Trendy

21. ledna 2019 11:58

maku-la@seznam.cz

V rozpadlém mrakodrapu žijí 3000 lidí. Je to nejvyšší slum na světě

Pravděpodobně nejvyšší slum na světě leží v centru venezuelské metropole Caracas. Má 45 pater a lidé tu mají vlastní pravidla.

Mrakodrapu nechybí přistávací plocha provrtulník, luxusní balkony na grilování a nenahraditelný výhled na pohoří Avila. Podstatnou vadou na kráse je fakt, že se jedná oslum. Davidova věž, jak se obřímu mrakodrapu přezdívá, chátrá už desítky let.

Špatný osud

Mrakodrap ztratil vyhlídky na lepší budoucnost již vroce 1994, kdy zemřel hlavní investor David Brillembourgv. O dvacet let později nastala hospodářská krize a to byla poslední rána pro honosnou budovu.

Chudí lidé o mrakodrap začali projevovat zájem již vroce 2007. Postupně vněm začalo bydlet více než 3000 lidí. Stal se útočištěm, které obyvatele chrání před násilím a před nástrahami ulic. Pro mnohé znich je to poprvé, co mají vlastní místnost kživotu.

Platby a pravidla

Vláda nechává nelegální nájemníky vrelativním klidu. Kdyby lidé neosídlili mrakodrap, byli by na ulici. Přesto se uvnitř mrakodrapu dodržují pravidla. Lidé musí udržovat čistotu na chodbách a dodržovat zákony dobrého chování. Rodiny si dokonce platí ostrahu, která budovu nepřetržitě střeží. Své pokoje si zvelebili tak, aby vnich přežili a našli bezpečí.

Smrt na denním pořádku

Přesto je bydlení velmi nebezpečné, zejména ve vyšších patrech hrozí úraz nebo zřícení. Zdi nejsou dokončené a člověk lehce spadne. Výtah samozřejmě vpolorozpadlém mrakodrapu neexistuje, lidé tedy musí každý den šlapat několik pater tam a zpět. Vbudově se vdnešní době nalézají obchody, kadeřník, dokonce i lékař. Lidé si žití snaží zpříjemnit, jak to jen jde.

Nahlédněte do galerie a posuďte, zda byste alespoň jednu noc vpodobném objektu vydrželi.


Přečtěte si také