Užitková zahrada

9. července 2017 09:40

Tereza Javorová

Návod: Jak si postavit dům z pytlů s hlínou. Stačí 9000 Kč

Kouzlo „pytlodomu“ spočívá v jednoduchosti, poetickém vzhledu a v neposlední řadě nízkých pořizovacích nákladech. Postavit si ho můžete už za necelých 9 tisíc korun a vzhledem k jeho rozměrům ani nebudete potřebovat stavební povolení.

Domek z pytlů naplněných zeminou není žádným převratným vynálezem, přesto byste jej u souseda na zahradě hledali asi jen stěží. Přitom je to škoda. Kouzlo „pytlodomu“ spočívá v jednoduchosti, poetickém vzhledu a v neposlední řadě nízkých pořizovacích nákladech. Postavit si ho můžete už za necelých 9 tisíc korun a vzhledem k jeho rozměrům ani nebudete potřebovat stavební povolení.

Domek je ideální jako skladiště zahradního nářadí nebo materiálu, ale díky svým izolačním schopnostem poslouží i jako povrchový sklep nebo dočasný úkryt v nepohodě. A pokud máte doma malé děti, budete mít pokaždé jistotu, kde je hledat.

Postavit „pytlodům“ není nic těžkého, postačí vám zásoba pytlů, dostatek zeminy, dřevěná kulatina a cokoliv, co se vám povaluje na zahradě. Povrchová úprava je na vás, fantazii se meze nekladou. Sledujte náš návod ke stavbě ve fotogalerii: a těšte se na závistivé pohledy sousedů.

Nemusíte zůstat jen u malé stavby na zahradní nářadí, ale tímto způsobem se staví celé domy. Celé to vychází ze stavební technologie Nadera Khaliliho, svým domům říká Superadobe. Lze tak postavit velké stavby na normální bydlení.

Pokud se chcete pustit do stavby, tak jde v podstatě o to, že pytle na písek naplníte zeminou, pokud chcete, můžete přidat cement, ale nemusíte. Pak dovnitř přidáte trochu vody a dáte do řady. Základem je, že pytle musíte důkladně udusat (když už jsou uložené na místě). Mezi každou řadu musíte dát ostnatý drát.

Tady video, kde na 4:10 najdete popis a ukázku, jak stavět, i když neumíte anglicky, je to názorně vidět.

ZDE najdete velmi dobře zpracovaný postup stavby.

(mil)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také