reklama

Moud purpurový: Méně známý příbuzný rýmovníku má podobné účinky a vypadá lépe

Simona Sedláčková
31. ledna 2019
Moud purpurový, rostlina s podobně blahodárnými účinky jako rýmovník, bývá přes léto pěstována jako balkonová květina, která dokáže během pár týdnů vytvořit na truhlíku bohatý zelený porost. Během zimy však většinou nepřežije teplo a sucho našich bytů. Jak si s tím poradit?
reklama

Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)

Moud purpurový většinou pěstujeme jako jednoletou rostlinu, protože pak ztrácí na dekorativnosti, ale ve skutečnosti je to nemrazuvzdorná trvalka. Vlétě ho můžeme pěstovat na balkoně nebo terase, kde vytvoří vtruhlících neskutečnou záplavu sytě zelených listů na převislých lodyhách. Moud roste tak rychle a je tak rozpínavý, že vedle sebe vtruhlíku nesnese žádnou jinou květinu, každou totiž velmi rychle utlačí a zahubí. Pěstujeme ho tedy samostatně.

Jak se postarat, aby moud přežil zimu

Zimní období moud nejlépe zvládne vnejchladnější místnosti vbytě, nejlépe tedy vložnici. Ideální teplota je 8–12 °C, což je málokdo schopen a hlavně ochoten moudu dopřát. Jeho přítomnost je však pro nás velmi výhodná. Dokáže vylepšit prostředí bytů, vytápěných ústředním topením, lépe se nám pak dýchá. Rostlina většinou začne po pár týdnech vbytě poněkud vytahovat a stává se nevzhlednou.

Dlouhé a silné výhony odstřihneme a odstraníme spodní listy. Odstřižené výhony vložíme do vázy svodou, kde přes zimu zakoření a na jaře můžeme zasadit nové mladé rostlinky. Mateřská rostlina brzy vyžene nové výhony. Odstřižené větvičky však často do jara vydrží ve vodě vlepší kondici než mateřská rostlina v květináči. Na jaře zakořenělé rostlinky zasadíme do zahradnického substrátu a vpolovině května opět vyneseme ven, na balkon. Během vegetace moud pravidelně přihnojujeme a zastřihujeme, čímž podpoříme větvení rostliny.

Moud purpurový nahradí rýmovník

Moud purpurový nejenže svými silicemi odhání obtížný hmyz, jako jsou komáři či mouchy, ale také se používá jako rostlina kinhalování, podobně jako rýmovník, se kterým je blízce příbuzný. Stačí otrhat lístky, stejně jako u rýmovníku, rozemnout je mezi prsty a silnou vůni, podobnou eukalyptu, vdechovat.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama