6. listopadu 2014 05:00
Markéta ZídkováChcete si na čerstvých dýních pochutnávat i v únoru? Poradíme, jak je uchovat
Jak zařídit dýním na zimu pohodlné bydlení? Není to vůbec těžké, jen musíte vědět, čeho se především vyvarovat.
Měkké stopky
První předpoklad dlouhého a spokojeného života dýně pod vaší střechou musí být splněn už při koupi v obchodě či při sklizni (pokud jste kromě konzumentů i pěstitelé). Jestli chcete, aby vám dýně vydržely co nejdéle, vybírejte (případně sklízejte) pouze takové se zaschlou stopkou. Dýně se stopkou dosud nedřevnatou a měkkou jednak nejsou pořádně zralé, ale hlavně se vám od stopky začnou brzo kazit.
Takže pokud máte doma hezkou hladkou tvrdou dýni s tvrdou stopkou, nepotlučenou a nenahnilou, nic vám nebrání v tom zařídit jí u sebe tak útulné bydlení, že vám vydrží čerstvá a chutná minimálně do února, klidně ale až do dubna či ještě déle. Jak na to?
Základní pravidla:Vybírejte jen dýně s tvrdou stopkouNesmíte je skladovat v teplotě nižší než 10 °C, ani ve vyšší než pokojovéMůžete je zabalit do novin či slámyDýně se nesmí dotýkat jedna druhéNesmí být ve vlhkém prostředí, sklep není vhodný, naopak panelákový byt je ideální
Vystavte je…
Někdo zastává názor, že dýně (a zvlášť ty Hokkaidó) jsou společenské a měly by být vystaveny k potěše všech nájemníků někde na poličce, občas pohlazeny, občas oprášeny a samozřejmě čas od času zkontrolovány, jestli neplesnivějí od pupíku či od stopky. Bez problému snesou pokojové teploty, pokud vám zrovna nestojí na krbové římse, stejně jako chladnější klima až do zhruba 10 stupňů. Vyvarujte se toho nechávat dýně na příliš studeném místě či se zpozdit s jejich sklizní. Pokud totiž přejdou mrazem, jejich životnost se značně zkrátí.
Jak zpracovat dýně? Skvělé recepty najdete v novém časopisu Prima Fresh, který najdete na stáncích 12. listopadu.
Podobné články
… nebo schovejte
V případě ale, že si nechcete obývák zaneřádit hromadou oranžových koulí a stejně byste si na nich po Novém roce rádi pochutnali, existuje i jiné řešení. Dýně můžete zabalit do novin, vložit do papírových tašek či je vyskládat na dřevěnou lísku, proložit suchou slámou a uskladnit. Papír či sláma se používá proto, aby do sebe nasákly vodu, která se z dýní neustále a ve velkém množství odpařuje. Dýně by se neměly dotýkat jedna druhé a místo jejich zimního odpočinku by mělo být dostatečně větrané, ale hlavně, a to musíme zdůraznit, suché!!!
Jednotlivé druhy dýní najdete v našem dýňovém speciálu ZDE.
Pozor na plísně
Největším katem dýní obecně jsou totiž plísně, proto sklep, jakkoli si myslíte, že suchý, neudělá těmto plodům přes zimu většinou dobře. Naopak v klasickém panelákovém bytě, kde se věčně potýkáte s přesušeným vzduchem, můžete dýně klidně strčit pod postel a budou se mít jak v ráji. Samozřejmě i tam je musíte občas zkouknout a případně odstranit ty špatné, aby se plíseň nešířila.
Můžete i mrazit
Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. Ze stejného důvodu (velké vlhkosti) je pro skladování dýní zcela nevhodná i lednice. Naproti tomu mrazák je jejich kamarád – tedy pokud se smíříte s faktem, že je před konzumací budete muset nechat rozmrazit. Jestli tedy dýně nechcete vystavovat ani je chodit v průběhu zimy kontrolovat a máte-li dostatečně velký mrazák, směle je nakrájejte na měsíčky, vydlabejte semínka, vložte do igelitových sáčků či dóz a šup s nimi do mrazáku. Po pár hodinách na kuchyňské lince budou chutnat jako čerstvé.
(kar)
Mohlo by vás zajímat: