Vánoce

11. prosince 2020 14:00

Simona Sedláčková

Jak ze zdravých brusinek vytvořit vánoční ozdoby? Zkuste věnečky i řetězy s popkornem

Správně se rostlina jmenuje klikva velkoplodá, ale pod názvem americké brusinky je mnohem známější. Její červené, ale i růžové bobule jsou větší a pevnější než brusinky, které rostou v našich lesích, a proto se báječně hodí i na nejrůznější dekorace. Můžete je využít především ve vánočním období. Neměli byste však zapomínat ani na jejich skvělé účinky na naše zdraví.

Americké brusinky využijte jako korálky

Plody klikvy, kterým většinou nikdo neřekne jinak než brusinky, jsou skutečně pevné, ale na druhou stranu se dají velmi snadno propíchnout jehlou nebo jenom silnějším drátkem. Proto je můžete navlékat jako korálky a vytvářet znich nejrůznější dekorace.

Vánoční věnečky

Většinou máte kdispozici jen pár plodů, protože cena amerických brusinek vobchodech není zrovna nejnižší. Ale i ze třech kousků už můžete vytvořit drobnou ozdobu.

Vytvořte si malé věnečky zbuxusu, myrty nebo rozmarýnu a ozdobte je dekorací zbrusinek. Budou se hodit i na vánoční stůl, třeba jako kroužky na ubrousky.

Máte-li kdispozici o trochu víc červených brusinkových korálků, navlékněte je na drátky a vytvořte znich přímo samotný základ věnečku.

Řetězy na stromek i jako ozdobné girlandy

Možná máte to štěstí, že se kanadským brusinkám daří na vaší vlastní zahradě. Jde to, pokud rostlině zaručíte dostatek vlhkosti. Vtom případě plody navlékněte na režnou nit a vytvořte vánoční řetěz na stromek.

Chybějící brusinky můžete nahradit i popcornem. Vaše dekorace pak budou tak trochu vduchu amerických Vánoc.

Americké brusinky vmedicíně

I naše české brusinky se využívají při infekcích močového měchýře, ale brusinky americké vykazují ještě o něco lepší výsledky. Mohou se užívat dokonce i jako prevence.

Pro vysoký obsah vitaminu C nesměly americké brusinky chybět ve výbavě námořníků při dlouhých výpravách na moře. Působily jako prevence proti kurdějím, nemoci znedostatku vitaminu C.

Americké brusinky jsou i výborná pochoutka

Americké brusinky můžete konzumovat syrové i ve formě sirupů, džemů a kompotů. Jsou výborné i sušené.

Jak vypěstovat vlastní americké brusinky?

Americké brusinky, správně klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon) patří krostlinám zčeledi vřesovcovitých, které vyžadují půdu skyselou reakcí (pH 3,5-4,5) a vysokou vlhkostí, ale zároveň jim vyhovuje umístění na plném slunci. Samotná rostlina poroste dobře i ve stínu, ale nedočkáte se bohaté úrody.

Klikva velkoplodá se hodí i pro pěstování vkontejneru, nejlépe vsamozavlažovacím, protože půda nesmí nikdy vyschnout. Případně můžete použít i obyčejný květináč, ale musíte zajistit, aby vmisce pod květináčem byla stále voda.

Důležitý je i pravidelný řez rostliny, aby se podpořilo její rozvětvování. Právě na krátkých, postranních výhonech klikva kvete bílými až růžovými květy a později plodí. Klikva vykvétá během června, ale nejdříve až ve druhém až třetím roce po vysazení. Pro klikvu je vhodná zálivka dešťovou vodou.

Jak pěstují klikvu vjejí domovině

Domovem klikvy velkoplodé je střední a východní Kanada a severovýchod USA. Pěstuje se tam na farmách spodmáčenými plochami, které se vdobě sběru nechají úplně zaplavit vodou, plody vyplavou na hladinu a pak se pomocí norných stěn sklízejí.


Přečtěte si také