návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 trvalek, které vykvétají o prázdninách: Jak se o ně starat a prodloužit dobu kvetení?

Simona Sedláčková , Vydáno: 16.07.2020
Trvalky
Autor: istockphoto.com Trvalky
Trvalky kvetoucí v plném létě, tedy asi od července do srpna, bývají obvykle vysoké, s bohatým květenstvím na konci olistěných stonků. Délka jejich kvetení hodně závisí na vrtkavosti přírody, tedy na počasí a výši dešťových srážek, ale i na naší péči.

reklama

Většina trvalek plného léta bývá vysoká, s květy sdruženými v květenstvích na koncích olistěných stonků. Jejich krása je přímo úměrná počasí, které v době jejich růstu a květu panuje. Horké a suché počasí nedovolí rostlinám vyrůst do krásy, rostliny bývají nižší, listy našedlé a květy menší. Důkladná péče v podobě zálivky a pravidelného přihnojování však může květiny zachránit.

Trvalky
Autor: istockphoto.com Trvalky

Deštivé léto sice dodá květinám potřebnou vláhu, ty krásně a bujně rostou, ale zase vyžadují důkladnou oporu, aby dobře zvládaly poryvy větru, které deště většinou provázejí. Častými srážkami trpí však květy, které přívaly vody takzvaně umlátí a zkrátí dobu jejich rozkvetlé krásy. Poškozená květenství je potřeba včas odstranit, aby měly rostliny dostatek času a síly na regeneraci a případně mohly nasadit nová poupata.

Jak prodloužit dobu kvetení

Období letních prázdnin bývá i obdobím největšího rozkvětu trvalek plného léta. Většina trvalek, všeobecně, kvete asi 10-30 dnů. Malým zásahem však můžete toto období výrazně prodloužit. Jakmile začnou trvalky nasazovat na květ, část stonků v trsu zastřihněte. Rostliny se rozkošatí a nasadí nové květy, které však budou kvést později než ty původně připravené ke květu.

Trvalky
Autor: istockphoto.com Trvalky

Trvalky kvetoucí uprostřed léta

Bělotrn (Echinops)

Suchomilná trvalka, snášející velmi dobře sucho i nekvalitní půdu. Ke svému zdárnému růstu však vyžaduje hodně slunce. Dorůstá do výšky až 200 cm a patří mezi významné medonosné rostliny.

Trvalky
Autor: istockphoto.com Trvalky

Čechrava (Astilbe)

Trvalka, které se nejlépe daří na vlhkém stanovišti s humózní, výživnou a spíše kyselou půdou, s přídavkem rašeliny. Dorůstá do výšky až 100 cm.

Trvalky
Autor: istockphoto.com Trvalky

Denivka (Hemerocallis)

Nenáročná trvalka s květem podobným liliím. Její květy vydrží kvést pouze jeden den, ale díky mnoha poupatům je rostlina v plném květu asi 3 týdny. Není náročná na půdu, dobře snáší i sušší období. Můžete ji pěstovat i mimo záhony, vysazenou v udržovaném trávníku.

Trvalky
Autor: istockphoto.com Trvalky

Hrachor (Lathyrus latifolius)

Méně známý příbuzný letničkového hrachoru vonného. Je absolutně nenáročný velmi snadno se množí samovýsevem a na stanovišti vydrží mnoho let. Zato přímo nesnáší přesazování. Má rád umístění na plném slunci, ale dobře zvládne i polostín.

Trvalky
Autor: istockphoto.com Trvalky

Kopretina velkokvětá (Chrysanthemum maximum)

Na první pohled vypadá stejně, jako luční kopretina, jen je vyšší a mohutnější. Dorůstá do výšky asi 100 cm. Vyžaduje plné slunce, výživnou půdu a pravidelnou zálivku. Bohužel je velmi často jako první napadají mšice.

Trvalky
Autor: istockphoto.com Trvalky

Oměj (Aconitum)

Silně jedovatá oměj má ráda mírně vlhké, humózní, hlinitopísčité půdy a umístění v polostínu. Dorůstá do výšky až 150 cm a její temně modré květy nakvétají na lodyhách postupně, takže vydrží kvést až 4 týdny.

Trvalky
Autor: istockphoto.com Trvalky

Ostrožka (Delphinium)

Jedna z nejkrásnějších, vysokých trvalek dorůstá do výšky až 200 cm. Má ráda umístění na otevřeném, ale před větrem chráněném stanovišti. Vyžaduje hlubokou živnou půdu, pravidelnou zálivku a k opakovanému kvetení také potřebuje včasné seříznutí. Velmi často trpí padlím.

Trvalky
Autor: istockphoto.com Trvalky

Plamenka (Phlox paniculata)

Vysoké plamenky dorůstají do výšky okolo 100 cm a lidově se jim říká anenská květina. To proto, že rozkvétají nejčastěji okolo svátku svaté Anny. Vyžadují humózní, živnou, mírně vlhkou půdu a umístění v mírném polostínu. Přímé slunce zkracuje významně dobu kvetení. Velmi často trpí napadení padlím a háďátky, hlavně staré trsy.

Trvalky
Autor: istockphoto.com Trvalky

Zavinutka (Monarda)

Trvalka s netradičním, rozcuchaným tvarem květenství. Dorůstá do výšky 70-120 cm. Je naprosto nenáročná, dobře roste v každé zahradní půdě. Daří se jí na plném slunci i v lehkém polostínu.

Trvalky
Autor: istockphoto.com Trvalky

Zlatobýl (Solidago)

Trvalka, vysoká 150-180 cm se velmi snadno a možná až nebezpečně množí samovýsevem i oddenky a velmi rychle zapleveluje celou zahradu nebo se šíří do volné přírody. Naštěstí nové odrůdy už mají tuto vlastnost významně potlačenou. Zlatobýlu se nejlépe daří na plném slunci.

Trvalky
Autor: istockphoto.com Trvalky

Trvalky vyžadují jen málo péče, ale umí rozzářit zahradu:

Jedovaté rostliny

Jedovaté rostliny: Krásky z našich zahrad umějí být i pěkně nebezpečné

Dlouhověké trvalky

12 dlouhověkých trvalek: Květiny, které si dokážou žít vlastním životem

Trvalky do stinné zahrady

Trvalky do stinné zahrady: Vytvořte si záhon v pastelově růžových barvách

Vše, co potřebujete vědět o trvalkách

Vše, co potřebujete vědět o trvalkách. Jak a kde je pěstovat, aby se jim dobře dařilo

reklama

Článek je zařazen v: trvalky , jak pečovat , kvetou v létě , Bělotrn (Echinops) , Čechrava (Astilbe) , Denivka (Hemerocallis) , Hrachor (Lathyrus latifolius) , Kopretina velkokvětá (Chrysanthemum maximum) , Oměj (Aconitum) , Ostrožka (Delphinium) , Plamenka (Phlox paniculata) , Zavinutka (Monarda) , Zlatobýl (Solidago) , jak prodloužit kvetení , jak stříhat

reklama

Přečtěte si také