Co kvete v únoru? Kde neleží sníh, tam už najdete sněženky i talovíny

Dlouhé zimní období už máme skoro za sebou, i když se vám to při pohledu z okna možná nezdá moc pravděpodobné. Blížící se jaro už dávají tušit nejen rozkvetlé keře, jako jsou kalina růžová a vonná, lískovníček nebo zimnokvět. Ale i na záhonech už se začínají hlásit o slovo první květiny. V zahradách už vykvétají první sněženky a talovíny.

Chodíte do zahrady plnit ptačí krmítka? Pak si cestou všímejte i prvních květů, které se nesměle začínají klubat na svět.

Rostliny, které spěchají s prvními předjarními květy

Rozkvetlé záhony samozřejmě ještě očekávat nemůžete, ale první nesmělé kvítky už se derou na svět. Už od ledna kvete čemeřice a jako další se k ní přidávají sněženky a o pár dnů později i talovíny.

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Asi 15 cm vysokou cibulovinu s bílým kvítkem, sněženku, pozná snad úplně každý a venku právě nastává období, kdy si ji každý může i pěkně zblízka prohlédnout. Dokáže totiž vykvést i doslova schovaná pod sněhem. U nás ji najdete i ve volné přírodě, především v listnatých lesích a na vlhčích loukách.

Pokud ji chcete mít i na své zahradě, musíte si na podzim vzpomenout a vysadit malé cibulky.

Talovín zimní (Eranthis hyemalis)

Trvalky s podzemními hlízkami, které vykvétají zářivě žlutými kvítky, najdete většinou jen na zahradách, protože původně pocházejí z Jižní Evropy a zplaňují, tedy samy se množí do volné přírody, jen málokdy. Největší radost z talovínu mají první včelky, které se za slunných dní odváží vyletět z úlu.

Okrasné keře, kvetoucí už v únoru

Lískovníček (Corylopsis)

Opadavý keř, původem z východní Asie, který vykvétá velmi brzy, ještě v předjaří, zajímavě tvarovanými, jakoby roztřepenými květy. Lískovníčky vyžadují teplé a před větry a silnými mrazy chráněné stanoviště.

Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox)

Opadavý keř, který opět pochází z východní Asie, z Číny, vyžaduje také umístění na slunečných a chráněných místech, kde kolem sebe šíří nádhernou vanilkovou vůni. Vykvétá velmi brzy, ještě v průběhu zimy, drobnými žlutavými kvítky.

Kalina růžová (Viburnum bodnantense)

Bujně rostoucí, asi 3 metry vysoký keř jako další vykvétá ještě v zimě nádhernými růžovými kvítky. Stejně jako ostatní keře kvetoucí v předjaří kvete na holých větvích bez listí. Listy začnou rašit až později, po odkvětu. Kalinu růžovou můžete pěstovat na slunečném místě, ale dokonce i ve větších nádobách na terase.

Kalina vonná (Viburnum farreri)

Bohatě větvený keř s šedou borkou pochází ze severní Číny, ale u nás se mu daří velmi dobře. Vykvétá bílými nebo narůžovělými kvítky na holém dřevě. Květy nádherně a silně voní. Na první pohled si kalinu vonnou snadno spletete s kalinou růžovou, protože jsou si velmi podobné.

Slivoň chloupkatá (Prunus subhirtella)

Menší stromek, který pochází z Japonska, většinou kvete už před Vánoci. Lednové mrazy pak jeho kvetení pozastaví, aby na konci února stromek znovu rozkvetl do krásy. Poupata této slivoně bývají tmavě růžová, rozvité květy jsou světle růžové až úplně bílé. Slivoni chloupkaté se daří na slunném místě, s vlhčí půdou a kyselejším pH.

Všechny keře, které jsme vám dnes představili, jsou pro člověka jedovaté nebo alespoň nejedlé. Na druhou stranu jejich časně kvetoucí květy poskytují první potravu nedočkavým včelám a plody zase později potěší ptáky. I to jsou důvody, proč tyto dřeviny pěstovat v parcích i zahradách.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek

Sdílejte článek

Přečtěte si také