9. července 2015 05:33
Markéta ZídkováNávod: Jak si sestrojit zahradní pergolu
Pergola pěkně po domácku krok za krokem.
Dotvořit si prostor zahrady jednoduchými okrasnými stavbami nemusí být až tak náročný úkol. Kupříkladu vystavět pergolu je snadnější, než se na první pohled zdá, a do její stavby se můžete pustit i vy sami. Nový stavební prvek v zahradě vám pak v létě díky popínavým rostlinám poskytne příjemný stín. A jestli v zimě naopak chcete, aby pergolou proudilo světlo, není nic snazšího. Jednoduše zvolíte popínavou rostlinu, která na podzim opadává. Máme pro vás jednu ukázkovou pergolu a návod, jak si ji postavit.
Pro stavbu pergoly z obrázku budeme potřebovat :
(U vás se ale mohou rozměry jednotlivých trámů lišit, podle toho, jak velkou a vysokou pergolu si budete chtít postavit)
1) 6 ks frézované kulatiny 10–12,5 cm široké, z toho: a. 2 ks dlouhé 2,8 m b. 2 ks dlouhé 4,6 m c. 2 ks dlouhé 2,5 m 2) 7 ks frézované kulatiny 7,5–10 cm široké a 3 m dlouhé 3) 2 nosníky (držáky) pro přichycení trámů ke stěně domu 4) 18x samořezný šroub délky 15 cm 5) 4x hmoždinka s vruty pro upevnění nosníků ke stěně domu 6) 4 vruty pro upevnění trámů do nosníků na stěně 7) betonová směs 8) vodováha 9) vrtačka, nejlépe akumulátorová 10) kladivo 11) klíč k dotáhnutí samořezných šroubů
Postup:
Dříve než se pustíte do nákupu materiálu, změřte si místo, kam budete chtít budoucí přístřešek postavit. Pomyslete také na výšku, aby pergola nebyla vyšší než přilehlá střecha, případně ke které vodorovné linii domu (např. zárubně dveří) byste vršek pergoly zarovnali.
Změřte si také vzdálenost od stěny, ke které bude pergola přiléhat. Opěrné sloupy by neměly být od této stěny dále než 3 m. Tam, kde budou stát, vykopejte díry hluboké cca 60 cm a široké cca 50 cm.
Namíchejte si betonový mix ze dvou dávek nadrceného nebo drobného kamení, 2 dávek písku a 1 dávky cementu. Vložte opěrné sloupy do děr a zalijte je namíchanou směsí. Se sloupem trochu zahýbejte, aby se směs dostala do všech možných spár. Následně si ověřte, že sloupy stojí skutečně svisle a zajistěte je tak, aby se během tvrdnutí betonu neskácely. Tvrdnutí betonové směsi bude trvat zhruba 24 hod.
Nyní na protilehlou stěnu vůči zasazeným sloupům připevněte nosníky oblých trámů z kulatiny, které vytvoří rám pomyslné střechy pergoly. Trámy budou připevněné z vnitřní strany samostojných sloupů. Vzdálenost nosníků mezi sebou by tomu měla odpovídat. Pak je pomocí hmoždinek a šroubů připevněte ke stěně.
Když už sloupy v betonové základně stojí pevně, můžete vzít trámy a zasadit je do nosníků na jedné straně a na druhé připevnit ke sloupům. Pomocí vodováhy se ujistěte, že trámy jsou umístěny vodorovně a přišroubujte je ke sloupům i k nosníkům samořeznými šrouby. Nejprve pro ně vyvrtejte otvor v trámech, zavrtejte do něj samořezný šroub a pak jej došroubujte klíčem k svislým sloupům.
Zbývá už jen vytvořit „baldachýn“ pergoly, tj. upevnit na podlouhlé trámy kratší příčné. První z nich přišroubujte hned nad již připevněný příčný trám, který na samostojných sloupech podpírá podlouhlé trámy.
Nyní je čas na přišroubování podpůrného trámu, kterým zpevníte konstrukci pergoly. Připevněte jej na samostojné sloupy příčně pod podlouhlé trámy, a to z vnitřní strany pergoly.
Zbývá už jen vytvořit „baldachýn“ pergoly, tj. upevnit na podlouhlé trámy kratší příčné. První z nich přišroubujte hned nad již připevněný příčný trám, který na samostojných sloupech podpírá podlouhlé trámy. Na obrázku jsou tyto příčné trámy upevněny tak, že 10 cm přečnívají přes podlouhlý trám, který je blíže stěně domu a 50 cm přes podlouhlý trám vzdálenější od domu.
Od potěšení z nového zahradního přírůstku už vás jenom dělí potřeba dřevěnou stavbu ošetřit, například olejem nebo dobrou lazurou. Pak už nic nebrání spokojenému pobytu pod novou nevšední a vcelku přírodní dominantou. Přejeme hodně sil a radosti z vlastní tvořivosti.
(web)
Mohlo by vás zajímat: