reklama

Jak na krtka? Zkuste afrikány, dýmovnici nebo nekastrovanou kočku

skrivaa
28. dubna 2018
Kdyby byl tak roztomilý a moudrý jako v pohádce pana Millera, klidně si ho na zahradě necháte i s myškou a zajícem. Ale realita, tedy rozrytý pozemek plný krtinců, si žádá radikální zásah!
reklama

Krtek není jen roztomilá postavička z pohádky, kde mu fandíme proti nemilosrdnému zahradníku, ale ve skutečnosti také pořádná škodná, která umí pěkně zdemolovat pozemek. Samý krtinec, trávník zničený, co s tím? Můžete zkusit naše tipy a rady, třeba zaberou a třeba se s krtkem prostě smíříte.

Neubližujte mu

Předně vás musíme upozornit, ba přímo varovat, aby jste se nedostali do křížku se zákonem: krtek je ze zákona chráněné zvíře, kterému nesmíte ublížit, natož je zabít! Jde tedy především o to, jak houževnatého krtka přesvědčil, aby si sbalil pět švestek a uráčil se odstěhovat z vaší zahrady.

Krtek údržbář?

Berte to pozitivně. To, že máte na zahradě krtka v podstatě značí, že je vaše zahrádka ve výtečné kondici a má bezvadnou půdu. Právě kvalitní trávník s pravidelnou zálivkou a sečením je plný života a jetedy vhodnýmzdrojem potravy pro krtky.

Foto: istock.com

Krtčí hromádky budete rozhrabávat celoročně, protože krtek je aktivní vlastně kdykoli. Nicméně, krtek půdu v podstatě dobře kypří a vy můžete využít jeho bezplatných služeb zahradního údržbáře pro své záhony. Vše má ale i své stinné stránky a u krtčího působení to platí dvojnásob.

Krtek má v podzemí spletitou síť chodeb, některé slouží jako obytné a okružní chodby, kde krtek loví. Pokud to s podzemní architekturou přežene, můžete se i propadnout na své vlastní zahradě do krtčího doupěte. Nemluvě o koříncích rostlin, které krtčím rytím mohou trpět.

Kočka

Jednou z možností, jak s krtkem zatočit je kočka. Ne ovšem nějaký bytový pecivál, ale pořádný venkovský agent a pašák, co má…však víte co. Kastrované čičiny moc akce s krtkem nesvedou.

Foto: istock.com

Naftalín

Nejen proti molům, co žerou kabáty, ale i proti krtkovi. Koupíte ho v drogerii a nasypete do krtčího příbytku. Vůbec mu neuděláte radost a je velká šance, že se dá před naftalínem na ústup.

Plašiče

Akustické nebo vibrující plašiče budou krtka štvát, ale vás možná taky. Píská to, vrní to a nakonec si na to všichni zvyknou. Vy, krtek i sousedi.

Pasti

Opět připomínáme, že krtkům se ubližovat nesmí, takže pasti na krtka volte co nejhumánnější. Většinou vypadají jako trubka, do které se zvíře na návnadu chytí. Nesmíte ho ale trápit dlouho, proto pasti kontrolujte denně. Když krtka chytíte, odneste ho hoooooodně daleko.

Foto: istock.com

Afrikány

Tyto silně vonící květiny prý krtkům vadí a nevoní. Navíc takzvaně zabijete dvě mouchy jednou ranou, protože afrikány zbožňují slimáci, kteří se do nich pustí dříve než do salátu.

Dýmovnice a petardy

Poměrně rozšířenou metodou, jak se krtka zbavit, je využití dýmovnic. Speciální vyráběné na boj s krtky koupíte v drogerii. Zapálené se dají do nory, přikryjí trávou a zeminou a působí prý okamžitě. Podobně se do krtčích děr dávají i malé silvestrovské petardy, ale buďte velmi opatrní, ať neublížíte krtkovi a hlavně sobě!

(ku)

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama