reklama

Afrikány by na zahradě neměly chybět: Dokážou odehnat komáry i ochránit zeleninu

redakce
23. března 2019
Afrikány neboli aksamitníky, jak se správně jmenují, pokvetou na vaší zahradě od jara až do zámrazu, a kolik za tu dobu zastanou práce! Dokážou odehnat otravné komáry i ochránit zeleninu před háďátky a přitom stále zdobit.
reklama

Pokud patříte mezi nadšené zahrádkáře, ale nemáte dostatek času na péči o zahradu, pak vysaďte právě afrikány. Nevyžadují téměř žádnou péči a rostou i kvetou naprosto spolehlivě. Právě proto patří mezi nejoblíbenější letničky.

Kdy vysévat a jak pěstovat

Afrikány můžete vysévat vbřeznu, do výsevních misek doma za oknem nebo počkat do druhé poloviny dubna a semínka vysít přímo na záhon. Semenáčky afrikánů také patří během května kběžnému sortimentu všech zahradnictví a květinářství. Výhodou afrikánů je, že velmi dobře zvládají i přesazování vplném květu. Daří se jim výborně na plném slunci, ale stejně dobře se dají pěstovat i vpolostínu. Spokojí se skaždou půdou, ale přednost dávají humózní a dobře propustné zemině a nevadí jim krátkodobé sucho, ale ani přemokření. Pokud se nechystáte sbírat semeno pro příští rok, pak raději pravidelně odstraňujte odkvetlé květy. Prodloužíte tak dobu kvetení. Afrikány se nebudou vysilovat tvorbou semen.

Komárům nevoní

Afrikány mají mnoho plusů, ale na druhou stranu ne každému může vonět jejich silné, kořeněné aroma. Výhodou je, že prý nevoní ani komárům, a tak se například balkonu ozdobenému truhlíky safrikány zdaleka vyhnou. Užitečnému hmyzu však aroma kupodivu nevadí. Afrikány přitahují motýly zširokého okolí.

Afrikány jako ochránci zeleniny

Afrikány netrpí téměř žádnými chorobami ani škůdci. Naopak, blokují vývoj půdních háďátek a někteří zahradníci by dali ruku do ohně za to, že i výskyt mšic a plísní je na záhonech safrikány mnohem menší. Komu však bohužel afrikány opravdu hodně chutnají, to jsou slimáci, kteří dokážou na noc zlikvidovat téměř celou rostlinu a po jejich nájezduafrikány uhynou.

Afrikány vkuchyni

Květy afrikánů jíme, aniž bychom o tom věděli. Vyrábí se znich potravinářské barvivo. Ale můžeme si je dopřát i zcela vědomě. Mají nasládlou chuť podobnou anýzu a hodí se na doplnění salátů či na ozdobu dezertů a nápojů.

Afrikány se pěstují vmnoha odrůdách, odvozených od tří botanických druhů:

Aksamitník jemnolistý (Tagetes tenuifolia)

(výška 20–30 cm)

Vyznačuje se drobnějším vzrůstem a jemnými lístky. Mívá pouze jednoduché květy, ovšem většinou vobdivuhodně obrovském množství.

Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula)

(výška 25–35 cm)

Nejoblíbenější druh afrikánu smohutnějším vzrůstem a bohatými květy. Vykvétá vmnoha odstínech od žluté přes oranžovou až po temně cihlovou.

Aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta)

(výška 50–60 cm)

Aksamitník vzpřímený vytváří velké plné úbory a pro svou výšku se skvěle hodí nejen do letničkových záhonů, ale i k řezu do kytic. Ve váze vydrží nejméně jeden týden.

Zajímavosti o afrikánech

Rozhodně nepocházejí zAfriky, jak by se podle lidového názvu mohlo zdát. Jejich domovem je Střední Amerika, především Mexiko a Guatemala. Do Evropy se dostaly až ve druhé polovině osmnáctého století a rychle se tady zabydlely.

Afrikán se správně jmenuje aksamitník a vědeckým jménem Tagetes, které je odvozeno od etruského boha Tagese. Ten prý měl podobu hezkého chlapce.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama