Vysaďte rychle rostoucí dřeviny. Využijte je jako bariéru proti větru a hluku i dřevo na topení

Vrby i lísky patří mezi dřeviny, které rostou velmi rychle. Během pár let po jejich vysazení vám tak vyroste bariéra proti hluku i větru, a dokonce budete sklízet i dřevo na topení. A pokud se řadíte mezi nadšené ochránce přírody, pak vás jistě potěší i fakt, že květy obou dřevin patří mezi významnou jarní potravu pro hmyz. Při pěstování lísky budete navíc sklízet i množství chutných oříšků.

V současné době se snad každý snaží ušetřit za topení. Pokud vlastníte kamna na dřevo, můžete si účty za otop alespoň mírně snížit i pěstováním rychle rostoucích dřevin. Nejčastěji se mluví o japonských topolech, jasanech nebo olších, ale velmi významné a zároveň pro přírodu užitečné jsou vrby a lísky.

Na větším pozemku můžete ze zmíněných dřevin vysadit celou plantáž a každé 2-3 roky sklízet palivové dřevo, jehož výhřevnost je srovnatelná s hnědým uhlím. Ale i majitelé menších pozemků a zahrad si mohou vypěstovat alespoň část své roční spotřeby dřeva.

Živý plot, protihlukové stěny a větrolamy

Vrby i lísky můžete vysadit jako živý plot kolem zahrady a pravidelně je prořezávat a stříhat. Nebo z nich můžete vytvořit protihlukovou, protiprachovou nebo protivětrnou bariéru na konci zahrady, nechat je volně růst a každý rok pouze prořezávat nejsilnější větve.

Líska (Corylus)

Lísky jsou rychle rostoucí keře nebo i stromy. Keře rostou obvykle mnohem rychleji než stromovité varianty. Lísky jsou rozšířeny na celé severní polokouli, rostou v celém mírném pásmu. Daří se jim dobře na slunci i v polostínu, případně i ve světlejším stínu. Vyhovuje jim běžná hlinitá nebo i jílovitá půda s vyšším obsahem vápníku a se střední vlhkostí.

Lísky nasazují převislé jehnědy, samčí květy již na podzim a rozkvétají v předjaří, kdy nakvétají i květy samičí a stávají se od poloviny února do dubna vítanou první potravou pro užitečný hmyz. Stromovité lísky kvetou až ve věku 25-30 let, keřovité mnohem dříve. Plody lísek, lískové oříšky milují jak lidé, tak divoká zvířata, například veverky.

Vrba (Salix)

I vrby patří mezi velmi rychle rostoucí, opadavé dřeviny, které se pěstují jako okrasné stromy i keře, jejich proutí se využívá v košíkářství i na tvorbu plotů. V neposlední řadě náleží vrby mezi léčivé rostliny. Slouží jako rychle obnovitelný zdroj palivového dřeva. Dřevo vrby není příliš kvalitní, je měkké a pórovité.

Vrby nejlépe prosperují ve vlhčí půdě, v nížinách i v podhůří, téměř po celém světě. Z hlediska ekologie mají vrby nezastupitelné místo v přírodě, protože jejich časné květy poskytují důležitou potravu užitečnému hmyzu.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/znate-rychle-rostouci-dreviny-25813.html; http://www.zahradabrno.cz/prodej-rychle-rostouci-dreviny/; https://radimejak.cz/proc-pestovat-lisku/;

Sdílejte článek
Štítky dřevo hmyz topení vrba Salix líska Corylus rychle rostoucí

Přečtěte si také