návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak ze zdravých brusinek vytvořit vánoční ozdoby? Zkuste věnečky i řetězy s popkornem

Simona Sedláčková , Vydáno: 11.12.2020
Správně se rostlina jmenuje klikva velkoplodá, ale pod názvem americké brusinky je mnohem známější. Její červené, ale i růžové bobule jsou větší a pevnější než brusinky, které rostou v našich lesích, a proto se báječně hodí i na nejrůznější dekorace. Můžete je využít především ve vánočním období. Neměli byste však zapomínat ani na jejich skvělé účinky na naše zdraví.

reklama

Americké brusinky využijte jako korálky

Plody klikvy, kterým většinou nikdo neřekne jinak než brusinky, jsou skutečně pevné, ale na druhou stranu se dají velmi snadno propíchnout jehlou nebo jenom silnějším drátkem. Proto je můžete navlékat jako korálky a vytvářet z nich nejrůznější dekorace.

Vánoční věnečky

Většinou máte k dispozici jen pár plodů, protože cena amerických brusinek v obchodech není zrovna nejnižší. Ale i ze třech kousků už můžete vytvořit drobnou ozdobu.

Americké brusinky navlečte na drátek
Autor: Pinterest.com Americké brusinky navlečte na drátek

Vytvořte si malé věnečky z buxusu, myrty nebo rozmarýnu a ozdobte je dekorací z brusinek. Budou se hodit i na vánoční stůl, třeba jako kroužky na ubrousky.

Máte-li k dispozici o trochu víc červených brusinkových korálků, navlékněte je na drátky a vytvořte z nich přímo samotný základ věnečku.

Americké brusinky jako základ věnečku
Autor: Pinterest.com Americké brusinky jako základ věnečku

Řetězy na stromek i jako ozdobné girlandy

Možná máte to štěstí, že se kanadským brusinkám daří na vaší vlastní zahradě. Jde to, pokud rostlině zaručíte dostatek vlhkosti. V tom případě plody navlékněte na režnou nit a vytvořte vánoční řetěz na stromek.

Vytvořte vánoční řetěz na stromek
Autor: Pinterest.com Vytvořte vánoční řetěz na stromek

Chybějící brusinky můžete nahradit i popcornem. Vaše dekorace pak budou tak trochu v duchu amerických Vánoc.

Chybějící brusinky můžete nahradit i popcornem
Autor: istockphoto.ccom Chybějící brusinky můžete nahradit i popcornem

Americké brusinky v medicíně

I naše české brusinky se využívají při infekcích močového měchýře, ale brusinky americké vykazují ještě o něco lepší výsledky. Mohou se užívat dokonce i jako prevence.

Pro vysoký obsah vitaminu C nesměly americké brusinky chybět ve výbavě námořníků při dlouhých výpravách na moře. Působily jako prevence proti kurdějím, nemoci z nedostatku vitaminu C.

Americké brusinky jsou i výborná pochoutka

Americké brusinky můžete konzumovat syrové i ve formě sirupů, džemů a kompotů. Jsou výborné i sušené.

Americké brusinky můžete konzumovat syrové i ve formě sirupů, džemů a kompotů
Autor: istockphoto.ccom Americké brusinky můžete konzumovat syrové i ve formě sirupů, džemů a kompotů

Jak vypěstovat vlastní americké brusinky?

Americké brusinky, správně klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon) patří k rostlinám z čeledi vřesovcovitých, které vyžadují půdu s kyselou reakcí (pH 3,5-4,5) a vysokou vlhkostí, ale zároveň jim vyhovuje umístění na plném slunci. Samotná rostlina poroste dobře i ve stínu, ale nedočkáte se bohaté úrody.

Klikva velkoplodá se hodí i pro pěstování v kontejneru, nejlépe v samozavlažovacím, protože půda nesmí nikdy vyschnout. Případně můžete použít i obyčejný květináč, ale musíte zajistit, aby v misce pod květináčem byla stále voda.

Důležitý je i pravidelný řez rostliny, aby se podpořilo její rozvětvování. Právě na krátkých, postranních výhonech klikva kvete bílými až růžovými květy a později plodí. Klikva vykvétá během června, ale nejdříve až ve druhém až třetím roce po vysazení. Pro klikvu je vhodná zálivka dešťovou vodou.

Americké brusinky
Autor: istockphoto.com Americké brusinky

Jak pěstují klikvu v její domovině

Domovem klikvy velkoplodé je střední a východní Kanada a severovýchod USA. Pěstuje se tam na farmách s podmáčenými plochami, které se v době sběru nechají úplně zaplavit vodou, plody vyplavou na hladinu a pak se pomocí norných stěn sklízejí.

Sklizeň amerických brusinek
Autor: istockphoto.ccom Sklizeň amerických brusinek

reklama

Článek je zařazen v: Vánoce , americké brusinky , klikva velkoplodá , Vaccinium macrocarpon , Vánoční , dekorace , DIY

reklama

Přečtěte si také