reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Co kvete v únoru? Zimnokvěty voní po vanilce, kaliny kvetou růžově, sněženky vítají jaro

Simona Sedláčková , Vydáno: 19.02.2021
Dlouhé zimní období už máme skoro za sebou, i když se vám to při pohledu z okna možná nezdá moc pravděpodobné. Blížící se jaro už dávají tušit nejen rozkvetlé keře, jako jsou kalina růžová a vonná, lískovníček nebo zimnokvět. Ale i na záhonech už se začínají hlásit o slovo první květiny. V zahradách už vykvétají první sněženky a talovíny.

reklama

Chodíte do zahrady nebo do parku plnit ptačí krmítka? Pak si cestou všímejte i prvních květů, které se nesměle začínají klubat na svět.

Trvalky, které spěchají s prvními předjarními květy

Rozkvetlé záhony samozřejmě ještě očekávat nemůžete, ale první kvítky už se derou na svět. Už od ledna kvete čemeřice a jako další se k ní přidávají sněženky a o pár dní později i talovíny.

Čemeřice  Jak pěstovat královny zimní i jarní zahrady

Jak pěstovat čemeřice. Královny zimní zahrady kvetou, i když sněží

Čemeřice by neměla chybět v žádné zahradě

Čemeřice: Něžná kráska, která kvete i v zimě

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Asi 15 cm vysokou cibulovinu s bílým kvítkem pozná snad úplně každý a venku právě nastává období, kdy si ji každý může i pěkně zblízka prohlédnout. Dokáže totiž vykvést i doslova schovaná pod sněhem. U nás ji najdete i ve volné přírodě, především v listnatých lesích a na vlhčích loukách. Pokud ji chcete mít i na své zahradě, musíte si na podzim vzpomenout a vysadit malé cibulky.

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)
Autor: istockphoto.com Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Talovín zimní (Eranthis hyemalis)

Trvalky s podzemními hlízkami, které vykvétají zářivě žlutými kvítky, najdete většinou jen na zahradách, protože původně pocházejí z jižní Evropy a zplaňují, tedy samy se množí do volné přírody jen málokdy. Největší radost z nich mají první včelky, které se za slunných dní odváží vyletět z úlu.

Talovín zimní (Eranthis hyemalis)
Autor: istockphoto.com Talovín zimní (Eranthis hyemalis)

Okrasné keře, kvetoucí už v únoru

Lískovníček (Corylopsis)

Opadavý keř původem z východní Asie, který vykvétá velmi brzy, ještě v předjaří, zajímavě tvarovanými, jakoby roztřepenými květy. Lískovníčky vyžadují teplé a před větry a silnými mrazy chráněné stanoviště.

Lískovníček (Corylopsis)
Autor: istockphoto.com Lískovníček (Corylopsis)

Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox)

Opadavý keř, který opět pochází z východní Asie, z Číny, vyžaduje také umístění na slunečných a chráněných místech, kde kolem sebe šíří nádhernou vanilkovou vůni. Vykvétá velmi brzy, ještě v průběhu zimy, drobnými žlutavými kvítky.

Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox)
Autor: istockphoto.com Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox)

Kalina růžová (Viburnum bodnantense)

Bujně rostoucí, asi 3 metry vysoký keř jako další vykvétá ještě v zimě nádhernými růžovými kvítky. Stejně jako ostatní keře kvetoucí v předjaří kvete na holých větvích bez listí. Listy začnou rašit až později, po odkvětu. Kalinu růžovou můžete pěstovat na slunečném místě, ale dokonce i ve větších nádobách na terase.

Kalina růžová (Viburnum bodnantense)
Autor: istockphoto.com Kalina růžová (Viburnum bodnantense)

Kalina vonná (Viburnum farreri)

Bohatě větvený keř s šedou borkou pochází ze severní Číny, ale u nás se mu daří velmi dobře. Vykvétá bílými nebo narůžovělými kvítky na holém dřevě. Květy nádherně a silně voní. Na první pohled si kalinu vonnou snadno spletete s kalinou růžovou, protože jsou si velmi podobné.

Kalina vonná (Viburnum farreri)
Autor: istockphoto.com Kalina vonná (Viburnum farreri)

Slivoň chloupkatá (Prunus subhirtella)

Menší stromek, který pochází z Japonska, většinou kvete už před Vánoci. Lednové mrazy pak jeho kvetení pozastaví, aby na konci února stromek znovu rozkvetl do krásy. Poupata této slivoně bývají tmavě růžová, rozvité květy jsou světle růžové až úplně bílé. Slivoni chloupkaté se daří na slunném místě s vlhčí půdou a kyselejším pH.

Slivoň chloupkatá (Prunus subhirtella)
Autor: istockphoto.com Slivoň chloupkatá (Prunus subhirtella)

Všechny keře, které jsme vám dnes představili, jsou pro člověka jedovaté nebo alespoň nejedlé. Na druhou stranu jejich časně kvetoucí květy poskytují první potravu nedočkavým včelám a plody zase později potěší ptáky. I to jsou důvody, proč tyto dřeviny pěstovat v parcích i zahradách.

Okrasné keře s plody, které ptactvo miluje

Okrasné keře s plody, které ptactvo miluje: Na podzim vysazujte ptačí zob, dřín, hloh, kalinu a další

Vrba: Nenahraditelná dřevina, která zajišťuje první jarní potravu pro včely

Vrba: Nenahraditelná dřevina, která zajišťuje první jarní potravu pro včely

reklama

Článek je zařazen v: únor , květy , keř , cibuloviny , Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) , Talovín zimní (Eranthis hyemalis) , Lískovníček (Corylopsis) , Zimnokvět časný (Chimonanthus praecox) , Kalina růžová (Viburnum bodnantense) , Kalina vonná (Viburnum farreri) , Slivoň chloupkatá (Prunus subhirtella)

reklama

Přečtěte si také