Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Pěstujte si zeleninu i v zimě. Rovnou doma v obýváku

Líbí se vám pěstovat si vlastní zeleninu přes léto na zahrádce? Tak zbystřete, nabízíme vám způsob, jak můžete pěstovat celoročně.
Vydáno: 29.12.2014
Aquaponie - Obrázek 4
Autor: http://fast-online-shoppings.blogspot.cz Aquaponie - Obrázek 4
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vypadá to jako velká skříň, ze které rostou rostliny. Při bližším pohledu ještě zjistíte, že skříň obsahuje i akvárium, ve kterém žijí ryby. Taková pěkná dekorace do prostorného bytu. Jenomže ve skutečnosti se jedná o důmyslný systém, který člověku umožňuje celoroční produkci potravin – akvaponii.

Akvaponie je kombinací tradičního chovu ryb a hydroponie, tedy pěstování rostlin v živném roztoku, takže se nemusí zalévat a ušetří se také prostor, protože nádoba s vodou může být menší než květináč s hlínou. Když se chovají ryby v nádržích, musí se neustále odstraňovat z vody jejich exkrementy, jinak se voda v nádrži stane pro ryby toxická. Tato práce ale v akvaponii odpadá.

Systém musíte vyladit Foto:

Jedno bez druhého funguje u akvaponie jen napůl

Rostliny a ryby zde žijí v symbióze. Voda od ryb nasycená amoniakem z exkrementů teče do hydroponických záhonů, které neustále zalévá. Rybí exkrementy hnojí rostliny a substrát v záhonu a kořenový systém rostlin zase vodu čistí, takže ta poté může stékat gravitací zpět do nádrže. Tento jednoduchý princip tak tvoří unikátní systém, který když se zaběhne a vyladí, nevyžaduje žádné další plení, zalévání, hnojení. Vyladění systému není ale úplně jednoduché, musíte sladit teplotu i množství kyslíku v systému tak, aby vyhovovalo rybám i rostlinám. Akvaponie funguje samostatně a vy pak můžete jen sázet a sklízet úrodu. A také samozřejmě nesmíte zapomínat krmit rybičky.

V akvaponii rostou rostliny až třikrát rychleji než v běžné půdě. Tím, že voda v systému cirkuluje pořád dokola, není jí potřeba mnoho, oproti běžnému zalévaní se až 90 procent uspoří. Akvaponicky lze pěstovat téměř všechny druhy zeleniny a ovoce, ryby by ovšem měly být odolné, v českých podmínkách je nejvhodnější lín nebo kapr.

Akvárko i velká hala

Sice jsme na začátku článku psali o velké skříni, ale akvaponie může být velká tak, jak potřebujete. Můžete si udělat malé akvaponické akvárium, na jehož vrcholku budete pěstovat pár bylinek do kuchyně. V USA, Austrálii a na Novém Zélandu už tento způsob pěstování firmy využívají komerčně a ovoce a zeleninu pěstují a ryby chovají ve velkém. V tomto případě už je akvaponickým systémem celá hala.

Dokonalá symbióza
Autor: http://fast-online-shoppings.blogspot.cz Dokonalá symbióza

Této metodě se samozřejmě lépe daří v teplém podnebí, protože je možné mít systémy umístěné venku. V Česku si musíte postavit skleník nebo musí být akvaponii v místnosti. Pak je lepší pořídit rostlinám umělé osvětlení, abyste podpořili jejich růst. Jak z uvedeného vyplývá, není tato metoda v Česku ještě příliš běžná. Přesto existují nadšenci, kteří to s ní zkouší. „Akvaponický systém jsme vytvořili abychom tuto metodu pěstování mohli testovat a zjistit, zda se dá celoročně pěstovat zelenina přímo v naší kuchyni,“ vysvětluje Michaela Pospíšilová, která žije v komunitní vile Flora. Každý, kdo by měl zájem vidět akvaponii na vlastní oči má dveře otevřené.

Jde to i ve velkém
Autor: unpotagerdanslamaison.com Jde to i ve velkém

 

Tvůrci pražské akvaponie také budou rádi sdílet své zkušenosti s dalšími nadšenci. A mají jich dost. „Během ročního provozu se objevilo mnoho výzev, které jsme museli řešit. Nejprve jsme ladili intenzitu osvětlení, následně pak způsob, jakým bude ve vertikálních záhonech protékat voda, a před nedávnem jsme udělali fatální chybu a přesadili do akvaponie velké množství rostlin z venkovní zahrady. Dostaly se nám do systému larvy mušek, v teple se jim dařilo a zamořily nám celý systém tak, že jsme ho byli nuceni celý vyčistit a restartovat,“ popisuje Pospíšilová.

Lucie Kořistová

Mohlo by vás zajímat:

Šalvěj

Rostlinné výtažky jsou skvělým hnojivem. Naučte se je připravit

I když jeho jméno zní řecky, pochází rostlina z Madagaskaru (Zamiokulkas)

Pozor na teplotu aneb Jak správně zalévat pokojové květiny v létě?

Na Floře se představili i čeští šlechtitelé cibulovin

Česká květina: I rostliny mají svojí značku kvality

Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama