Jak na to

5. března 2016 04:00

Markéta Zídková

NÁVOD: Naučte se s Receptářem dekoraci v podobě kouzelné ptačí budky

Jarní dekorace.

Ke konci už se dokáže zima pěkně vléct, a tak si lidé odedávna zkracovali ponuré zimní dny a zdlouhavé čekání na první jarní paprsky veselou jarní výzdobou svých příbytků, stylizovanými ozdůbkami, pestrými věnci či veselými dekoracemi. Jarní věnce jsou pro toto období asi nejtypičtější, ale zkrášlit si domov můžeme i něčím méně obvyklým. Velmi efektní je například závěsná dekorace ve formě miniaturní pestrobarevné ptačí budky, zdobená technikou dekupáže. „Dekupáž znamená dekorování předmětů z různých materiálů lepením kousků papírů nebo obrázků na papíru,“ objasňuje princip této výtvarné techniky Romana Rejka Balcarová.

Sledujte pořad VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ od 6. března 2016 v 11.55 na Primě.

Materiál:

• kartonový polotovar – ptačí budka (lze koupit ve výtvarných potřebách)• nebo stará krabice či krabička ručně vyrobená ze čtvrtky• akrylové barvy• štětec• tekuté bezbarvé lepidlo• dekupážní papíry

Postup práce:

Ptačí budku nejprve natřeme jednou nebo více akrylovými barvami po celé ploše, podle toho, jak moc barevnou ji chceme mít, a necháme barvu zaschnout. Poté potřeme strany, na které budeme klást dekupážní papíry, lepidlem. Zdobit můžeme jak celé strany, tak i jen kousky ploch. Nyní můžeme začít nalepovat kousky předem připravených dekupážních papírů či ubrousků. Ty mohou být nastříhané nebo jednoduše natrhané. Vždy záleží na efektu, kterého chceme dosáhnout. Místo, kam jsme umístili papír, opět přetřeme lepidlem, abychom jej zafixovali.

Tyto krásné budky nám nejenom zútulní a vyzdobí interiér, ale můžeme do nich schovat i malé překvapení pro děti či pro partnera.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také