Užitková zahrada

28. března 2023 10:00

redakce Prima Living

Jak na krtka? Zkuste afrikány, plašiče nebo nekastrovanou kočku

Kdyby byl tak roztomilý a moudrý jako v pohádce pana Millera, klidně si ho na zahradě necháte i s myškou a zajícem. Ale realita, tedy rozrytý pozemek plný krtinců, si někdy žádá radikální zásah!

Krtek není jen roztomilá postavička z pohádky, kde mu fandíme proti nemilosrdnému zahradníkovi, ale ve skutečnosti také pořádná škodná, která umí pěkně zdemolovat pozemek. Samý krtinec, trávník zničený, co s tím? Můžete zkusit naše tipy a rady, třeba zaberou a třeba se s krtkem prostě smíříte.

Neubližujte mu

Předně vás musíme upozornit, ba přímo varovat, abyste se nedostali do křížku se zákonem: krtek je ze zákona chráněné zvíře, kterému nesmíte ublížit, natož je zabít! Jde tedy především o to, jak houževnatého krtka přesvědčit, aby si sbalil pět švestek a uráčil se odstěhovat z vaší zahrady.

Krtek údržbář?

Berte to pozitivně. To, že máte na zahradě krtka, v podstatě značí, že je vaše zahrádka ve výtečné kondici a má bezvadnou půdu. Právě kvalitní trávník s pravidelnou zálivkou a sečením je plný života a je tedy vhodným zdrojem potravy pro krtky.

Krtčí hromádky budete rozhrabávat celoročně, protože krtek je aktivní vlastně kdykoli. Nicméně krtek půdu v podstatě dobře kypří a vy můžete využít jeho bezplatných služeb zahradního údržbáře pro své záhony. Vše má ale i své stinné stránky a u krtčího působení to platí dvojnásob.

Krtek má v podzemí spletitou síť chodeb, některé slouží jako obytné a okružní chodby, kde krtek loví. Pokud to s podzemní architekturou přežene, můžete se i propadnout na své vlastní zahradě do krtčího doupěte. Nemluvě o koříncích mladých rostlin, které krtčím rytím mohou trpět.

Kočka

Jednou z možností, jak s krtkem zatočit, je kočka. Ne ovšem nějaký bytový pecivál, ale pořádný venkovský agent a pašák, co má… však víte co. Kastrované čičiny moc akce s krtkem nesvedou.

Naftalín

Nejen proti molům, co žerou kabáty, ale i proti krtkovi. Koupíte ho v drogerii a nasypete do krtčího příbytku. Vůbec mu neuděláte radost a je velká šance, že se dá před naftalínem na ústup.

Plašiče

Akustické nebo vibrující plašiče budou krtka štvát, ale vás možná taky. Píská to, vrní to a nakonec si na to všichni zvyknou. Vy, krtek i sousedi.

Pasti

Opět připomínáme, že krtkům se ubližovat nesmí, takže pasti na krtka volte co nejhumánnější. Většinou vypadají jako trubka, do které se zvíře na návnadu chytí. Nesmíte ho ale trápit dlouho, proto pasti kontrolujte denně. Když krtka chytíte, odneste ho hoooooodně daleko.

Afrikán a pryšec skočcový

Tyto květiny prý krtkům vadí a nevoní. Navíc takzvaně zabijete dvě mouchy jednou ranou, protože například afrikány zbožňují slimáci, kteří se do nich pustí dříve než do salátu.

Dýmovnice

Poměrně rozšířenou metodou, jak se krtka zbavit, je využití dýmovnic. Speciální vyráběné na boj s krtky koupíte v drogerii. Zapálené se dají do nory, přikryjí trávou a zeminou a působí prý okamžitě.

Zdroj: (ku) a https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-29466-prysec-skoccovy-vam-pomuze-v-boji-s-hryzci-krtky-povera-nebo-pravda-0; https://www.pasti.cz/blog/krtek-obecny-fakta-a-myty/

Sdílejte článek
Štítky zahrada krtek krtina

Přečtěte si také