Moud purpurový: Méně známý příbuzný rýmovníku má podobné účinky a vypadá lépe

Moud purpurový, rostlina s podobně blahodárnými účinky jako rýmovník, bývá přes léto pěstována jako balkonová květina, která dokáže během pár týdnů vytvořit na truhlíku bohatý zelený porost. Během zimy však většinou nepřežije teplo a sucho našich bytů. Jak si s tím poradit?

Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)

Moud purpurový většinou pěstujeme jako jednoletou rostlinu, protože pak ztrácí na dekorativnosti, ale ve skutečnosti je to nemrazuvzdorná trvalka. V létě ho můžeme pěstovat na balkoně nebo na terase, kde vytvoří v truhlících neskutečnou záplavu sytě zelených listů na převislých lodyhách. Moud roste tak rychle a je tak rozpínavý, že vedle sebe v truhlíku nesnese žádnou jinou květinu, každou totiž velmi rychle utlačí a zahubí. Pěstujeme ho tedy samostatně.

Jak se postarat, aby moud přežil zimu

Zimní období moud nejlépe zvládne v nejchladnější místnosti v bytě, nejlépe tedy v ložnici. Ideální teplota je 8–12 °C, což je málokdo schopen a hlavně ochoten moudu dopřát. Jeho přítomnost je však pro nás velmi výhodná. Dokáže vylepšit prostředí bytů, vytápěných ústředním topením, lépe se nám pak dýchá. Rostlina většinou začne po pár týdnech v bytě poněkud vytahovat a stává se nevzhlednou.

Dlouhé a silné výhony odstřihneme a odstraníme spodní listy. Odstřižené výhony vložíme do vázy s vodou, kde přes zimu zakoření a na jaře můžeme zasadit nové mladé rostlinky. Mateřská rostlina brzy vyžene nové výhony. Odstřižené větvičky však často do jara vydrží ve vodě v lepší kondici než mateřská rostlina v květináči. Na jaře zakořenělé rostlinky zasadíme do zahradnického substrátu a v polovině května opět vyneseme ven na balkon. Během vegetace moud pravidelně přihnojujeme a zastřihujeme, čímž podpoříme větvení rostliny.

Moud purpurový nahradí rýmovník

Moud purpurový nejenže svými silicemi odhání obtížný hmyz, jako jsou komáři či mouchy, ale také se používá jako rostlina k inhalování, podobně jako rýmovník, se kterým je blízce příbuzný. Stačí otrhat lístky stejně jako u rýmovníku, rozemnout je mezi prsty a silnou vůni podobnou eukalyptu vdechovat.

Zdroj: https://www.zivebylinky.cz/moud-purpurovy-plectranthus-purpuratus/; https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-28819-moud-purpurovy-zdatny-odpuzovac-komaru-s-podobnymi-ucinky-jako-rymovnik


Přečtěte si také