Užitková zahrada

26. dubna 2016 06:00

Markéta Zídková

Starší pár si zařídil zahradu snů

Po nastěhování noví majitelé pro samé stromy málem neviděli zahradu. Teď už je z ní světlé místo k rozjímání.

Jeannette Fristoeová a Larry Blake mají zahradu střiženou přesně na míru svým představám. Před domem nechtěli jen místo na čtení a odpočinek, ale i k setkávání s přáteli. Nízkou kamennou zídkou venkovní prostranství rozdělili do několika zón a osázeli je rozmanitými okrasnými rostlinami. Hranici pozemku lemuje bambus, který tvoří přirozenou bariéru a chrání soukromí před zraky sousedů.

Když se Jeannette a Larry nastěhovali do svého nového domova ve městě Bel Air v Marylandu na východě USA, bylo na domě i na zahradě práce jako na kostele. Aby na zahradu občas svitlo slunce, bylo třeba porazit několik vzrostlých stromů. Pár, který si potrpí na pěstěný trávník a prosperující květiny, se ohledně kácení dlouho nerozmýšlel.

Výměnu majitelů nepřečkalo ani několik keřů slív třešňových či rododendronů, které musely ustoupit hortenziím a zimostrázům. Prostor dostala i poněkud bizarní improvizace. U zadního vchodu tak jsou na fasádě zavěšené vysloužilé dřeváky z blešího trhu, které nově slouží jako květníky. Táhne se z nich břečťan.

Zahrada skýtá potěšení lidem nejrůznějšího věku – synovce a vnoučata to nejvíc táhne do zadní části, kde na ně čeká vytoužený domek v korunách stromů. Postavil jej Blake ze všemožných zbytků materiálu, které se nahromadily během renovace.

Samotný dům svým novým obyvatelům padl do oka svým pojetím ve stylu bungalovu. Líbí se jim fasáda opláštěná překládanými bílými prkny i členitost exteriéru se spoustou štítů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Foto: Rikki Snyderová

1

Původně zarostlou zahradu bylo třeba řádně prořezat

2

Teď už na dům svítí slunce

3

Dům si jeho noví majitelé vyhlédli proto, že jim svou prkennou fasádou připomínal bungalovy, které mají oba rádi

4

Fasáda se jim líbila i svou členitostí

5

Na fasádě zavěšené vysloužilé dřeváky z blešího trhu nově slouží jako květníky

6

„Na této malé terase rádi společně večeříme – nebo jen tak vysedáváme,“ popisuje poklidný život Jeanette

7

Kamenná zídka obrostlá různě kvetoucími rostlinami rozděluje zahradu do dvou zón

8

Na jaře zahrada hýří barvami

9

Některé vzrostlé stromy výměnu vlastníků přežily

10

Pozemek lemuje bambus, který tvoří přirozenou hranici se sousedy

11

V této části zahrady trávník končí ve vlně z hortenzií

12

Kameny pro zahradní zídky – tato u vrátek lemuje květinový záhon – pocházejí ze zbytků různých starých stavení, která kdysi stávala na pozemku Jeannettinných rodičů

13

Domek v korunách stromů za domem postavil Blake

14

Stavba, kterou si oblíbila hlavně vnoučata, povstala ze všemožných zbytků materiálu, které se nahromadily během renovace

Sdílejte článek

Přečtěte si také