návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Rakytník obsahuje 10x více vitamínu C než pomeranč. Jak ho pěstovat?

zidkovm , Vydáno: 20.01.2017
Sběr rakytníkových plodů je kvůli trnitým větvím spíš očistec. Pokud ale vytrváte a sklizeň šikovně zpracujete, budete mít dostatečný přísun céčka a dalších vitamínů na celý rok
Autor: Thinkstock Sběr rakytníkových plodů je kvůli trnitým větvím spíš očistec. Pokud ale vytrváte a sklizeň šikovně zpracujete, budete mít dostatečný přísun céčka a dalších vitamínů na celý rok
Rakytník řešetlákový – keř, který musíte pěstovat v páru, protože je samčí a samičí.

reklama

Rakytník je jedna z těch rostlin, které rostou jako plevel, navíc nám nabízí cenné léčivé látky opravdu ve všech svých částech. Pokud byste ale chtěli sklízet jeho oranžové plody, které mimo jiné obsahují desetkrát více vitamínu C než pomeranč, musíte ho pěstovat minimálně v páru.

„Pozor, je to nezmar, jeho kořeny se rozpínají do stran jako plevel, jakmile se rozroste, těžko se ho budete zbavovat,“ varují někteří zahrádkáři. Proč bychom měli o pěstování rakytníku řešetlákovém (Hippophae rhamnoides) i přes tyto výstrahy uvažovat? Odpověď můžeme najít u lidových léčitelů z Mongolska, Sibiře nebo Číny, tedy oblastí, odkud keř pochází. Už před mnoha lety rakytník nasazovali například při onemocnění plic, jater nebo kloubů a využívali ho i jako urychlovač při hojení ran.

Rakytník posiluje imunitu, regeneruje játra

Z rakytníku můžeme zužitkovat opravdu všechny jeho části, tedy plody, květy, listy, kůru i kořeny
Autor: Thinkstock Z rakytníku můžeme zužitkovat opravdu všechny jeho části, tedy plody, květy, listy, kůru i kořeny

V současnosti už víme, že keř, který je osazován také v parcích nebo v místech, kde je zapotřebí zpevnit sesouvající se půdu, je bohatým zdrojem vitamínů A, C, D, F, K a celé skupiny vitamínu B. Obsahuje také rutin, flavonoidy, pektin, silici, třísloviny, organické kyseliny a minerály. Rakytník posiluje imunitní systém a je užíván proti řadě neduhů – rozpouští například hleny a usnadňuje tak odkašlávání, pomáhá při léčbě žaludečních vředů, kloubních a kožních onemocněních, omrzlin i popálenin, podporuje funkci jater a užívat ho mohou i ti, kteří mají problém s vypadáváním vlasů.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Rakytník je nenáročný, ale potřebuje společnost

Rakytník je rostlina dvoudomá, pokud tedy chcete, aby plodil, počítejte s tím a pořiďte samce (opylovače) i samici – nejideálnější je ale celá skupina, kde převažují samice. Pohlaví rostlin rozeznáte až v jejich třech letech – samci mají větší a hustěji rozmístěné pupeny. Tím si ale nemusíte lámat hlavu, v zahradnictvích mají jasno i u mladých sazenic.

Rakytník je tak trochu plevel, může se vám rozrůst, ani nevíte jak. Na druhou strau je to tím pádem vitální rostlina, kterou nemusíte piplat Foto:

Pro rakytníky vyberte hlavně slunné stanoviště (ideální je například jižní svah), pokud jde o kvalitu půdy, měla by být propustná a mírně zásaditá.

Obecně je ale rakytník velmi otužilý a přizpůsobivý, až sta let se dožije na vlhkém i suchém stanovišti, odolá mrazům, zasolené půdě i zamořenému ovzduší. Sazenice rozmístěte 2 až 3 metry od sebe a počítejte s tím, že dospělé keře dorůstají někdy až do výšky 3 metrů.

Při výběru místa pro rakytník nezapomeňte ani na to, že na kořenech vytváří řadu výběžků, které se později promění v souvislý porost – pozor tedy na vysazování keřů na menších pozemcích. Rakytník je nicméně i velmi dekorativní keř.

Jak a co z rakytníku využít

Z rakytníku můžeme zužitkovat opravdu všechny jeho části, tedy plody, květy, listy, kůru i kořeny. Obzvlášť oblíbené jsou oranžové plody, i pro jejich vysoký obsah vitamínu C. Zrají od srpna do října, poprvé se ale objeví většinou až na čtyřleté rostlině.

Pokud jste dostatečně otrlí, můžete konzumovat čerstvé plody nebo jejich šťávu, ale pozor, obojí bývá dost kyselé, příjemnější je jejich konzumace v podobě marmelád, likérů nebo sirupů. Plody, kůru a listy můžete nasušit a použít na přípravu výborného čaje, plody není problém zamrazit a přisypávat třeba do koláčů nebo si vždy přihodit pár kuliček ráno do jogurtu (v tom případě nechte na tácku zmrznout jednotlivé plody a až pak je sesypte do krabičky, aby nebyly spojené k sobě.)

Vyrobte si džem nebo plody jen tak zamrazte...
Autor: Thinkstock Vyrobte si džem nebo plody jen tak zamrazte...

Jednoduché a osvědčené recepty z rakytníku:

Rakytník v medu

Očištěné a omyté plody nebo jejich šťávu z odšťavovače smíchejte s medem, nalije do sklenic a uložte v chladu. Používejte ke slazení čaje nebo jen tak umlsávejte.

Rakytník v cukru

Plody rakytníku očistěte, omyjte a smíchejte se zhruba stejným množstvím cukru. Směs částečně rozmačkejte, rozdělte do sklenic a zasypte vrstvičkou cukru. Uložte na chladném a tmavém místě. Horní vrstvu cukru obnovujte po každém odebírání ze sklenice.

Rakytníkový džem s jablky

K očištěným rakytníkový plodům přidejte stejné množství oloupaných a nakrájených jablek. Podle vlastní chuti přidejte cukr. Směs krátce povařte, rozdělte do sklenic a na závěr ještě sterilizujte při teplotě 90 °C po dobu 15 minut.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Čajovník je pěstován v tropických a subtropických oblastech prakticky po celém světě

Z plantáže do květináče: I doma můžete pěstovat čajovník

Vitánie snodárná (Withania somnifera)

Indický ženšen je lepší než viagra. Můžete ho pěstovat i doma

Angínovník čínský (Belamcanda chinensis)

Pěstujte doma angínovník čínský. Získáte lékárnu v květináči, která navíc nádherně kvete

reklama

Článek je zařazen v: pěstování , rakytník , samčí a samičí rostlina , vitamin C

reklama

Přečtěte si také