Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Chcete si na čerstvých dýních pochutnávat i v únoru? Poradíme, jak je uchovat

Jak zařídit dýním na zimu pohodlné bydlení? Není to vůbec těžké, jen musíte vědět, čeho se především vyvarovat.
Vydáno: 06.11.2014
Kam s nimi? S dětmi na hřiště, s dýněmi do sucha a tepla
Kam s nimi? S dětmi na hřiště, s dýněmi do sucha a tepla Autor: Archiv Marty Pawlicové
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Měkké stopky

První předpoklad dlouhého a spokojeného života dýně pod vaší střechou musí být splněn už při koupi v obchodě či při sklizni (pokud jste kromě konzumentů i pěstitelé). Jestli chcete, aby vám dýně vydržely co nejdéle, vybírejte (případně sklízejte) pouze takové se zaschlou stopkou. Dýně se stopkou dosud nedřevnatou a měkkou jednak nejsou pořádně zralé, ale hlavně se vám od stopky začnou brzo kazit.

Takže pokud máte doma hezkou hladkou tvrdou dýni s tvrdou stopkou, nepotlučenou a nenahnilou, nic vám nebrání v tom zařídit jí u sebe tak útulné bydlení, že vám vydrží čerstvá a chutná minimálně do února, klidně ale až do dubna či ještě déle. Jak na to?

Základní pravidla:
Vybírejte jen dýně s tvrdou stopkou
Nesmíte je skladovat v teplotě nižší než 10 °C, ani ve vyšší než pokojové
Můžete je zabalit do novin či slámy
Dýně se nesmí dotýkat jedna druhé
Nesmí být ve vlhkém prostředí, sklep není vhodný, naopak panelákový byt je ideální

Vystavte je…

Někdo zastává názor, že dýně (a zvlášť ty Hokkaidó) jsou společenské a měly by být vystaveny k potěše všech nájemníků někde na poličce, občas pohlazeny, občas oprášeny a samozřejmě čas od času zkontrolovány, jestli neplesnivějí od pupíku či od stopky. Bez problému snesou pokojové teploty, pokud vám zrovna nestojí na krbové římse, stejně jako chladnější klima až do zhruba 10 stupňů. Vyvarujte se toho nechávat dýně na příliš studeném místě či se zpozdit s jejich sklizní. Pokud totiž přejdou mrazem, jejich životnost se značně zkrátí.

Jak zpracovat dýně? Skvělé recepty najdete v novém časopisu Prima Fresh, který najdete na stáncích 12. listopadu.

Časopis Prima FRESH

PŘEKVAPENÍ! Vydáváme časopis Prima FRESH

 … nebo schovejte

V případě ale, že si nechcete obývák zaneřádit hromadou oranžových koulí a stejně byste si na nich po Novém roce rádi pochutnali, existuje i jiné řešení. Dýně můžete zabalit do novin, vložit do papírových tašek či je vyskládat na dřevěnou lísku, proložit suchou slámou a uskladnit. Papír či sláma se používá proto, aby do sebe nasákly vodu, která se z dýní neustále a ve velkém množství odpařuje. Dýně by se neměly dotýkat jedna druhé a místo jejich zimního odpočinku by mělo být dostatečně větrané, ale hlavně, a to musíme zdůraznit, suché!!!

Jednotlivé druhy dýní najdete v našem dýňovém speciálu ZDE.

 

Cuketa

Nejoblíbenější tykví je cuketa. Skvělé nápady, jak ji připravit

Pozor na plísně

Největším katem dýní obecně jsou totiž plísně, proto sklep, jakkoli si myslíte, že suchý, neudělá těmto plodům přes zimu většinou dobře. Naopak v klasickém panelákovém bytě, kde se věčně potýkáte s přesušeným vzduchem, můžete dýně klidně strčit pod postel a budou se mít jak v ráji. Samozřejmě i tam je musíte občas zkouknout a případně odstranit ty špatné, aby se plíseň nešířila.

Kompotovaná dýně chutná skvěle

DÝNĚ: Zavařování a kandování. Poradíme, jak si ji užít celoročně

Můžete i mrazit

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. Ze stejného důvodu (velké vlhkosti) je pro skladování dýní zcela nevhodná i lednice. Naproti tomu mrazák je jejich kamarád – tedy pokud se smíříte s faktem, že je před konzumací budete muset nechat rozmrazit. Jestli tedy dýně nechcete vystavovat ani je chodit v průběhu zimy kontrolovat a máte-li dostatečně velký mrazák, směle je nakrájejte na měsíčky, vydlabejte semínka, vložte do igelitových sáčků či dóz a šup s nimi do mrazáku. Po pár hodinách na kuchyňské lince budou chutnat jako čerstvé.

(kar)

Mohlo by vás zajímat:

Jako čert ostré

Naučte se nakládat nejlepší kozí rohy na světě

Článek je zařazen v:
Reklama