Bledule: Oblíbená jarní cibulovina má i sestru, která vykvétá až v létě

Při letošním teplém průběhu zimy se všech jarních květin můžeme dočkat určitě o pár dní dříve, než tomu bývá v zimách mrazivých. Sněženky už se hlásí o slovo skoro všude, tak už se začínáme těšit i na maličko pozdější krásky, na bledule. A víte, že po jarních bledulích přijdou ještě bledule letní?

Bleduli jarní známe asi všichni, ale ona má i stejně krásnou sestru, jen mnohem vzácnější, bleduli letní. Obě vykvétají bílými květy se žlutými nebo zelenými skvrnkami.

Bledule jarní (Leucojum vernum)

Vyskytuje se vČechách a na západě Moravy, ve vlhkých lesích a na vlhkých loukách. Najdeme ji i jinde, ale pak se jedná o zplanělé rostliny původem ze zahrad. Její domovinou je střední Evropa, ale díky své oblíbenosti se dostala mnohem dál, dokonce až na Floridu.

Bledule jarní je 10–30 cm vysoká vytrvalá cibulovina. Zkaždé cibule vyrůstají brzy na jaře 3–4 čárkovité listy a jeden, vzácněji dva bílé květy, které mají na špičkách okvětních lístků zelené nebo žluté skvrnky. Bledule jarní vykvétá od února do dubna, ale pamatujte, že patří mezi jedovaté rostliny.

Bledule letní (Leucojum aestivum)

Roste především vjižní a jihovýchodní Evropě, u nás se přirozeně vyskytuje pouze na jižní Moravě, na nivách řeky Moravy a Dyje. Jedná se o kriticky ohrožený druh. Lze ji však potkat i vSeverní Americe, kam byla bledule letní zavlečena a zdomácněla tam.

Bledule letní je vyšší než její známější příbuzná bledule jarní. Dorůstá do výšky 30–60 cm. Zpodzemní cibule vyrůstají čárkovité přízemní listy a stopky se 3–7 květy. Květy vyrůstají zpaždí toulce ve zdánlivém okolíku. Jsou bílé a mají také žluté nebo zelené skvrny. Bledule letní vykvétá později než bledule jarní, většinou vkvětnu.


Přečtěte si také