návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Tohle je nejvýše položené sídliště na světě. Kdo v něm žije a proč?

Vydáno: 19.12.2018
Larung Gar 8
Autor: profimedia.cz Larung Gar 8
40 000 lidí žije na jednom zvláštním místě, které je prakticky odříznuté od okolního světa. Utvořili tak fascinující sídliště, které je navíc celé v červené barvě.

reklama

V tibetské autonomní prefektuře v provincii Sêrtar Garzê se nachází město Larung Gar, které na světě nemá obdoby. Většina obyvatel tu žije na strmých svazích v malých domcích tvořících nejvýše postavené sídliště světa. Čínská vláda se snaží počet obyvatel eliminovat již od roku 2016 a některé domy občas demoluje. Lidé v horách chtějí najít klid od čínské vlády.

Nejvýše položené sídliště na světě
Autor: profimedia.cz Nejvýše položené sídliště na světě

Sídliště se tvořilo od roku 1980 a od začátku přitahovalo velké množství lidí, kteří se rozhodli usadit v neobydleném údolí a tím vytvořit jedno z největších buddhistických studií na světě. Kvůli čínské nevoli si zde mniši našli tiché místo, kde mohou vykonávat své motlidby. Z Larung Gar se pomalu stala soukromá buddhistická akademie. Počet obyvatel se nyní pohybuje kolem 40 000 a zahrnuje především mnichy a jeptišky, což z něj dělá největší náboženský ústav na světě.

 

 

Tisíce domů jsou rozesety po celé hoře a je využitý každý centimetr půdy. Jeden po druhém červené domy zcela zakryly svah, na kterém jsou všelijak postaveny. Krajina je úchvatně krásná a jedinečná, mniši tu mají optimální podmínky na život. V letech 2001–2002 bylo místo však téměř zničeno právě čínskými úřady. Jen málokdo tehdy čekal, že by akademie mohla být znovu obnovena v plné síle.

Příroda je nenahraditelná.
Autor: profimedia.cz Příroda je nenahraditelná.

Fotograf William Yu zde trávil čas a fotografoval každodenní život a domovy mnichů. „Většina z mnichů a jeptišek je velmi přátelská. Je to vzdálené místo a také je velmi těžké se sem dostat, ale stojí to opravdu za to. Přál bych si, abych tam mohl zůstat déle," řekl fotograf.

Bajau 7

Tito lidé žijí na moři a nikdy se nepodívali na pevninu. Jak vypadá jejich domov?

Minidomky

Pořiďte si nejstylovější minidomek. Malý prostor nabízí velké pohodlí

reklama

Článek je zařazen v: sídliště , Tibet , Čína , mniši , William Yu , Larung Gar , domy , červená , buddhismus , jeptiška

reklama

Přečtěte si také