návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Chcete mít letos nejkrásnější muškáty? 21 tipů a rad, jak to udělat

Lenka Valjentová Zuzana Schneidewind , Aktualizováno: 18.06.2021
Co a jak dělat, abyste letos měli ty nejkrásnější muškáty
Autor: istock.com Co a jak dělat, abyste letos měli ty nejkrásnější muškáty
Pelargonie, hezky česky muškáty, se už dlouho drží na předních místech v oblíbenosti balkonových květin. Od května do října zdobí terasy, balkony a okenní parapety záplavou barevných květů. U nás se pěstují převážně muškáty převislé a vzpřímené. Mají takřka shodné nároky na světlo, teplo, vláhu i výživu. Máme pro vás 21 praktických tipů a užitečných rad, jak je úspěšně pěstovat. Jak na to, aby muškáty bohatě kvetly, poradí zahradník Jakub Urner, podívejte se naše video.

reklama

Pelargonie (Pelargonium) neboli muškáty jsou zářivé klenoty balkonovek hlavně díky své nevšední kráse, odolnosti a poměrně nenáročnému pěstování. Existuje mnoho druhů muškátů, u nás se pěstují převážně pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), známé jako převislé muškáty, a pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) neboli vzpřímené muškáty. Mají velmi podobné nároky na světlo, teplo, vláhu i výživu. Kvetou nejrůznějšími odstíny bílé, růžové, červené, fialové a purpurové, květy mohou být jednoduché nebo plné, listy mají pelargonie okrouhlé nebo zubatě srdčité, zelené, s bílým okrajem nebo mramorované.

Pelargonie (Pelargonium) neboli muškáty jsou zářivé klenoty balkonovek hlavně díky své nevšední kráse, odolnosti a poměrně nenáročnému pěstování
Autor: istock.com Pelargonie (Pelargonium) neboli muškáty jsou zářivé klenoty balkonovek hlavně díky své nevšední kráse, odolnosti a poměrně nenáročnému pěstování

Dobré místo pro muškáty

 1. Muškátům svědčí světlo a slunce, jen tak bohatě kvetou. Snesou i jižně orientované polohy. Příliš stinné stanoviště způsobuje vytáhlý růst a málo květů.
 2. Rostliny chraňte před deštěm a nezalévejte je na list – výrazně tak prodloužíte trvanlivost květů. Odstraňováním odkvetlých květů podpoříte další násadu květů.
Anglické muškáty

Anglické muškáty: Královny mezi balkonovými květinami potřebují jarní střih

Pelargonie: Nejznámější balkonové květiny už se hlásí o slovo

Muškáty: Nejznámější balkonové květiny začněte pěstovat už v únoru

Zalévání muškátů

 1. Pelargonie dokážou velmi dobře hospodařit s vláhou. Vydrží bez vody i několik dní a znovu se po zalití vzpamatují, jako balkonové rostliny nejsou tak choulostivé jako třeba petúnie.
 2. Na trvale suchých stanovištích ovšem pelargonie nenarostou a nekvetou tak jako v přiměřeně vlhkém substrátu.
 3. Při přemokření muškáty zahnívají, trpí zejména šedou plísní pelargonií a málo kvetou. Zalévejte je vždy přímo ke kořenům!
Jak pěstovat muškáty pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) známé jako převislé muškáty
Autor: istock.com Jak pěstovat muškáty pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) známé jako převislé muškáty

Výživa muškátů

 1. V přehnojené zemině rostliny velmi bujně rostou, zpravidla ale méně kvetou, snadněji zahnívají, trpí houbovými chorobami a častěji je napadají škůdci.
 2. V příliš chudé zemině naopak zakrňují a špatně narůstají, i když relativně dobře kvetou.
 3. Hnojení muškátů velmi úzce souvisí s použitým substrátem pro jejich pěstování. Pokud používáme vlastní, smíchaný z kvalitního kompostu, substrátu na pelargonie, agroperlitu a písku (poměr 3 : 2 : 1 : 1), nemusíme přihnojovat příliš často.
 4. Přihnojujte jednou za dva týdny hnojivem v zálivce, nejlépe přímo určeným pro muškáty.
 5. Osvědčené je přihnojování hodně naředěným slepičím zákvasem.
 6. Dobrým přírodním hnojivem je kávová sedlina.
Jak pěstovat muškáty pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) neboli vzpřímené muškáty
Autor: istock.com Jak pěstovat muškáty pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) neboli vzpřímené muškáty

Choroby a škůdci pelargonií

 1. Co se chorob muškátů týče, k nejčastějším patří tzv. muškátová plíseň šedá, která na listech vytváří drobné tvrdé černé hrudky. Napadené rostliny je potřeba včas vyčistit, snížit zálivku a postříkat měďnatými přípravky.
 2. Další častější chorobou muškátů je „korkovitost“. Tu nejčastěji způsobuje zalévání studenou vodou nebo přemokřená půda. Proto se mají rostliny zalévat výhradně jen odstátou vodou a nepřelévat.
 3. K nejčastějším škůdcům na muškátech patří mšice a molice. Proti jejich výskytu můžete bojovat i ekologickými přípravky, které jsou běžně k dostání. Postřik se aplikuje i z rubu listů, kde se škůdci především vyskytují! Nebo oloupejte česnek, stroužky podélně rozřízněte a dejte je přímo do hlíny mezi rostliny v truhlíku.

Jak na to, aby muškáty bohatě kvetly, radí zahradník Jakub Urner, podívejte se naše video:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Pelargonie pocházejí z Afriky

Přezimování muškátů

 1. V našich klimatických podmínkách nemají muškáty šanci přezimovat venku. I malé a krátkodobé poškození mrazem vede obvykle k fatálním následkům.
 2. V zimě musít být pelargonie v bezmrazé světlé místnosti. Skleník, pokud není temperovaný, není vhodný pro přezimování muškátů.
 3. Někteří pěstitelé muškátů radí rostliny vyjmout z nádob a skladovat zabalené v papíru s trochou zeminy. Většinou se ale pelargonie nechávají i v zimě v nádobách.
 4. Ideální teplota pro přezimování je asi 10 ˚C, zálivku omezte na minimum, zalévejte podle stavu substrátu zlehka jednou až dvakrát měsíčně, aby muškáty nenapadla hniloba.
Jak pěstovat muškáty Pelargonie dokážou velmi dobře hospodařit s vláhou; vydrží bez vody i několik dní a znovu se po zalití vzpamatuj
Autor: istock.com Jak pěstovat muškáty Pelargonie dokážou velmi dobře hospodařit s vláhou; vydrží bez vody i několik dní a znovu se po zalití vzpamatuj

Co s muškáty na jaře

 1. Zhruba na přelomu února a března zkontrolujte stav přezimovaných pelargonií, zkraťte výhony a zdravé přesaďte do nového substrátu.
 2. Pro dosažení bohatého květenství platí jedna zásada: nikdy nepěstujte muškáty dva roky ve stejném substrátu!
 3. U muškátů převislých je vhodné každoročně pěstovat nové rostliny – dříve a bohatěji kvetou než staré rostliny.
 4. Při výsadbě muškátů platí obecné pravidlo, že do nádoby dlouhé 60 cm vysaďte zhruba 6 rostlin, aby se mohly dobře rozrůst a vytvořit co nejvíce květů.

Tento a další nápady najdete na našem Pinterestu:

 

 

O muškátech by vás taky mohlo zajímat:

Řebčíky dají rozkvetlé jarní zahradě šmrc a ještě z ní vyženou krtky (řebčík královský (Fritillaria imperialis), kultivar Rubra Maxima)

Řebčíky dají rozkvetlé jarní zahradě šmrnc a ještě z ní vyženou krtky

Nevyhazujte kávovou sedlinu do koše. Lógr ještě můžete využít jako přírodní hnojivo nebo ochranu rostlin před slimáky

Lógr je přírodní hnojivo a na zahradě odpudí slimáky. Kávovou sedlinu si schovávejte

Které rostliny jsou milovnice horka?

Balkonové květiny, které milují letní vedro a přežijí vysoké teploty! Znáte je?

Muškáty

5 rad, jak správně zazimovat muškáty. Co byste nikdy neměli dělat?


 


 


 

reklama

Článek je zařazen v: muškáty , pelargonie , jak pěstovat muškáty , videonávod muškáty , pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) , pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) , převislé muškáty , rady a tipy

reklama

Přečtěte si také