Pokojové rostliny jako dekorace: Jaké druhy vybrat, kam je umístit a proč pěstovat ve vodě

Zatímco nám balkon odkvétá, přichází období pokojových rostlin. Zpříjemní chladnější dny a dokážou do bytu vnést i výrazné barvy. Kromě nespočtu odstínů zelené zazáří i fialovou, červenou nebo žlutou barvou. Pěstovat pokojovky je trend, který se jen tak neomrzí. Rostliny navíc nahradí dekorace.

Pokud jste pokojovky letnili, můžete je zase umístit do obýváku nebo ložnice. Můžete se také vydat na nákupy a sehnat si nové rostliny nebo zajít na swapy a vyměnit s ostatními pěstiteli řízky pokojovek.

Proč pěstovat pokojovky?

Ve své většině pocházejí pokojové rostliny z tropických oblastí a vyžadují stálou teplotu. Jsou proto pro pěstování v bytech vhodné. Na rozdíl od tuzemských rostlin mají exotičtější tvary listů i barvy. Do pokoje tak vnesou úplně jiný pocit, než jaký máte z rostlin, které pěstujete během jara a léta venku. Pokojovky navíc nemusí být nijak malé. Mnohé druhy se časem krásně rozrostou a stoupnou v ceně. Starší zdravé pokojové rostliny se prodávají za tisíce korun.

Hodně druhů ani není nijak náročných na péči. Většinou jim stačí správná teplota, občasné hnojení a dostatek světla, ale ne přímé slunce. Pokojovky, které pěstujeme, bývají z pralesních oblastí a většinou rostou v nižších patrech lesa, kam se dostává světlo, ale ne sluneční paprsky.

Jak dekorovat pokojovými rostlinami?

  1. Nejprve si musíme ujasnit, zda chceme jednu velkou pokojovku nebo více malých. Roli hraje i rozpočet, zatímco malé pokojovky pořídíme za pár korun a řízky většinou seženeme zdarma, rozrostlé pokojové rostliny stojí tisíce korun.
  2. Důležitá je také bezpečnost. Pokud máme malé děti nebo zvířata, je potřeba umístit pokojové rostliny do dostatečné výšky. Jednak, aby nikdo neshodil květináč, a také proto, že většina pokojových rostlin je jedovatá nebo má trny (kaktusy).
  3. Musíme si také rozmyslet, zda se chceme pokojovým rostlinám věnovat nebo je nechat, ať si žijí samy. Pokud si nevěříme a bojím se, že bychom je umořili, volíme odolné druhy, jako jsou sukulenty, tchynin jazyk nebo třeba lopatkovec. A pokud jsme opravdu líní pěstitelé, existuje jeden skvělý trik. Sežeňte si řízky pokojových rostlin a dejte je do zajímavých skleněných lahví. Porostou velice pomalu a po mnoho let. Občas budete muset odstranit zežloutlé listy a doplnit vodu, ale jinak se jedná o bezúdržbové pěstování! Ideální jsou pak řasokoule zelené, kterým je potřeba vyměnit vodu jednou za dva týdny, jinak péči prakticky nevyžadují.
  4. Je také dobré vědět, jak dlouho nám rostlina vydrží. Pokud si koupíme v obchodě třeba krásně barevně kvetoucí bromélii, musíme se smířit s tím, že pokud nejsme dobří pěstitelé, po několika měsících už bude jen zelená a druhý rok se nám ji nejspíš nepodaří donutit, aby zase vykvetla.

Pokud máme všechno ujasněné, můžeme se pustit do dekorování. Rostliny umístěte tam, kde vyniknou. Hodí se na vrchní police knihoven, na květinové stolky, na komody. Pokud dáte květináč na podlahu, musí být rostlina vzrostlá, aby nezapadla…

Mrkněte se také do galerie, kde jsme pro vás našli 10 tipů, jak můžete pokojovky v bytě umístit!

Další užitečné články o pokojových rostlinách:


Přečtěte si také