Vážky a šídla: Naučte se je konečně nazývat pravým jménem

Zdroj: iStock

Návštěvník rybníků a stojatých vod. Zdroj: iStock

Druh vážky z podřádu šídel. Vyskytuje se ve střední i severní části Asie, v Severní Americe a skoro v celé Evropě. V celém Česku je to běžný druh. Zdroj: iStock

Druh, vyskytující se i v naší krajině. Zdroj: iStock

Druh jihozápadní a střední Evropy. U nás je rozšířen téměř po celém území s výjimkou horských oblastí. Zdroj: iStock

Druh motýlice vyskytující se ve většině Evropy. Je pozoruhodný svým výrazným černým a modrým zbarvením. Během léta se běžně vyskytují kolem rybníků a jezer. Zdroj: iStock

Vyskytuje se v blízkosti čistých proudících vod s vysokým obsahem kyslíku. V Česku je to hojný druh vážky u tekoucích vod. Zdroj: iStock
Vážky jsou řád okřídleného hmyzu s úzkým a velmi protáhlým tělem. Měří 20–130 mm a mají 3 páry nohou a 2 páry blanitých křídel. Patří mezi hmyz s nejdokonalejším zrakem a také náleží mezi nejdokonalejší letce. Jejich život je většinou vázaný na vodu, vyskytují se tedy kolem rybníků, jezer, potoků i řek.

Složité oči vážky Zdroj: iStock
Hmyzí řád vážky (Odonata) se dělí na 3 podřády:
stejnokřídlice neboli motýlice (Zygoptera)
různokřídlice neboli šídla (Anisoptera)
šídlice (Anisozygoptera)
V našich krajích se vyskytují pouze motýlice a šídla, šídlice můžete potkat pouze ve východní Asii. Pojmenování vážka je tedy nadřazené a šídlo je jeden z druhů vážek.
Stáří vážek se odhaduje na 330 milionů let. Nejstarší jsou šídlice, šídla a motýlice se objevili až na konci druhohor. Jejich velikost byla na dnešní poměry neuvěřitelná, rozpětí křídel až 70 cm.
Jak se množí vážky
Oplodněné samičky kladou vajíčka do rostlin nebo do vody. Vážky se vyvíjejí proměnou nedokonalou, tzn., že v jejich vývoji chybí stadium kukly. Nymfy neboli larvy vážek se rodí ve vodě nebo v blízkosti vody a několikrát proběhne jejich svlékání. Před posledním svlékáním nymfa přestává přijímat potravu a pevně se přichytí podkladu, nejčastěji nějaké rostliny a asi během jedné hodiny se vylíhne vážka. Dospělá vážka pak žije 7–60 dnů, jen přezimující dospělci až půl roku.

Larva vážky Zdroj: iStock
Žihadel a štípanců se bát nemusíte
Vážky žihadla nemají, tedy žádné bodnutí nám od nich nehrozí, a dokonce ani jejich kusadla si s lidskou pokožkou neporadí. Kusadla jsou uzpůsobena pouze pro příjem potravy, drobného hmyzu.
Čím se vážky živí
Na druhou stranu jsou vážky považovány za predátory. Nejčastěji se živí hmyzem, především z řádu dvoukřídlých, ale dokážou si pochutnat i na svých menších příbuzných. Například větší šídla loví menší šidélka. Vážky jsou považovány za nejefektivnější predátory v přírodě. Při lovu jsou úspěšné až v 95 procentech případů. Mají totiž velmi bystré smysly a velmi rychlé reakce.
Samy se však stávají potravou pro některé druhy ptáků, obojživelníků i pavouků a na jejich larvách si pochutnávají ryby, zejména kaprovité.
Zdroj: http://www.livingnaturephoto.com/clanky/146-na-kridlech-vazky.html; https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1%C5%BEky