i tací, kteří se stím dvakrát, jak se říká, nepářou. A tak své poklady, jako jsou šátky, šperky, přírodní korále a jiné bez ladu a skladu zavěsí na větší či menší větev.

A jakmile se u vás usadí boho styl, zaposlouchejte se do zvuků přírody, najděte se vmeditaci, přečtete si báječnou knihu Čtyři dohody, provoňte váš domov exotickou kuchyní, vnímejte lásku, utečte na cesty a věřte, že když jednou najdete sami sebe, tak už nikdy nezůstanete sami. Boho styl vám zkrátka a dobře učaruje.

K tématu

(lz)

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama