Zahrada

26. března 2015 05:20

Markéta Zídková

Aloe vera – reklamní trik, nebo léčivý zázrak?

Nenáročná pokojovka, kterou můžete využít při popáleninách či odřeninách.

Léčivou sílu aloe znali už staří Egypťané, Řekové a Římané, používali ji při infekcích, kožních onemocněních, vnějších poraněních, padání vlasů nebo jako projímadlo a lék na hemeroidy. Dnes se tato léčivka stala doslova komerčním tahákem; její název pomáhá při prodeji kosmetiky, čisticích prostředků, dětských plenek, ponožek nebo dokonce matrací.

Aloe vera (nebo také aloe pravá) je vytrvalá sukulentní rostlina s růžicí podlouhlých dužnatých listů, které po stranách chrání řada ostnů. Není přesně známo, odkud pochází, v současnosti roste prakticky po celém světě, všude tam, kde má dostatek tepla a sucha. Zároveň patří k oblíbeným a nenáročným pokojovým rostlinám. Pokud se ji rozhodnete pěstovat, získáte šikovného pomocníka především při hojení popálenin, odřenin nebo nepříjemných štípanců.

Aloe jako domácí přítel

Ať už podléháte reklamním sdělením a při nákupech na vás působí slova aloe vera jako magické zaklínadlo, nebo jste naopak vůči reklamně imunní, vězte, že tuto rostlinku můžete zkusit sami pěstovat a není to příliš složité. K tomu, aby prospívala, potřebuje světlé slunné stanoviště bez průvanu, propustnou půdu a květináč o polovičním průměru délky jejích listů. Zalévejte ji jednou týdně, ale nepřelévejte, přemíra vody by jí mohla uškodit stejně jako vlhký vzduch. Aloe vera tedy dobře poroste i v bytě s ústředním topením, navíc v pohodě přečká bez vody i dny, kdy budete na dovolené. V létě můžete rostlině dopřát pobyt venku, na zimu ji přemístěte do chladnější místnosti, v obou případech ale pozor na chlad – v létě by jí mohly uškodit teploty pod 10 ºC, přezimovat by měla v teplotách nad 5 ºC.

Co aloe ukrývá v listech?

Síla aloe vera je obsažena v listech, a to ve dvou formách – v gelu a v latexu. Obě tyto vrstvy se nacházejí pod pokožkou listů, ta latexová je těsně pod ní, je toxická a silně projímavá, takže pokud nemáte dostatečné zkušenosti, raději vlastní aloe vnitřně neužívejte. Teprve pod vrstvou latexu se ukrývá zázračný gel aloe vera, který obsahuje více než 200 látek (aminokyseliny, minerály, vitamíny A, C, některé vitamíny ze skupiny B…), díky kterým má řadu pozitivních účinků na lidský organismus. V domácích podmínkách určitě vyzkoušejte podélně rozříznout list alespoň tříleté rostliny a čerstvě vyjmutým gelem potírat popáleniny menšího rozsahu, odřeniny, kousance od hmyzu, akné nebo opary. V letních měsících po listech aloe sáhněte vždy, když to přeženete s pobytem na slunci – gel spálená místa příjemně ochladí a zklidní. Aloe vera můžete dokonce bez obav vyzkoušet na pokožku hlavy při padání vlasů nebo tvorbě lupů či na bolavé klouby a plísňová onemocnění.

Aloe není pro každého

Pokud byste přece jenom chtěli vyzkoušet pozitivní účinky této rostliny při vnitřním užívání, navštivte raději kamennou lékárnu a poptejte se po gelu z aloe vera. Před nákupem pozorně prozkoumejte uvedené složení výrobku, ideální je samozřejmě co nejvyšší procento samotného gelu (pozor na různé šťávy a sirupy, tam je ho jenom zlomek). Od podezřele levných produktů, které sice mají v názvu aloe vera, ale tuto rostlinu zahlédly nanejvýš z okénka projíždějícího rychlíku, žádné zázraky nečekejte. Užívání gelu je doporučováno při detoxikaci organismu, zažívacích problémech, alergiích a ekzémech, jsou prokázány jeho účinky při snižování hladiny krevního cukru a při léčbě kloubních onemocnění. Aloe vera pomůže i k posílení imunitního systému a některé studie dokonce potvrzují, že látky obsažené v listech působí proti určitým typům nádorů. V každém případě ale vždy pečlivě dodržujte doporučené dávkování zakoupeného přípravku a dobu, po kterou je vhodné ho užívat. Vnitřně se aloe vera nedoporučuje těhotným a kojícím ženám ani dětem.

Jak je to tedy s aloe vera, jedná se jenom o reklamní trik, nebo o skutečně zázračnou léčivku? Řada výrobců využila příležitosti a svezla se na vlně v době, kdy byla tato rostlina znovuobjevena a získala si velkou popularitu. Někteří z nich nabízejí skutečně špičkové produkty, jiní spoléhají na to, že jim už pouhé spojení názvu výrobku s populární rostlinou zaručí dostatečné zisky. Nakonec je ale jenom na nás, čemu uvěříme a v jaké formě účinky aloe vera vyzkoušíme.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také