Jarní dekorace z hyacintů: Zkuste květiny zasadit do vosku i mechu nebo je omotejte vlnou

Hyacinty jsou oblíbené jarní cibuloviny nejen pro svou vůni a pestré barvy květů, ale i pro neuvěřitelnou odolnost, díky které si s cibulkami můžete pohrát a vytvářet nejrůznější aranžmá. Hledáte neobvyklou dekoraci na svůj velikonoční stůl? Vyzkoušejte hyacinty ve vosku nebo ty omotané vlnou nebo je jednoduše zbavte hliněného nánosu a pěstujte jen tak, ve vodě.

Voskované hyacinty

Cibule, obalená ve vosku si dokáže uchovat všechny živiny a nebude se vysoušet. Hyacint nepotřebuje zálivku a vydrží asi 3–6 týdnů ve skvělé kondici. Vliv na trvanlivost má i teplota vinteriéru, která by měla být raději nižší. Vkaždém případě hyacinty alespoň na noc přenášejte do chladnějšího prostředí, třeba na chodbu. Na tuto dekoraci vybírejte jen silné a pevné cibule.

Co budete potřebovat na hyacinty ve vosku

 1. narašené cibule hyacintů
 2. skleničky svodou
 3. svíčky
 4. nůž
 5. rendlík svodou
 6. skleničky na vosk
 7. papír na pečení

Jak budete postupovat při výrobě hyacintů ve vosku

 1. Narašené cibulky hyacintů očistěte od hlíny a cibule ponořte asi na 12–24 hodin do vody. Cibule potřebují nasáknout dostatek vody, aby vydržely co nejdéle.
 2. Svíčky nakrájejte na co nejmenší kousky, odstraňte knot a vosk rozehřejte ve vodní lázni při co nejnižší teplotě.
 3. Pak cibule osušte, odřízněte kořeny a ponořte je do rozehřátého, ale již mírně vychladlého vosku. Cibule zanořujte do vosku opakovaně, aby vrstva vosku byla dostatečná pro udržení vlhkosti vcibuli a také pěkně hladká a probarvená.
 4. Hotové voskované hyacinty nechte zaschnout na papíru na pečení.

Kokedama zhyacintů

Kokedama je japonský způsob pěstování rostlin vkoulích obalených mechem. Kokedama zhyacintů je určena pouze na krátkodobou výzdobu, proto se vytváří trochu zjednodušeným postupem. Narašený hyacint vyklepněte zkvětináčku a celý kořenový bal omotejte vrstvou mechu. Vytvarujte kouli a mech zafixujte do správného tvaru drátkem nebo provázkem.

Hyacinty nad vodou

Vhobby marketech nebo vkvětinářstvích možná narazíte na speciální skleněné vázičky, určené pro kvetení hyacintů. Mají dvě poschodí, ve spodním je voda a dosahují do ní kořeny a ve druhém sedí cibule. Kté by se žádná voda dostat neměla. Vázičku snadno nahradíte sklenicí súzkým hrdlem.

Hyacinty ve skle

Hyacinty se mohou krátkodobě pěstovat i ve větších skleněných nádobách. Narašené hyacinty vyklepněte zkvětináče, odstraňte opatrně hlínu a kořeny properte pod tekoucí vodou. Na dno skleněné nádoby nasypte drobné kamínky, zalijte vodou a na kamínky posaďte čisté cibule. Voda musí dosahovat pouze ke kořenům.

Hyacinty vklubíčku

Narašené cibule hyacintů omotejte vlnou, nejlépe čistě přírodní, a vytvořte znich malá klubíčka. Ta pak posaďte na misku strochou vody.

Podívejte se také, jak profesionálně uvázat kytici. Naučí vás to floristka, která pracuje hlavně s českými květinami:


Přečtěte si také