Pokojové květiny

Aktualizováno 6. ledna 2022 12:50

Tereza Javorová

Utrápíte každou orchidej? Přinášíme manuál, aby vaši péči přežila v plném květu

V zimním čase nám často dělají společnost náročnější kvetoucí krásky - orchideje. Jak to udělat, aby přežily a ještě opakovaně kvetly?

Orchidej je trochu princezna, exotická, tajemná, náročná a překrásná. Často se tyto tropické květiny stávají krásným dárkem a pak i elegantním doplňkem interiéru. V zimním čase udělají hodně parády, jejich křehkost se hodí k slavnostním okamžikům, bílým dnům i dlouhým večerům. Pokud máte modernější až minimalistický interiér bude u vás orchidej jako doma, do takových prostor sedí lépe než do rustikální světnice.

Orchideje umí ale i “zlobit”, někdy se rozhodnou, že se v novém domově ne a ne usadit a po prvním květu opadají a už s nimi nehnete. Poradíme vám některé triky, jak orchideje nejen udržet při životě, ale také přinutit, aby vám opakovaně kvetly a dělaly radost i napřesrok.

Volte dobře druh!

Není orchidej jako orchidej… Pro nezkušeného nebo příliš laxního pěstitele nemá cenu trápit se s choulostivými druhy a dívat se, jak odchází do věčných lovišť. Pořiďte si druhy nenáročné, které zvládnete pěstovat, tedy odolný “můrovec” Phalaenopsis nebo odrůdu zvanou Vanda. Ty jsou odolné a v na poměry orchidejí nenáročné.

Světlo ano, ne slunce

Představte si, kde orchidej normálně roste. V deštném pralese, kde je světlo, ale ne přímé slunce. Takové podmínky jí musíte dopřát, aby vám rostla a kvetla. Ideální bude východní či západní okno, na jižní straně je třeba květiny přistínit. V zimě se přesto připravte na opad květů, což je způsobeno nedostatkem denního světla světla. Další z příčin problému může být i topení v blízkosti rostliny.

Na vodu je orchidej citlivka

Další chyba, proč orchidej nekvete, ale zahyne, je zálivka. Tyhle krasavice jsou poněkud citlivé na kvalitu vody i na to JAK je zaléváte. Takže si pamatujte: pravidelně, ale ne moc. Vodu nasává zespodu od kořenů, ale nesmíte ji nechat v zálivce dlouho stát. Zaléváme zhruba jednou týdně, a mezi zálivkami substrát necháme téměř proschnout. Voda musí být měkká, ideálně dešťová nebo odstátá. A rosit, rosit, rosit, jako v rodném deštném pralese. No, jak jsme říkali, je to princezna se vším všudy!

Hnojit a přesazovat budete

Nedá se svítit, vaše Miss Okno, to potřebuje, aby kvetla. Jednou za rok jí dejte nový speciální substrát, aby provzdušnila kořeny. Občas pohnojte, nejlépe postřikem na listy rostliny, nic náročného, ale vaší péči ocení.

(KU)


Přečtěte si také