Zahrada

12. března 2024 07:30

Lenka Valjentová

Každý člověk má svůj strom. Starý keltský horoskop prozradí, který je ten váš

Stromy vynikají majestátní krásou a obrovskou silou. Zjistěte podle starého keltského horoskopu, tedy spíše stromoskopu či stromokruhu, který je ten váš! Keltové věřili, že stromy mají magickou moc, proto spojili narození člověka nikoli s hvězdami, ale se stromy. Keltský horoskop přisuzuje lidem podle data narození charakterové vlastnosti a osud určitého stromu.

Podobně jako ve zvěrokruhu představují jednotlivé stromy vlastnosti, které charakterizují lidi narozené v daném období. Keltský horoskop střídá jednadvacet stromů, během roku se opakují dvakrát i třikrát.

Šarmantní a hloubavá jabloň

 • 23. 12. – 1. 1.
 • 25. 6. – 4. 7.

Člověk-jabloň působí už na první pohled sympaticky, přitahuje svým zvláštním kouzlem, velkým šarmem a vzácnou velkorysostí. V jádru je hloubavý, skromný a lehce sentimentální. Oslňuje hlubokými znalostmi, ale je natolik moudrý, že se nikdy nepředvádí, má předpoklady prožít pestrý a zajímavý život. Lákají ho dobrodružství včetně těch milostných. Miluje změnu, a proto nebývá v lásce příliš věrný. Najde-li však pravého milujícího partnera, nalezne v manželství uspokojení a pevně se usadí. V zaměstnání může trpět stereotypem.

NENECHTE SI UJÍT:  Bylinky podle hvězd: Berana povzbudí česnek, Býka nakopne zázvor, Pannu uklidní levandule

Elegantní a pečlivá jedle

 • 2. 1. – 11. 1.
 • 5. 7. – 14. 7.

Vznešená jedle zaujme svou elegancí, originalitou a chladným půvabem. Člověk-jedle je pracovitý, zodpovědný a nadaný. Klidně se pustí do jakékoliv práce, protože ví, jak dojít úspěšně do cíle. Rychle a snadno se učí a vstřebává nové poznatky. Jeho houževnatost a vytrvalost, až umíněnost mu pomáhají řešit neřešitelné. V osobním životě ho někdy brzdí náladovost a umíněnost. Občas se zbytečně míjí s láskou. Při hledání partnera má totiž až příliš vysoké nároky. Když se ale zamiluje doopravdy, je jeho láska pevná a navěky.

Rozvážný a ctižádostivý jilm

 • 12. 1. – 24. 1.
 • 15. 7. – 25. 7.

Statný strom se štíhlým kmenem symbolizuje přitažlivé lidi. Člověk-jilm působí klidně a rozvážně. Máloco a málokdo ho dokáže vyvést z míry. Daří se mu na vedoucích postech, bývá náročným šéfem. Rozhodně se nechová jako skrblík, peníze nepovažuje za cíl svého snažení. Jilm má pozitivní vztah k domovu, který pečlivě buduje. V běžném životě je tolerantní a vyniká smyslem pro spravedlnost. Partnerství s ním není jednoduché, vyžaduje notnou dávkou tolerance.

Optimistický a milující cypřiš

 • 25. 1. – 3. 2.
 • 26. 7. – 4. 8.

Silný strom se podobá zdravému a šťastnému člověku. Povaha lidí-cypřišů je vzácná. Jsou obětaví a věrní v lásce i přátelství, ve společnosti i v zaměstnání oblíbení, srší optimismem a vtipem. Mají silnou vůli, ani v těch nejhorších situacích neztrácejí naději. Dobře se cítí o samotě a nesnášejí jakékoliv omezování osobní svobody. Cypřiš je člověk rodinně založený, cítí se dobře v kruhu svých blízkých a to pokládá za největší životní štěstí. V lásce a sexu je mu vlastní vášeň.

Atraktivní a rozporuplný topol

 • 4. 2. – 8. 2.
 • 1. 5. – 14. 5.
 • 5. 8. –13. 8.

Krásný strom lahodí oku a nestárne, podobně je na tom i člověk-topol. Zvláště ženy vynikají nevšedním půvabem. Topol mívá umělecké, nejčastěji výtvarné nadání. Bývá náladový, utápí se v maličkostech, ale když ale jde do tuhého a cítí důvěru, dokáže vykonat velké věci. Je odvážný a spolehlivý. Mnohem lépe se cítí na venkově než ve městě. Nijak nebaží po majetku, stačí mu málo. Někdy trpí pocitem opuštěnosti, protože vzhledem k vysokým nárokům na partnera se hned tak s někým nespokojí. Když se ale skutečně zamiluje, tak je to silné.

Nápaditý a sebejistý cedr

 • 9. 2. – 18. 2.
 • 14. 8. – 23. 8.

Člověk narozený ve znamení krásného a urostlého cedru upoutá zajímavým vzhledem a neotřelými nápady. Je rozhodný a přímý. K životu přistupuje zodpovědně, je si jist sám sebou. V práci umí zapnout na plné obrátky a strhnout pro svou věc i další. Lidé se v jeho společnosti cítí příjemně, neboť je milý a má pořád dobrou náladu, a proto ho rádi vyhledávají. Cedr touží po vášnivých milostných dobrodružstvích, ačkoli je ve své podstatě nesmělý. Na svou vysněnou velkou lásku umí čekat.

Houževnatá a zábavná borovice

 • 19. 2. – 29. 2.
 • 24. 8. – 2. 9

Vzácně dekorativní a voňavý strom symbolizuje lidi, kteří umějí zdůraznit své přednosti. V zaměstnání se člověk-borovice dokáže prosadit, neboť vyniká pracovitostí, organizačními schopnostmi a logickým myšlením. Neuznává autority, pokora je mu naprosto cizí. Vzhledem k vrozené odhodlanosti jde nekompromisně za svým. Pokud je to nutné, nebojí se riskovat. Jsou to super kamarádi. K životu potřebují pevné zázemí a útulný domov. I když je někdo nebo něco zklame, stále hledají pozitivní stránky problémů.

INSPIRUJTE SE: Pokojovky podle hvězd. Lvům sluší monstery, pro Berany se hodí kaktusy, Panny milují aloe

Sebevědomá a vnímavá vrba

 • 1. 3. – 10. 3.
 • 3. 9. – 12. 9.

Člověk-vrba bývá povahově dost složitý: na jedné straně velmi vnímavý a citlivý, na druhé až rozmarný a náladový. Vyjít s ním není snadné. Je sebevědomý, potrpí si na lichotky, někdy je jak malé dítě, které vyžaduje až nekritický obdiv. Přitom ale umí naslouchat druhým a rozumí bolavým duším. Snad proto dokáže mistrně manipulovat se svým okolím a kvůli tomu nemívá moc přátel. Jsou chvíle, kdy si dokáže vychutnávat život plnými doušky. Partnerství s vrbou není zrovna procházka růžovým sadem.

Silná a šarmantní lípa

 • 11. 3. – 20. 3.
 • 13. 9. – 22. 9.

Krásný a vznešený strom, tak typický pro českou krajinu! Člověk-lípa je silný, vyniká šarmem a kouzlem osobnosti. Ostatní jeho společnost vyhledávají, neboť umí vytvořit přátelskou atmosféru. Je většinou oblíbený, protože kolem sebe šíří přátelskou atmosféru a ovládá umění naslouchat druhým. Bývá dítětem štěstěny, snadno a rychle dosahuje cílů, k nimž se mnozí bolestně propracovávají. Mnohdy však dělá až příliš velké ústupky, jen aby si nezkomplikoval situaci. Díky přizpůsobivosti může žít nádherný a plný život i ve velmi skromných podmínkách.

Laskavá a osobitá líska

 • 22. 3. – 31. 3.
 • 24. 9. – 3. 10.

Nenápadná líska má stejně jako člověk narozený v jejím znamení osobitý půvab. Nesnaží se upoutat pozornost, přesto má na ostatní úžasný vliv. Miluje společnost a společnost miluje jeho. Má nadprůměrnou inteligenci a naučí se snad všechno na světě. Zpravidla dosáhne svých cílů, neboť umí využívat všech svých (i skrytých) předností. Pokud mu něco nevychází tak, jak by si představoval, takticky počká na vhodnější okamžik. Ve vztahu k ostatním je přívětivý a vstřícný, někdy až ke škodě svých nejbližších... Partnerství s lískou bývá tvrdý oříšek, není výjimkou, že se usadí až v pozdním věku.

Přívětivý a vášnivý jeřáb

 • 1. 4. – 10. 4.
 • 4. 10.- 13. 10.

Odolný strom vzkvétá i tam, kde jiné hynou – tak se i lidé umí účinně postavit proti nepřízni osudu. Málokdo má tak dobrý vkus jako právě člověk-jeřáb, který bývá zručný, kreativní a projevuje umělecké nadání. Navenek většinou působí dost uzavřeně, nerad je totiž středem pozornosti. V zaměstnání si ho nadřízení cení, protože je spolehlivý a vytrvalý. Motivací je pro něj pochvala, při níž se červená jako plody jeřábu. Miluje vášnivě, ale není příliš stálý. V manželství se však projeví naplno jeho smysl pro rodinný život.

Citlivý a inteligentní javor

 • 11. 4. – 20. 4.
 • 14. 10. – 23. 10.

Člověk-javor většinou vyniká vysokou inteligencí a skvělou pamětí. Ne vždy ale tohoto daru umí plně využít, i když je v podstatě ambiciózní. Protože je citlivý a citově zranitelný, rád se stylizuje do role cynika, svou nesmělost pak skrývá za zbytečně siláckými řečmi. Má poměrně složitou a rozporuplnou povahu, v lásce a sexu potřebuje svému protějšku neustále imponovat, čímž si komplikuje život. Když ale odhodí svou maskou, za níž je chápavá poetická duše, prožije láskyplný a spokojený život.

Vytrvalý a nedůvěřivý ořešák

 • 21. 4. – 30. 4.
 • 24. 10. – 11. 11.

Statný strom, který se nedá přehlédnout stejně jako člověk-ořešák. Ať dělá, co dělá, vždy vzbuzuje pozornost. Má osobitý půvab a šarm, je sebevědomý a zvyklý spoléhat sám na sebe, ostatním příliš nedůvěřuje. Za svým dokáže jít velmi vytrvale. Nikdy neodpočívá, je to neuvěřitelný pracant. Pravý ořechový člověk je plný rozporů – na jedné straně egoistický, na druhé má v očích strach. Jeho rozporuplná povaha ovlivňuje i milostný život. Potká-li někoho, kdo uzná jeho dominantní sklony, mají oba vyhráno.

Spravedlivý a statečný kaštan

 • 15. 5. – 24. 5.
 • 12. 11. – 21. 11.

Pod košatou korunou kaštanu (jírovec maďal) najde ochranu každý, kdo ji hledá. Člověk-kaštan má hluboce zakořeněný smysl pro spravedlnost. Je schopen neúnavně bojovat o každou správnou věc. Nenechá se strhnout k ukvapeným rozhodnutím, ve všech situacích si zachovává chladnou hlavu. Někdy je považován za umíněnce, jelikož má zásady, z nichž neustupuje, a jen nerad něco mění. Nikdy se nevzdává! Nepříjemnou stránkou jeho povahy je sklon k jízlivosti. Těší ho rodinný život, potká-li ho štěstí v lásce, je oddaným a milujícím partnerem.

Chytrý a oblíbený jasan

 • 25. 5. – 3. 6.
 • 22. 11. – 1. 12.

Krásný ztepilý strom je patronem lidí, které mají všichni rádi. Když půjdou štěstí naproti, nemůže je minout. Člověk-jasan je pevný, ctižádostivý a velmi schopný. Navíc má výjimečné organizační schopnosti a přirozenou inteligenci. Snadno se učí novým věcem, a to v každém věku. Pokud mu něco nevyjde, trpělivě vyčká na novou příležitost. V partnerských vztazích vyniká věrností, na nějaké milostné experimenty si nepotrpí. Pokud si jasan zvolí životního partnera, nikdy ho nevymění.

Přemýšlivý a poctivý habr

 • 4. 6. – 13. 6.
 • 2. 12. – 11. 12.

Člověk-habr má vyvinutý smysl pro spravedlnost a odpovědnost. Nedbalost a lajdáctví ho dovedou vyvést  z míry. V životě se snaží čestně a poctivě obstát, zároveň však bývá nerozhodný. Tajně sní o slávě a miluje pochvalu, ve svém okolí mívá pověst náročného konzervativce. V lásce touží poznat něco neobyčejného, ovšem sám nedokáže vyvinout potřebnou iniciativu. Častěji je osobou milovanou než milující. Manželství bere jako závazek, který musí celý život vzorně plnit. Skryté vášně se u některých mohou projevit umělecky.

Nezávislý a lehkomyslný fíkovník

 • 14. 6. – 23. 6.
 • 12. 12. – 21. 12.

V člověku narozeném ve znamení fíkovníku je zakódována dobrodružná a nezávislá povaha. Snad právě proto se do všeho vrhá s velkým nadšením a elánem. Kvůli tomu se dostává do různých potíží. Je trošku lehkomyslný, věří, že všechno vždycky dobře dopadne. I když nemá mnoho přátel, je oblíbený pro svůj osobitý smysl pro humor. Vše, co chce, také uskuteční. Nedělá mu problém vystřídat různá povolání. V lásce bývá přelétavý, a tak si zbytečně komplikuje jinak hezké vztahy.

Vytrvalý a vitální buk

 • 22. 12. zimní slunovrat

Statný strom s mohutnou korunou rozkvete teprve po čtyřiceti letech – a podobně je to s člověkem-bukem. Muži i ženy prožívají jaro až ve zralém věku, kdy překypují vitalitou a šarmem. Je jim dána do vínku houževnatost, cílevědomost a pracovitost. V práci se objevují na vedoucích místech, mívají odvážné plány, které dokážou realizovat. Jsou dobrými diplomaty, neomylně umějí vystihnout okamžik, kdy je zapotřebí stáhnout se do pozadí a kdy naopak vytáhnout do boje. Většinou jsou oporou pro ostatní. V manželství či partnerství se projevují jako spolehliví partneři.

MOLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jezte a pěstujte zeleninu podle barev a znamení zvěrokruhu. Rajčata jsou ideální pro Býky, cukety pro Panny

Zdatný a přátelský dub

 • 21. 3. (jarní rovnodennost)

Statný strom svou vitalitou určuje povahu člověka narozeného v den jarní rovnodennosti. Dub je obdařen silou, která mu umožňuje odolávat osudu. Má dostatek rozhodnosti, odvahy a je fyzicky zdatný. Zásadně se neuchyluje k intrikám. Bývá věrným přítelem, ochotně se rozdělí o vše, co má. V lásce je křehký, zapomíná se opírat o svou železnou logiku. Snadno uvěří, že přišla velká láska a může si tím nabourat mnohaletý vztah. Patří mezi lidi přímé, je skvělým partnerem pro ty, kteří hledají sílu, poctivost a chápavost.

Skromná a houževnatá bříza

 • 24. 6. (letní slunovrat)

Elegantní strom symbolizuje příjemného člověka s dobrým vkusem. Duchovní a citové založení mu rozhodně není cizí. Největší problémy prožívá člověk-bříza sám se sebou. Je skromný a majetek nehraje v jeho životě žádnou roli. Miluje přírodu a rozumí jí. Je křehký a zároveň houževnatý a pracovitý. Dlouhodobé vztahy prosluněné láskou a pochopením jsou tím, co ho drží nad vodou. V lásce se umí rozdat a charakterizuje jej stálost citů. Život v blízkosti břízy je plný pohody.

Svědomitý a pohodový olivovník

 • 23. 9. ( podzimní rovnodennost)

Olivovník je odedávna symbolem moudrosti, blahobytu, slávy a pevného zdraví. Člověk-olivovník je vyrovnaný a rozumný, jedná vždy uvážlivě s velkou dávkou trpělivosti a pochopení k ostatním. Je svědomitý a spolehlivý, ale neprůbojný, takže často žije v ústraní, i když by mohl díky svým schopnostem vykonat velké věci. Má cit pro spravedlnost a je mu cizí veškeré násilí. Oliva kolem sebe šíří klid, štěstí a radost. Někdy přebírá odpovědnost i za druhé, a to naprosto zbytečně. Nedostatkem lásky a sexu nikdy nestrádá.

Zdroj: https://blog.fantasticgardeners.co.uk/whats-your-tree-sign-according-to-celtic-tree-astrology/, https://www.treecouncil.ie/celtic-tree-astrology


Přečtěte si také