16. června 2015 06:00
Klára BeščecováJak dostat do zahrady život?
Možná máte kolem domu krásnou zahradu, ale kolik na ní máte živočichů? Stačí malé změny a příroda vás brzy odmění.
Drobných živočichů na českých zahradách v posledních letech závratným způsobem ubylo. Mizí i tací, kteří člověka u jeho sídlišť provázeli po staletí, jako jsou třeba motýli, čmeláci, ale třeba i žáby. Příčin je mnoho, ale jednou z nejdůležitějších je změna přístupu k našim zahradám a k péči o ně. V posledním desetiletí lze pozorovat, jak se zahrady stále více izolují neprostupnými ploty, mizí z nich tradiční ovocné stromy a naopak se objevují zdejší přírodě neznámé druhy rostlin. Lidé sečou trávníky, aby měli ten pověstný anglický, za tím účelem využívají moderní techniku a obrovské množství chemických prostředků, oboje přírodu poškozuje. Anglický trávník může být velmi pěkný, pro živočichy je ale synonymem nehostinné pouště. A nepomáhají ani tolik oblíbené bazény, další betonové nádrže s vodou a průhledné skleněné stěny.
Český svaz ochránců přírody se pokouší tento trend zvrátit. I proto vyhlásil dlouhodobou soutěž pro všechny majitele zahrad, kteří chtějí své místo sdílet s divokými druhy živočichů.Soutěžící na svém pozemku sledují dvakrát ročně v daných termínech výskyt vybraných druhů zvířat a pozorování zaznamenávají do mapovací karty. Protože je soutěž dlouhodobá, může každý účastník svou zahradu postupně přizpůsobovat tak, aby na ni živočichy přilákal. A ochránci přírody radí jak na to.
Přilákejte motýly a čmeláky
Aby se na vaši zahradu slétali motýli a čmeláci, musí mít dostatek potravy. Proto jsou potřeba květiny, které kvetou po co nejdelší období v roce. Motýli navíc potřebují živné rostliny pro své housenky. Nechte proto kus svého trávníku zplanět. Trávu nesekejte a nechte přírodu, ať vše zařídí sama. Brzy se objeví luční květiny, které má hmyz mnohem raději než vyšlechtěné odrůdy. Chcete-li za každou cenu nějaké rostliny sázet, dejte přednost neplnokvětým formám – slunečnici, měsíčku, kopretině, nebo hluchavkovitým – dobromyslu, meduňce, mátě. Čmeláci ale mají rádi i obyčejný jetel, pro včely je lákavá svazenka.
Jestli si k vám tito létající drobní živočichové najdou cestu, postarejte se o ně i přes zimu. K tomu výborně slouží takzvaný hmyzí hotel, který simuluje přírodní dutiny. Pokud bude umístěn do suchého a osluněného kouta zahrady, brzy bude obydlen samotářskými včelami a jiným hmyzem. Jednotlivé dutiny by měly být různě široké, aby poskytly domov co největšímu množství živočichů.
Bez vody není život
Zvířata na vaší zahradě potřebují vodu, ale bazén jim radost neudělá. Z čeho naopak budou mít užitek je obyčejné jezírko, které jim poslouží jako zdroj pitné vody. Ptáci pak vodní plochu využijí i ke koupelím, které jim pomohou udržet peří v perfektním stavu.
Krmítko a budka
Když už jsme u ptáků, udělejte jim na zahradě krmítko. V zimě budou rádi za zrníčka, která jim tam nasypete, přikrmovat se však dá po celý rok. U krmítka tak brzy budete mít pěkně živo. Je lepší, když bude krmítko zastřešené, aby krmivo nebylo v mokru. Umístěte si ho pěkně na oči, ať můžete například z kuchyně pozorovat, kdo k vám přiletěl na návštěvu. Nedávejte ho ale do blízkosti průhledných či zrcadlících se skleněných stěn, do kterých by mohli ptáci narazit.
A pokud chcete, aby u vás na zahradě ptáci zahnízdili a vyvedli mladé, dopřejte jim k tomu vhodné podmínky. Nejlepší jsou ptačí budky, které dnes slouží místo stromových dutin. Je jedno, jak velkou budku postavíte, ona si své pravé majitele najde. Jen pozor na příliš velký vstupní otvor, aby na ptáky nemohli predátoři.
Kompost
Pro lidi skládka biologického odpadu, pro plazy šikovné místo k životu. Právě plazi patří často ke kriticky ohroženým druhům a naši péči si zaslouží. V kompostu najdou prostor pro rozmnožení a přezimování a na oplátku lidem pomůžou s malými hlodavci v záhoncích.
Skalka
Vyhřátý kámen přiláká teplomilné ještěrky. A kam nejlépe kameny do zahrady umístit? Přece do skalky, která poskytne nejen místo k odpočinku, ale i úkryt. Vy můžete skalku využít třeba k zasázení bylinek a vznikne originální bylinková zahrádka, ve které se bude líbit i motýlům, čmelákům či svižníkům.
Pokud se vám projekt živé zahrady líbí, více informací najdete na stránkách Českého svazu ochránců přírody www.csop.cz. Tak co, necháte se inspirovat?
(kor)
Mohlo by vás zajímat: