29. prosince 2014 05:59
Markéta ZídkováPěstujte si zeleninu i v zimě. Rovnou doma v obýváku
Líbí se vám pěstovat si vlastní zeleninu přes léto na zahrádce? Tak zbystřete, nabízíme vám způsob, jak můžete pěstovat celoročně.
Vypadá to jako velká skříň, ze které rostou rostliny. Při bližším pohledu ještě zjistíte, že skříň obsahuje i akvárium, ve kterém žijí ryby. Taková pěkná dekorace do prostorného bytu. Jenomže ve skutečnosti se jedná o důmyslný systém, který člověku umožňuje celoroční produkci potravin – akvaponii.
Akvaponie je kombinací tradičního chovu ryb a hydroponie, tedy pěstování rostlin v živném roztoku, takže se nemusí zalévat a ušetří se také prostor, protože nádoba s vodou může být menší než květináč s hlínou. Když se chovají ryby v nádržích, musí se neustále odstraňovat z vody jejich exkrementy, jinak se voda v nádrži stane pro ryby toxická. Tato práce ale v akvaponii odpadá.
Jedno bez druhého funguje u akvaponie jen napůl
Rostliny a ryby zde žijí v symbióze. Voda od ryb nasycená amoniakem z exkrementů teče do hydroponických záhonů, které neustále zalévá. Rybí exkrementy hnojí rostliny a substrát v záhonu a kořenový systém rostlin zase vodu čistí, takže ta poté může stékat gravitací zpět do nádrže. Tento jednoduchý princip tak tvoří unikátní systém, který když se zaběhne a vyladí, nevyžaduje žádné další plení, zalévání, hnojení. Vyladění systému není ale úplně jednoduché, musíte sladit teplotu i množství kyslíku v systému tak, aby vyhovovalo rybám i rostlinám. Akvaponie funguje samostatně a vy pak můžete jen sázet a sklízet úrodu. A také samozřejmě nesmíte zapomínat krmit rybičky.
V akvaponii rostou rostliny až třikrát rychleji než v běžné půdě. Tím, že voda v systému cirkuluje pořád dokola, není jí potřeba mnoho, oproti běžnému zalévaní se až 90 procent uspoří. Akvaponicky lze pěstovat téměř všechny druhy zeleniny a ovoce, ryby by ovšem měly být odolné, v českých podmínkách je nejvhodnější lín nebo kapr.
Akvárko i velká hala
Sice jsme na začátku článku psali o velké skříni, ale akvaponie může být velká tak, jak potřebujete. Můžete si udělat malé akvaponické akvárium, na jehož vrcholku budete pěstovat pár bylinek do kuchyně. V USA, Austrálii a na Novém Zélandu už tento způsob pěstování firmy využívají komerčně a ovoce a zeleninu pěstují a ryby chovají ve velkém. V tomto případě už je akvaponickým systémem celá hala.
Aquaponie - Obrázek 1 Zdroj: http://fast-online-shoppings.blogspot.cz
Této metodě se samozřejmě lépe daří v teplém podnebí, protože je možné mít systémy umístěné venku. V Česku si musíte postavit skleník nebo musí být akvaponii v místnosti. Pak je lepší pořídit rostlinám umělé osvětlení, abyste podpořili jejich růst. Jak z uvedeného vyplývá, není tato metoda v Česku ještě příliš běžná. Přesto existují nadšenci, kteří to s ní zkouší. „Akvaponický systém jsme vytvořili abychom tuto metodu pěstování mohli testovat a zjistit, zda se dá celoročně pěstovat zelenina přímo v naší kuchyni,“ vysvětluje Michaela Pospíšilová, která žije v komunitní vile Flora. Každý, kdo by měl zájem vidět akvaponii na vlastní oči má dveře otevřené.
Aquaponie - obrázek 3
Tvůrci pražské akvaponie také budou rádi sdílet své zkušenosti s dalšími nadšenci. A mají jich dost. „Během ročního provozu se objevilo mnoho výzev, které jsme museli řešit. Nejprve jsme ladili intenzitu osvětlení, následně pak způsob, jakým bude ve vertikálních záhonech protékat voda, a před nedávnem jsme udělali fatální chybu a přesadili do akvaponie velké množství rostlin z venkovní zahrady. Dostaly se nám do systému larvy mušek, v teple se jim dařilo a zamořily nám celý systém tak, že jsme ho byli nuceni celý vyčistit a restartovat,“ popisuje Pospíšilová.
Lucie Kořistová
Mohlo by vás zajímat: