3. května 2017 05:04
Markéta ZídkováDopřejte si vitaminy z vlastní zahrádky. Nejvyšší čas začít sázet
Abyste měli ze své zahrádky co nejvíce zeleniny, je potřeba její pěstování dobře naplánovat. Nyní je ten nejvyšší čas.
Ještě je docela daleko doba, kdy budete ze své zahrádky sklízet plody. Pokud však pěstování zeleniny dobře rozvrhnete a zasadíte chytře vybrané plodiny, možná to nebude za tak dlouho, jak si myslíte. Na zahrádku totiž patří i plodiny, které mají raději chladnější teploty a studenou půdu, které jsou právě v časném jaře. Některým dokonce svědčí lehké mrazíky. Zajímá vás, jakou zeleninu můžete zasadit, abyste měli sklizeň už na jaře?
Populární plodiny, které se dají pěstovat už na jaře jsou: řepa, brokolice, zelí, mrkev, mangold, kapusta, hlávkový salát, pórek, hrášek, ředkvičky a špenát. Jde převážně o zelené plodiny, které jsou nenahraditelným zdrojem proteinů. Listová zelenina obsahuje esenciální aminokyseliny, které tělo není schopno samo vyprodukovat, a tak se svou funkcí vyrovná masu a rybám. Má však i velké množství vitaminů, minerálů, chlorofylu, vlákniny a dalších důležitých látek, které tělo oslabené po zimě určitě ocení.
Takový hrášek byl dlouho považován za předzvěst jara, stejně jako fazole. Nebojte se a šup s ním do země. Ale to zdaleka není všechno. Pokročilí zahradníci mohou sázet i rukolu, růžičkovou kapustu, květák, celer, čínské zelí, štěrbák, fenykl, česnek, cibuli, pastinák a tuřín. A pak jsou také plodiny, které většina lidí pěstuje později, když sluníčko už hřeje, a ony přitom dávají přednost chladnějším teplotám, které jsou právě na jaře – jde o chřest, brambory a rebarboru.
Zkontrolujte předpověď počasí
Pokud chcete sklízet první zeleninu opravdu brzo, můžete zasadit semínka už na podzim. Musíte dávat pozor na teploty vzduchu a půdy, Musí to být dostatečně brzy, aby rostliny dosáhly dospělosti, než udeří tuhé mrazy. Na jaře také musíte být opatrní. Musíte zasadit rostliny tak, aby nepomrzly, ale dostatečně včas, než slunce začne pálit a ony nebudou prospívat.
Rostliny přiklopte
Rámy a poklopy pomohou sazenicím, aby vydržely mrazíky, které by je jinak zahubily. Můžete je koupit v hobby marketech, ale můžete si je vyrobit i sami. Nejjednodušší jen z igelitu. Zručnější kutilové pak mohou postavit příklopy z překližky a plastu a zahradníci, kteří to myslí s pěstováním vážně, mohou záhonky obezdít.
Je důležité, aby poklopy umožňovaly větrání. Když se půda prohřívá, nechte je otevřené, na noc je zavřete. Větrejte často, jinak malé rostlinky napadne plíseň.
Sázejte postupně
U rostlin, které plodí celou sezonu, můžete regulovat, kdy budete sklízet. Třeba tak, že ji vysadíte v různou dobu. Například mrkev můžete zasadit již nyní, další část záhonku za měsíc a pak také na konci léta. Budete mít čerstvou mrkev, ale i další plodiny průběžně. Tak se vám nestane, že budete muset týden jíst jen špenát a zajídat jej hlávkovým salátem, přičemž si budete připadat jako králík. Také nezapomínejte jednotlivé řádky protrhávat, aby plody vyrostly kvalitní. Aby zahrádka opravdu dávala zeleninu během celého roku, nemůžete spoléhat na semínka, která zasadíte na jaře.
Vše do země vraťte
Aby půda byla úrodná a kvalitní, potřebuje živiny. Nejlepší je zelené hnojivo. Jde o rostliny, které se nepěstují kvůli plodům, ale právě kvůli živinám. Luštěniny jako jsou fazole, ale i jeteloviny, pomáhají půdě vrátit dusík. Jako zelené hnojení se hodí rostliny, které mají krátkou vegetační dobu a bujný růst (pohanka, hořčice) a vhodný kořenový systém (slunečnice, svazenka). Rostliny se nechají vyrůst minimálně 20 centimetrů a poté se zapracují zpět do půdy.
(kor)
Mohlo by vás zajímat: