Pokojové květiny

18. února 2019 14:12

Markéta Kašková

Pokojovky: 7 trendů pro rok 2019. Co se letos bude pěstovat?

Jaké trendy nás letos neminou? Pořiďte si kokedamu nebo řasokouli.

Pokud máte moderní interiér, skvěle kvám domů zapadnou tyto trendy roku 2019.

ŘASOKOULE JE ANTISTRES VE SKLE

Absolutní hitem je řasokoule, kterou bychom našli ve sladkých vodách na Islandu, ve Skotsku, v Japonsku a v Estonsku. Řasokoule zelená je vlastně seskupení řas, navíc nemá žádné tvrdé jádro. Zakulatila se především proudy, které ve vodě vznikají.

Působí nádherným dekorativním dojmem. Patří do kategorie opravdu nenáročných rostlin a roste velmi pomalu. Nepotřebujenic kromě studené odstáté vody v nádobě. Miluje také rozptýlené světlo. Řasokoule působí jako antistresová hračka. Čas od času ji promněte vruce, aby byla stále kulatá a krásně zelená.

MONSTERA – KRÁLOVNA POKOJOVEK

Královna všech pokojovek je právem označována monstera, která svými robustnými listy upoutá všechnu pozornost vmístnosti. Není úplně vhodná do malých bytů, protože místem opravdu nešetří. Je velmi fotogenická a oblíbená u bloggerek. Zralé palice monster jsou jedlé a poměrně chutné a příjemně voní. Jinak je rostlina jedovatá a může způsobit střevní potíže.

ZAVĚŠENÉ TILANSIE

Tento druh rostliny nepotřebuje kživotu skoro nic. Je zvyklý na podmínky vJižní Americe a postačí si jen se vzduchem a pár kapkami odstáté vody. Občas tilansie pokropte a nechejte je žít vlastní život. Udělají vám parádu ve skleněné nádobce sdostatečným otvorem na vzduch a nemají moc vlásce přímé sluníčko. Tilansie jsou vděčné a velmi nenáročné květiny.

MAKRAMÉ KVĚTNÍKY

Makramé se dostává do popředí pomalu, ale na internetu je čím dál tím více populárnější. Makramé technikou lze vyrobit mnoho zajímavých projektů, jedním znich jsou i květináče, které se perfektně hodí do přírodního interiéru.

KOKEDAMA Z JAPONSKA

Jedná se o starou japonskou tradici, kde je známá z praxepěstování bonsají. U nás se začíná mechová koule stávat oblíbenou ozdobou moderních interiérů.Vpřekladu kokedama znamená právě mechová koule a jedná se prakticky o kouli zhlíny obalenou mechem. Tradičně se kokedamy umísťují na talířek či misku, ale mohou se zavěšovat i kamkoliv do prostoru. Tato mechová kultura je moderní uměleckou formou, která jedinečně prezentuje rostliny a květiny. Koule slouží namísto tradičního květináče. Dnes již najdeme na internetu pár kvalitních návodů na výrobu včeském jazyce.

ŽIVÉ OBRAZY ZROSTLIN

Velkým trendem jsou i rostliny na stěně. Stačí zasklít velký list tropické rostliny nebo umístit tilansie do zkumavky a vtu ránu máte zaplněnou stěnu nádhernou přírodní dekorací. Nápadů je na internetu opravdu nespočet, stačí si jen vybrat.

MINIMALISMUS SPOJENÝ SE DŘEVEM

Někdy je méně více. Rostlina může mít i minimalistický efekt. Skvěle funguje sdřevěnými dekoracemi. Stačí zavěsit dřevěnou poličku a naaranžovat na ni malé kaktusy. Dřevěný květináč je také trefou do černého.


Přečtěte si také