návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Utrápíte každou orchidej? Přinášíme manuál, aby vaši péči přežila v plném květu

skrivaa , Aktualizováno: 04.05.2021
Jak mít krásné orchideje?
Autor: istock.com Jak mít krásné orchideje?
V zimním čase nám často dělají společnost náročnější kvetoucí krásky - orchideje. Jak to udělat, aby přežily a ještě opakovaně kvetly?

reklama

Orchidej je trochu princezna, exotická, tajemná, náročná a překrásná. Často se tyto tropické květiny stávají krásným dárkem a pak i elegantním doplňkem interiéru.

V zimním čase udělají hodně parády, jejich křehkost se hodí k slavnostním okamžikům, bílým dnům i dlouhým večerům. Pokud máte modernější až minimalistický interiér bude u vás orchidej jako doma, do takových prostor sedí lépe než do rustikální světnice.

Orchideje umí ale i “zlobit”, někdy se rozhodnou, že se v novém domově ne a ne usadit a po prvním květu opadají a už s nimi nehnete. Poradíme vám některé triky, jak orchideje nejen udržet při životě, ale také přinutit, aby vám opakovaně kvetly a dělaly radost i napřesrok.

Tyto rostliny si dejte domů a buďte šťastní!

11 květin, bylinek a dalších rostlin, které vám zlepší náladu

Tyhle pokojovky vám přežijí!

7 květin držáků: Pokojovky pro začátečníky či zapomnětlivé. Tyhle přežijí i vaši drsnou péči

Volte dobře druh!

Není orchidej jako orchidej… Pro nezkušeného nebo příliš laxního pěstitele nemá cenu trápit se s choulostivými druhy a dívat se, jak odchází do věčných lovišť. Pořiďte si druhy nenáročné, které zvládnete pěstovat, tedy odolný “můrovec” Phalaenopsis nebo odrůdu zvanou Vanda. Ty jsou odolné a v na poměry orchideí nenáročné.

Světlo, ne slunce

Představte si, kde orchidej normálně roste. V deštném pralese, kde je světlo, ale ne přímé slunce. Takové podmínky jí musíte dopřát, aby vám rostla a kvetla. Ideální bude východní či západní okno, na jižní straně je třeba květiny přistínit. V zimě se přesto připravte na opad květů, což je způsobeno nedostatkem denního světla světla. Další z příčin problému může být i topení v blízkosti rostliny.

Orchidej je nádherná rostlina.
Autor: istock.com Orchidej je nádherná rostlina.

Na vodu je citlivka

Další chyba, proč orchidej nekvete, ale zahyne, je zálivka. Tyhle krasavice jsou poněkud citlivé na kvalitu vody i na to JAK je zaléváte. Takže si pamatujte: pravidelně, ale ne moc. Vodu nasává zespodu od kořenů, ale nesmíte ji nechat v zálivce dlouho stát. Zaléváme zhruba jednou týdně, a mezi zálivkami substrát necháme téměř proschnout. Voda musí být měkká, ideálně dešťová nebo odstátá. A rosit, rosit, rosit, jako v rodném deštném pralese. No, jak jsme říkali, je to princezna se vším všudy!

Hnojit a přesazovat budete

Nedá se svítit, vaše Miss Okno, to potřebuje, aby kvetla. Jednou za rok jí dejte nový speciální substrát, aby provzdušnila kořeny. Občas pohnojte, nejlépe postřikem na listy rostliny, nic náročného, ale vaší péči ocení.

(KU)

Aloe vera je velmi léčivou rostlinou.

Chcete se vyspat dorůžova? Zvolte si do ložnice ty správné pokojové rostliny, které vám pročistí vzduch

Jaké pokojovky doporučuje NASA?

10 pokojovek, které podle NASA nejlépe vyčistí vzduch. Některé už určitě máte doma

reklama

Článek je zařazen v: orchidej , rostlina , pokojová rostlina , pokojová květina , jak pěstovat , květiny

reklama

Přečtěte si také