Květnatá louka: Poznáte luční květiny, na které se můžete po výsevu těšit?
Zakládání květnatých luk je v posledních letech velmi oblíbené a samozřejmě také žádoucí pro zdravou přírodu. Ale vyznáte se v lučních květinách, které vám na takové louce vyrostou? Některé můžete využít i jako výborné léčivé byliny, jiným to bude slušet ve váze. A všechny dohromady potěší včelky, čmeláky i motýly bohatou hostinou.
Květnatá louka se nejlépe zakládá do připravené, zryté půdy, ale pokud se vám do tak velké práce nechce, můžete si koupit směs lučních květin pro obohacení porostu a pokusit se je přidat do stávající louky. Dosev těchto lučních květin může probíhat průběžně, od jara do podzimu. Využijte holá místa v trávníku nebo rozhrabané krtiny. Na vybraném místě půdu lehce zkypřete a prohrábněte. Po výsevu semena zašlápněte do půdy nebo zasekejte hráběmi.
Tímto způsobem bude vznikat květnatá louka sice pomaleji než kompletní radikální proměnou, asi 3 roky, ale vyhnete se dočasné oranici bez porostu.
Louku s dosevem lučních květin je nutné sekat nejméně 5 cm nad povrchem půdy, ale raději více. K sečení můžete použít travní sekačku, kosu i srp.
Jaké luční květiny najdete na květnaté louce
Hadinec obecný (Echium vulgare)
Asi 30-100 cm vysoká rostlina s modrými květy. Je to dvouletka, prvním rokem vytváří pouze listovou růžici, kvete až v druhém roce. Vykvétá od května až do září. Roste na mezích, úhorech a slunných loukách, i jako plevel na polích. Léčivka, která se užívá ve formě koupelí na kožní nemoci, revmatismus a křečové žíly. Vnitřní užití se nedoporučuje. Výborná medonosná rostlina.
Lidové názvy: panská láska, vlčí ocas, žebrák, železník, volový jazyk, haděnec
Hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides)
Vytrvalá, 10-30 cm vysoká rostlina, která vykvétá od června do října. Roste na mezích, slunných loukách i pastvinách. Vyhýbá se vápenité půdě. V lidovém léčitelství se z hvozdíku kropenatého připravují čaje proti rýmě a na uklidnění nervů. Opylovači hvozdíků jsou denní motýli.
Lidové názvy: slzičky Panny Marie, svaté slzy, planý karafiát, mrtvého oči, pyrkovka, svatebník, karafiátek, kropenka
Chrpa luční (Centaurea jacea)
Známá trvalka, vysoká 40-120 cm. Růžové květy vykvétají během celého léta. Jedná se o hojnou dekorativní rostlinu, kterou najdeme na slunných loukách.
Lidové názvy: chrpa
Jetel inkarnát (Trifolium incarnatum)
Jednoletá nebo dvouletá bylina, vysoká asi 20-50 cm. Pomalu rostoucí rostlina, která se často využívá i na zelené hnojení, a také na zelené krmení.
Lidové názvy: nachový jetel
Jetel luční (Trifolium pratense)
Vytrvalá, až 1 m vysoká bylina s růžovými hlávkovitými květy, které se objevují od května do října. Opylovačem je především hmyz s dlouhým sosákem, tedy čmeláci a motýli. Vyskytuje se na loukách i polích. Léčivá bylina, využívaná na dezinfekci organismu a na zmírnění problémů s menopauzou. Usnadňuje léčbu kašle, rýmy nebo bronchitidy. Léčí i ekzém, akné a drobná poranění.
Lidové názvy: jetelina, dětelina, jatel, listnačka, milostná zelinka, čtyřlístek
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)
Vytrvalá, velmi rozšířená rostlina s typickou přízemní růžicí listů. Velmi významná léčivka, která má antibiotické a protizánětlivé účinky. Užívá se při kašli nebo při léčbě žaludečních vředů a chorob dvanáctníku i tlustého střeva.
Lidové názvy: hojílek, celníček, babka, hítrocíl, myší ouško, ranocel, psí jazyk, beraní jazyk, olověný jazyk, čelník, svalník
Kmín kořenný (Carum carvi)
Dvouletá nebo i víceletá bylina s typickým květenstvím pro miříkovité rostliny, tedy se složeným okolíkem. Semena kmínu patří mezi nejstarší evropská koření.
Lidové názvy: kmín
Kohoutek luční (Lychnis flos-cuculi)
Až 60 cm vysoká dvouletá nebo i vytrvalá rostlina. Vykvétá od května do července, pěknými růžovými kvítky. Roste na vlhčích loukách a má rád vyšší spodní vodu. Léčivka, která při zevním užívání hojí bércové vředy, působí i jako antirevmatikum, a také podporuje vykašlávání.
Lidové názvy: kohoutek, slzy Panny Marie, kohutek
Kopretina bílá (Leucanthemum vulgare)
Jedna z nejznámějších, ale také nejkrásnějších lučních květin. Dorůstá do výšky 20-80 cm, je to trvalka, kvetoucí od června do října. Kopretina roste téměř po celé Evropě, na lukách i pastvinách, od nížin až do nadmořské výšky 2000 m. Tato bylina byla dříve využívána i v lidovém léčitelství, k výrobě sirupů a pastilek.
Lidové názvy: janské kvítí, husička, čáp, slunéčko svatojánské kvítko
Řebříček obecný (Achillea millefolium)
Vytrvalá, 10-80 cm vysoká bylina, která kvete od června do září bílými, chocholičnatými květy. Vyskytuje se po celé Evropě i Asii, od nížin po horské oblasti. V lidovém léčitelství se řebříček užívá pro zlepšení chuti k jídlu, podporuje vylučování žaludečních šťáv, působí močopudně, desinfekčně i antisepticky. Používá se i jako účinný repelent proti komárům.
Lidové názvy: zaječí chléb, husí jazýček, žebřík, myší ocásek, Achillova bylina
Silenka dvoudomá (Silene dioica)
Vytrvalá, 20-70 cm vysoká bylina. Kvete růžovým květem, od května do července. Roste na horských loukách, ve světlých lesích, lužních lesích i na pasekách.
Lidové názvy: knotovka
Silenka nadmutá (Silene vulgaris)
Trvalka, která dorůstá do výšky 50-70 cm. Oblíbená především v Itálii, kde se sklízejí mladé jarní výhonky a využívají se do salátů a polévek. Roste na slunných loukách.
Lidové názvy: Carletti (vItálii)
Sléz velkokvětý (Malva alcea)
Vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky 30-250 cm. Roste na teplých výslunných stráních a okrajích lesů. Vykvétá růžovými až červenofialovými jedlými květy, které se mohou využívat jako jedlá ozdoba salátů či moučníků. Velmi mladé listy jsou vhodné do salátů a poupata se využívají jako náhrada kaparů.
Lidové názvy: slézová růže, slézovník
Smolnička obecná (Viscaria vulgaris)
Vytrvalá rostlina s lepkavou lodyhou, odkud pramení její jméno. Roste na písečných či kamenitých půdách, na loukách a lesních mýtinách. Dorůstá do výšky 30-70 cm. Vykvétá od května do srpna, půvabnými růžovými kvítky, které velmi přitahují motýly.
Lidové názvy: lepivá bylina, lepáček, lepek, mastný kohoutek, bylina lepkavá
Šalvěj luční (Salvia pratensis)
V teplejších oblastech hojně rozšířená léčivá bylina, která však nebývá pro léčebné účely využívána. V léčitelství má větší význam šalvěj lékařská, kterou si můžete vypěstovat i doma na zahradě. Vyrůstá do výšky 20-50 cm, vykvétá od června do září na osluněných loukách.
Lidové názvy: babské ucho, koníčky, smrtky, šalvijan, šalvina, vlčí chvost, kodice
Štírovník růžkatý (Lotus corniculatus)
Dvouletá až vytrvalá, poléhavá bylina, která roste na slunných až polostinných loukách, pastvinách a mezích. Vykvétá žlutými květy.
Lidové názvy: kačenka, beránky, pantoflíčky Panny Marie, kočičí pazourek, žlutá ořešinka, pámbíčkovy botičky, kantorovy boty
Zvonek řepkovitý (Campanula rapunculoides)
Vytrvalá bylina, rozšířená téměř po celé Evropě. Roste ve světlých lesích, na loukách, až do nadmořské výšky 1500 m. Dorůstá do výšky 30-80 cm a vykvétá od června do září, známými zvonkovitými květy. Zvonku neprospívá časté sečení.
Lidové názvy: zvonek
Zdroj: Atlas rostlin (A. Pilát, O. Ušák, 1972); https://plantanaturalis.com/