Trendy

19. prosince 2018 11:30

maku-la@seznam.cz

Tohle je nejvýše položené sídliště na světě. Kdo v něm žije a proč?

40 000 lidí žije na jednom zvláštním místě, které je prakticky odříznuté od okolního světa. Utvořili tak fascinující sídliště, které je navíc celé v červené barvě.

V tibetské autonomní prefektuře v provincii Sêrtar Garzê se nachází město Larung Gar, které na světě nemá obdoby. Většina obyvatel tu žije na strmých svazích v malých domcích tvořících nejvýše postavené sídliště světa. Čínská vláda se snaží počet obyvatel eliminovat již od roku 2016 a některé domy občas demoluje. Lidé v horách chtějí najít klid od čínské vlády.

Sídliště se tvořilo od roku 1980 a od začátku přitahovalo velké množství lidí, kteří se rozhodli usadit vneobydleném údolí a tím vytvořit jedno znejvětších buddhistických studií na světě. Kvůli čínské nevoli si zde mniši našli tiché místo, kde mohou vykonávat své motlidby. ZLarung Gar se pomalu stala soukromá buddhistická akademie. Počet obyvatel se nyní pohybuje kolem 40 000 a zahrnuje především mnichy a jeptišky, což z něj dělá největší náboženský ústav na světě.

Tisíce domů jsou rozesety po celé hoře a je využitý každý centimetr půdy. Jeden po druhém červené domy zcela zakryly svah, na kterém jsou všelijak postaveny. Krajina je úchvatně krásná a jedinečná, mniši tu mají optimální podmínky na život. V letech 2001–2002 bylo místo však téměř zničeno právě čínskými úřady. Jen málokdo tehdy čekal, že by akademie mohla být znovu obnovena v plné síle.

Fotograf William Yu zde trávil čas a fotografoval každodenní život a domovy mnichů. „Většina z mnichů a jeptišek je velmi přátelská. Je to vzdálené místo a také je velmi těžké se sem dostat, ale stojí to opravdu za to. Přál bych si, abych tam mohl zůstat déle," řekl fotograf.


Přečtěte si také