Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Chcete mít letos nejkrásnější muškáty? 21 tipů a rad, jak to udělat

Pelargonie, hezky česky muškáty, se už dlouho drží na předních místech v oblíbenosti balkonových květin. Od května do října zdobí terasy, balkony a okenní parapety záplavou barevných květů. U nás se pěstují převážně muškáty převislé a vzpřímené. Mají takřka shodné nároky na světlo, teplo, vláhu i výživu. Máme pro vás 21 praktických tipů a užitečných rad, jak je úspěšně pěstovat. Jak na to, aby muškáty bohatě kvetly, poradí zahradník Jakub Urner, podívejte se naše video.
Vydáno: 05.02.2020
Co a jak dělat, abyste letos měli ty nejkrásnější muškáty
Autor: istock.com Co a jak dělat, abyste letos měli ty nejkrásnější muškáty

Pelargonie (Pelargonium) neboli muškáty jsou zářivé klenoty balkonovek hlavně díky své nevšední kráse, odolnosti a poměrně nenáročnému pěstování. Existuje mnoho druhů muškátů, u nás se pěstují převážně pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), známé jako převislé muškáty, a pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) neboli vzpřímené muškáty. Mají velmi podobné nároky na světlo, teplo, vláhu i výživu. Kvetou nejrůznějšími odstíny bílé, růžové, červené, fialové a purpurové, květy mohou být jednoduché nebo plné, listy mají pelargonie okrouhlé nebo zubatě srdčité, zelené, s bílým okrajem nebo mramorované.

Pelargonie (Pelargonium) neboli muškáty jsou zářivé klenoty balkonovek hlavně díky své nevšední kráse, odolnosti a poměrně nenáročnému pěstování
Autor: istock.com Pelargonie (Pelargonium) neboli muškáty jsou zářivé klenoty balkonovek hlavně díky své nevšední kráse, odolnosti a poměrně nenáročnému pěstování

Dobré místo pro muškáty

 1. Muškátům svědčí světlo a slunce, jen tak bohatě kvetou. Snesou i jižně orientované polohy. Příliš stinné stanoviště způsobuje vytáhlý růst a málo květů.
 2. Rostliny chraňte před deštěm a nezalévejte je na list – výrazně tak prodloužíte trvanlivost květů. Odstraňováním odkvetlých květů podpoříte další násadu květů.
Anglické muškáty

Anglické muškáty: Královny mezi balkonovými květinami potřebují jarní střih

Pelargonie: Nejznámější balkonové květiny už se hlásí o slovo

Muškáty: Nejznámější balkonové květiny začněte pěstovat už v únoru

Zalévání muškátů

 1. Pelargonie dokážou velmi dobře hospodařit s vláhou. Vydrží bez vody i několik dní a znovu se po zalití vzpamatují, jako balkonové rostliny nejsou tak choulostivé jako třeba petúnie.
 2. Na trvale suchých stanovištích ovšem pelargonie nenarostou a nekvetou tak jako v přiměřeně vlhkém substrátu.
 3. Při přemokření muškáty zahnívají, trpí zejména šedou plísní pelargonií a málo kvetou. Zalévejte je vždy přímo ke kořenům!
Jak pěstovat muškáty pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) známé jako převislé muškáty
Autor: istock.com Jak pěstovat muškáty pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) známé jako převislé muškáty

Výživa muškátů

 1. V přehnojené zemině rostliny velmi bujně rostou, zpravidla ale méně kvetou, snadněji zahnívají, trpí houbovými chorobami a častěji je napadají škůdci.
 2. V příliš chudé zemině naopak zakrňují a špatně narůstají, i když relativně dobře kvetou.
 3. Hnojení muškátů velmi úzce souvisí s použitým substrátem pro jejich pěstování. Pokud používáme vlastní, smíchaný z kvalitního kompostu, substrátu na pelargonie, agroperlitu a písku (poměr 3 : 2 : 1 : 1), nemusíme přihnojovat příliš často.
 4. Přihnojujte jednou za dva týdny hnojivem v zálivce, nejlépe přímo určeným pro muškáty. Osvědčené je přihnojování hodně naředěným slepičím zákvasem.
Jak pěstovat muškáty pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) neboli vzpřímené muškáty
Autor: istock.com Jak pěstovat muškáty pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) neboli vzpřímené muškáty

Choroby a škůdci pelargonií

 1. Co se chorob muškátů týče, k nejčastějším patří tzv. muškátová plíseň šedá, která na listech vytváří drobné tvrdé černé hrudky. Napadené rostliny je potřeba včas vyčistit, snížit zálivku a postříkat měďnatými přípravky.
 2. Další častější chorobou muškátů je „korkovitost“. Tu nejčastěji způsobuje zalévání studenou vodou nebo přemokřená půda. Proto se mají rostliny zalévat výhradně jen odstátou vodou a nepřelévat.
 3. K nejčastějším škůdcům na muškátech patří mšice a molice. Proti jejich výskytu můžete bojovat i ekologickými přípravky, které jsou běžně k dostání. Postřik se aplikuje i z rubu listů, kde se škůdci především vyskytují! Nebo oloupejte česnek, stroužky podélně rozřízněte a dejte je přímo do hlíny mezi rostliny v truhlíku.

Jak na to, aby muškáty bohatě kvetly, radí zahradník Jakub Urner, podívejte se naše video:

Pelargonie pocházejí z Afriky
Pelargonie pocházejí z Afriky

Přezimování muškátů

 1. V našich klimatických podmínkách nemají muškáty šanci přezimovat venku. I malé a krátkodobé poškození mrazem vede obvykle k fatálním následkům.
 2. V zimě musít být pelargonie v bezmrazé světlé místnosti. Skleník, pokud není temperovaný, není vhodný pro přezimování muškátů.
 3. Někteří pěstitelé muškátů radí rostliny vyjmout z nádob a skladovat zabalené v papíru s trochou zeminy. Většinou se ale pelargonie nechávají i v zimě v nádobách.
 4. Ideální teplota pro přezimování je asi 10 ˚C, zálivku omezte na minimum, zalévejte podle stavu substrátu zlehka jednou až dvakrát měsíčně, aby muškáty nenapadla hniloba.
Jak pěstovat muškáty Pelargonie dokážou velmi dobře hospodařit s vláhou; vydrží bez vody i několik dní a znovu se po zalití vzpamatuj
Autor: istock.com Jak pěstovat muškáty Pelargonie dokážou velmi dobře hospodařit s vláhou; vydrží bez vody i několik dní a znovu se po zalití vzpamatuj

Co s muškáty na jaře

 1. Zhruba na přelomu února a března zkontrolujte stav přezimovaných pelargonií, zkraťte výhony a zdravé přesaďte do nového substrátu.
 2. Pro dosažení bohatého květenství platí jedna zásada: nikdy nepěstujte muškáty dva roky ve stejném substrátu!
 3. U muškátů převislých je vhodné každoročně pěstovat nové rostliny – dříve a bohatěji kvetou než staré rostliny.
 4. Při výsadbě muškátů platí obecné pravidlo, že do nádoby dlouhé 60 cm vysaďte zhruba 6 rostlin, aby se mohly dobře rozrůst a vytvořit co nejvíce květů.

O muškátech by vás taky mohlo zajímat:

Které rostliny jsou milovnice horka?

Balkonové květiny, které milují letní vedro a přežijí vysoké teploty! Znáte je?

Muškáty

5 rad, jak správně zazimovat muškáty. Co byste nikdy neměli dělat?


 


 


 

Článek je zařazen v: muškáty , pelargonie , jak pěstovat muškáty , videonávod muškáty , pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) , pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) , převislé muškáty , rady a tipy
Speciály: Jak pěstovat? , Pěstování na balkoně

reklama