Jak vyrobit kokedamu? Použijte vhodné rostliny a pro mech zajděte do lesa
Určitě jste je už viděli mechové koule visící od stropu a z nich jako zázrakem rostoucí květiny. Není v tom ale žádná magie, jen trocha poctivého zahradnického řemesla. Kokedamu, jak se těmhle éterickým rostlinkám říká, si ale zvládne doma vyrobit každý! A my vám poradíme, jak na to!
Výběr rostlinky
Kokedamu můžete vyrobit de facto z jakékoli menší květiny nebo i stromku. Pro začátek je ale lepší začít s odolnějšími rostlinkami, které se při manipulaci tak snadno nezlomí. Namísto křehkých orchidejí tak zkuste začít například s tužšími bylinkami. Ideální je rozmarýn nebo šalvěj. Pokud máte na výběr, je také lepší sáhnout po vlhkomilných rostlinách, jelikož vlhčí substrát lépe drží pohromadě a bude se vám s ním lépe pracovat.
Magická koule
Správně namíchat substrát je to nejtěžší. Každá rostlinka vyžaduje trochu jiné složení půdy, pokud se ale rozhodnete „zasadit“ vlhkomilnou kokedamu, blog a obchod Zahrada na niti doporučuje objednat hned pět různých přísad. Na středně velkou rostlinu budete potřebovat 500 ml jílu, 200 ml akadamy, 200 ml substrátu pro pokojové rostliny, 100 ml pemzy a 100 ml zeolitu. Většinu ingrediencí můžete koupit online například na bonsaje.eu nebo na e-bonsai.cz. Následně vše smíchejte a po troškách přidávejte vodu, dokud nevznikne tvárná, ale kompaktní hmota. Pak už jen stačí z kořínků rostlinky oklepat původní zeminu, obalit je předem namočenou rašelinou a postupně začít přidávat hliněnou hmotu, dokud se vám nepodaří vytvarovat onu magickou kouli.
Kokedama návod - Obrázek 1 Zdroj: istock.com
Mechový obal
Mech můžete koupit v obchodě, stejně dobře ale poslouží i ten nasbíraný v lese. Neměl by ale být příliš vysoký. Následně ho natrhejte na menší kusy, a aby se s ním lépe pracovalo, můžete ho také předem zlehka postříkat vodou. Pak už jen mechem rovnoměrně obalte hliněnou kouli a máte téměř vyhráno!
Mech seženete v obchodě i v lese. Foto: istock.com
Převaz
Ideální je použít provázek, který bude ladit s barvou mechu, někteří ale naopak preferují kontrastní barvu. Důležité je ale především to, aby byl vyrobený z umělých materiálů, jinak se po pár měsících zalévání provázek začne trhat a rozloží se. Není potřeba nic odměřovat ani rýsovat, kokedamám nejvíce sluší nedbalá elegance, kdy se provázek cik cak táhne po celé ploše mechové koule. Důležité je ale vše pořádně utáhnout, jelikož vazba může pod tíhou rostlinky časem trochu povolit. Pokud pak chcete mít kokedamu zavěšenou, nezapomeňte nechat čtyři provázky volné a nahoře je spojte háčkem. A jestli žádný nemáte, nezoufejte – postačí i obyčejné kolečko od klíčů.
Provázek v kontrastní barvě kokedamu ozvláštní. Foto: istock.com
Zálivka
A jak takovou kokedamu zalévat? Není to nic náročného, stačí ji jednou týdně opatrně sundat a na pár minut položit do misky s vodou, dokud nenatáhne dostatek vláhy. Pak už ji jen nechte chvíli oschnout na talířku a může rostlinku vrátit zpátky na hřebíček. Když navíc jednou ročně do zálivky přidáte rozpustné hnojivo pro pokojové rostliny, bude vám kokedama dělat radost o to déle!
Kokedama se zalévá v mělké misce s vodou. Foto: istock.com
(az)