Zahrada

28. ledna 2024 07:00

redakce Prima Living

Sněženky a bledule: Naučte se pěstovat první jarní krásky

Sněženky a bledule jsou křehké a neuvěřitelně krásné, jsou jako něžné sněhové princezny. A přesto statečně vykukují ven, když se zima přetahuje s jarem. Sněženky a bledule vypadají podobně, ale mají rozdílné požadavky na život. Můžete se jimi kochat ve volné přírodě nebo si je vypěstovat na zahradě.

Zimní zahrada většinou vypadá trochu smutně, ale pokud jste na tohle předjarní období mysleli už na podzim, můžete se už teď těšit z drobných květů sněženek, ke kterým se později přidají i bledule. První statečné krásky, které prorazí studenou půdu zahradního záhonu či trávníku.

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Věděli jste, že na světě existuje na 400 druhů sněženek a jejich největšími pěstiteli jsou Britové? V našich zahradách nejčastěji roste druh sněženka podsněžník. To je ta malá bílá květinka, která se první ukáže, když je zima na ústupu. Pokud je na to počasí, můžeme sněženky na zahradách vidět už v lednu a únoru, v březnu jsou už docela běžné.

Sněženka podsněžník je drobná cibulovina s bílými kvítky a čárkovitými listy z čeledi amarylkovitých, kterou můžete znát i pod několika dalšími názvy, například sněženka jarní, sněženka předjarní nebo podsněžník bílý. Známé jsou i lidové názvy jako bibolenka, sněhovka nebo vyskočilka.

Kde rostou sněženky v přírodě

Dříve se jednalo o velmi rozšířenou jarní rostlinu, dnes je již sněženka řazena mezi ohrožené rostliny. V přírodě ji sice můžete potkat docela často, jedná se ale často o populace, uniklé ze zahrad. Přirozená stanoviště sněženek rychle ubývají, nejčastěji vlivem nešetrného jarního sběru květů.

Jak pěstovat sněženky v zahradě

  • Pokud si je chcete vypěstovat sami, vysazujte jejich cibulky už na podzim do skupin
  • . Aby byly k světu, ocení kyprou zahradní půdu a místa, kde svítí první jarní slunce, ale je i trocha stínu. Proto je často vidíme na zahradách pod keři nebo opadavými stromy, ale daří se jim i na skalkách.
  • Sněženky se dobře množí, za což mohou i mravenci, kteří roznáší jejich semena po zahradě.
  • Sněženky ale nehnojte, sice by se rozrostly, ale nekvetly by.
  • Po odkvětu lze rozdělit velké trsy sněženek na části a zasadit cibulky i s listy.

Bledule jarní (Leucojum vernum)

Bledule jsou dalším krásným symbolem jara. Jedná se o příbuzné časnějších sněženek, také z čeledi amarylkovitých. Bledule jarní vykvétají soudkovitými zvonky krémové barvy se žlutými skvrkami na každém cípu.

Výskyt bledule v přírodě

Jejich křehké zvonky obdivují lidé v Evropě, Asii i Africe, a po celém světě je známo asi deset druhů. U nás se bledule přirozeně vyskytují ve vlhčích, světlých listnatých lesích a na vlhkých loukách, v Čechách i na západní části Moravy. V přírodě je přísně chráněným druhem. V karpatské části Moravy najdeme bledule v přírodě také, ale tam se jedná o populace, uniklé ze zahrad.

Pěstování bledule jarní v zahradě

  • Zatímco sněženky potřebují půdu propustnou a zásaditou, bledule mají rády vlhkou, trochu podmáčenou a kyselou půdu, která nikdy nevysychá. Z tohoto důvodu jde o ideální rostliny k jezírkům a potůčkům. Dávají  přednost otevřeným plochám, pod keři se jim naopak moc nedaří.
  • Stejně jako sněženky se jejich cibule sázejí už na podzim do propustné a vlhčí půdy, ideálně v polostínu.
  • Na zimu je můžete přikrýt starým listím nebo chvojím, ale s příchodem jara ho včas odkliďte, aby měly bledule dostatek světla. Pak se můžete těšit z nevysokých květinek, které vám pokvetou od února až do dubna.

Zdroj: cs.wikipedia.org, http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=3; http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=2


Přečtěte si také