reklama

Kopretina pařížská má ráda slunný balkon. Snadno se pěstuje a kvete mnoha barvami

Simona Sedláčková
20. srpna 2021
Kopretiny všeobecně patří mezi naše nejoblíbenější květiny. Na balkonech můžete pěstovat různé druhy, ale nejlépe se bude dařit kopretinám pařížským, které vykvétají po celé léto nejen bílými, ale i růžovými, vínovými nebo žlutými květy a mají i dekorativní, jemně roztřepené listy.
reklama

Není kopretina jako kopretina. Odkud pochází kopretina pařížská?

Křovitou kopretinu neboli kopretinovec, jak se někdy této rostlině říká, najdete vtruhlících a květináčích ve všech teplejších a mírných klimatických oblastech světa, ale její domovinou jsou Kanárské ostrovy. Jedná se o velmi oblíbenou hrnkovou květinu, která však nečekaně patří mezi trvalky, a dokonce i u nás se dá jako víceletá rostlina pěstovat. Není však mrazuvzdorná, proto ji musíte na zimu přemístit do interiéru.

Zato vněkterých teplejších oblastech světa se jí daří natolik, že tam patří dokonce až mezi invazivní druhy. Na příklad vjižní Austrálii, kde zpobřežních písčitých dun vytlačuje původní druhy rostlin.

Kopretina pařížská, kopretinovec dřevnatý, kopretina dřevnatá (Argyranthemum)

Našim běžným lučním kopretinám (Leucanthemum vulgare) nebo kopretinám zahradním (Leucanthemum x superbum) se kopretina pařížská podobá pouze stavbou květu a také všechny patří do stejné čeledi, Asteraceae. Jinak je to keřovitá rostlina, polokeř, sroztřepenými, kopinatými až čárkovitými listy. Dorůstá do výšky 60–90 cm a vykvétá květy bílými, růžovými, vínovými nebo žlutými, vždy se žlutým středem.

Jak pěstovat kopretinu pařížskou

Pěstování od jara do podzimu

Od poloviny května do konce září rostlina vyžaduje umístění na balkoně či na terase, na slunečném stanovišti, kde také mnohem bohatěji kvete než při umístění vpolostínu. V úplném stínu se jí nebude dařit vůbec. Vtéto době také potřebuje běžnou zálivku a také běžný substrát pro balkonové květiny. Na pěstování není vletním období nijak náročná, pro pěkný růst a kvetení ji každý týden přihnojujte hnojivem pro balkonové květiny. Odkvetlé květy zrostliny pravidelně odstraňujte, abyste podpořili její další kvetení.

Jak kopretinu pařížskou zazimovat

Na podzim potřebuje kopretina pařížská přemístit do světlého interiéru nebo do bezmrazého skleníku. Vtéto době upřednostňuje teploty 5–10 °C a pouze velmi mírnou, ale pravidelnou zálivkubez přihnojování. Ve vytápěném bytě zimu většinou nepřežije, nesnáší suchý vzduch.

Jak kopretinu pařížskou na jaře probudit k životu

Na jařerostlinudříve, než začnou rašit nové výhony, seřízněte přibližně o 1/3 a přesaďte do čerstvého, dobře propustného substrátu. Rostlinu začněte více zalévat.

Jak množit kopretinu pařížskou

Kopretinu pařížkou si můžete koupit jako sazenici, ale lze ji vypěstovat i ze semen. Musíte je ale vysít velice brzy zjara!

Rostlinu můžete také namnožitvyzrálými letními řízky.

Kde koupit kopretinu pařížskou?

Nejlepší jedincezískáte nákupem odborně namnožených rostlin, každý rok na jaře. Bývá vnabídce všech zahradnických center i květinářství, takže se nemusíte bát, že byste ji nesehnali. když nebude v jendom obchodu, najdete ji v dalším.

Rostliny na balkon vždy vybírejte podle toho, kolik slunečních paprsků na váš balkon dopadá:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama