Zahrada

27. května 2022 07:00

Simona Sedláčková

Krtonožka patří mezi škodlivý hmyz. Jak se jí zbavit, aby vám neokusovala zeleninu

Krtonožku možná znáte. Velký znalec přírody Ondřej Sekora totiž jednu koktavou paní Krtonožku zařadil mezi obyvatele hmyzí říše svých oblíbených hrdinů Ferdy Mravence a Brouka Pytlíka. Jenže setkání s ní vám moc radosti nepřinese.

Krtonožku můžete potkat v přírodě nebo na vlastní zahradě, kde bohužel dokáže nadělat dost škody. Amatérský entomolog a autor knížek pro děti Ondřej Sekora ji sice popsal jako vcelku sympatickou majitelku krámku, které popletený Pytlík odehnal zákazníky, ale skutečnost je jiná.

Krtonožky svými mohutnými předními nožkami rozhrabávají půdu, vyhrabávají si chodby a požírají hmyz a jeho larvy, měkkýše i kroužkovce. Přitom poškozují kořínky rostlin.

Krtonožka je druh rovnokřídlého hmyzu, který se zdržuje pod zemí a na povrch vylézá jen v květnu a červnu kvůli páření, kdy na ni můžete narazit zejména po setmění, jak poletuje vzduchem. Moc lidem se to nepoštěstilo, ale to vůbec neznamená, že by snad byla vzácná.

Samečci krtonožek velmi hlasitě cvrčí, zvuky vyluzují třením předních křídel o sebe a lákají k sobě samičky. Cvrkání je to však jenom docela tiché. Samičky nemají kladélko, jako ostatní cvrčci. Budují hnízdo, které se podobá duté kouli a má hladké a pevné stěny.

Že se usadily i na vaší zahradě, můžete poznat i podle toho, že některé rostliny bezdůvodně vadnou a usychají.

Do hnízda snášejí samičky až několik stovek vajíček, o která se starají. Vylíhlé larvy zůstávají v hnízdě po dobu dvou svlékání, pak hnízdo opouštějí. Přezimují hluboko pod zemí a na jaře dokončí přeměnu. Dospělé krtonožky žijí pouze od dubna do října.

Krtonožka obecná na jaře, v květnu nebo v červnu, opouští podzemí za účelem páření a v tu dobu ji můžeme nejčastěji spatřit na vlastní oči. Po spáření samičky hloubí chodby a budují hnízda, a v tu dobu dochází k největším škodám na úrodě, i když jen lokálně.

Pokud se však krtonožka usadí v zahradě v záhonech se zeleninou či květinami, nepříjemnou škodu způsobit může. Nejvíce škody páchají krtonožky v trávnících. Mají v oblibě vlhčí půdy.

Jak se zbavit krtonožky?

V přírodě mají plno přirozených nepřátel, jako jsou různí ptáci, krtci, kočky. Paradoxem je, že zahrádkáři se běžně snaží vymýtit právě tyto přirozené nepřátele krtonožky obecné, uvádí web Levné postřiky. Podle jeho autorů se dá krtonožce bránit přírodním způsobem. Chcete-li se účinně a ekologicky zbavit hmyzu krtonožky obecné, ​​do půdy aplikujte hlístice rodu Steinernema carpocapsae. Výhodou hlístic je jejich široké spektrum účinku. Kromě krtonožky obecné totiž zneškodní i jiný hmyz, radí.

Ideální je hlístice vypustit na jaře nebo na podzim. Můžete se také pokusit zničit hnízda krtonožek nebo je pochytat, když po setmění vyrazí ven. Jak? Do půdy vykopejte díru, do ní vložte nádobu s hladkými svislými stěnami, krtonožky by sem mohly napadat. Další možností je mokrá deka. Rozprostřete ji na zahradě a druhý den můžete posbírat všechny krtonožky, které se zdržují tam, kde je teplo a vlhko

Krtonožka obecná (Gryllotalpa gryllotalpa)

Ačkoliv se s krtonožkou na vlastní oči setkal jen málokdo, patří u nás mezi hojně zastoupený hmyz. Vyskytuje se téměř v celé Evropě mimo severských států, ale také v západní Asii a v severní Africe.

Krtonožka obecná se řadí mezi rovnokřídlý hmyz, mezi cvrčky. Má tělo, především přední nohy, uzpůsobené k hrabání v půdě. Dospělé samičky dorůstají do velikosti 40–60 mm, samečci bývají menší, asi 35–45 mm. Krtonožky mají hnědé tělo pokryté jemnými chloupky.

Zdroj: https://www.skudci.com/krtonozka-obecna; https://cs.wikipedia.org/wiki/Krtono%C5%BEka_obecn%C3%A1; https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/trampoty-brouka-pytlika-17199


Přečtěte si také