Pěstovat pokojovky můžete i bez květináče. Pořiďte si kokedamu nebo aerárium

Pokud bojujete o každý kousíček místa v bytě nebo zkrátka máte jenom rádi nápadité dekorace, můžete svůj byt oživit pomocí osázených mechových koulí, zvaných kokedama, nebo rostlinek pěstovaných ve skleněných závěsech.

Kokedama, v doslovném překladu mechová koule, je moderní trend v pěstování rostlin, který pochází z Japonska. Rostlina není zasazena v květináči, ale vyrůstá z kulovitého mechového balu. Díky omezenému prostoru pro kořeny se příliš nerozrůstá a je poměrně nenáročná. Zelený mech obalený provázkem funguje jako obal, zadržuje vodu a k tomu ještě krásně vypadá.

Kokedamy zavěšené

Kokedama může buď stát na talířku či vmisce, nebo viset na provázku. Zavěšená kokedama se „zalévá“ ponořením mechového balu do nádoby s odstátou vodou. Namáčení trvá jen několik desítek vteřin a pak už jen stačí nechat květinu chviličku okapat a pověsit zpět na své místo. Díky mechovému obalu voda ze zalité kokedamy nekape.

Kokedamy stojací

Pokud vás tvar kokedam zaujal, ale dáváte přednost tradičnějšímu vystavování květin, vsaďte na stojací kokedamy. Bez ohledu na to, jestli jsou tyhle krásky postavené na parapetu nebo zavěšené, platí, že s přesazováním do prostornějšího květináče nebo s výměnou hlíny starosti mít nebudete.

Kokedamy můžete ještě navíc omotat provázkem zpřírodních vláken. I tahle varianta bude velmi zajímavá a dekorativní.

Květiny ve skleněných závěsech

Další možnost, jak zavěsit květiny do prostoru, nabízí aerária – skleněné vázičky skvětinou uvnitř. Hodí se pro milovníky minimalismu a čistého designu. Zkuste tímto způsobem pěstovat například orchideje.

Skleněná, ručně foukaná aerária mají dva otvory pro lepší proudění vzduchu. Rostlinám, které se dají takto pěstovat, stačí k životu pouze vzdušná vlhkost, a tu je v interiérech snazší zajistit rosením právě v aeráriu.

Existují i další možnosti, jak zajímavě pěstovat pokojové květiny:


Přečtěte si také