5 rostlin, které na balkoně porostou každému: Nenáročné muškáty i rajčata

Balkonové rostliny dokážou nemile překvapit. Na pár dní odjedete a pak zjistíte, že už ty zombie v květináčích nezachráníte. Pokud se nechcete zklamat, pěstujte pět rostlin, které jsou odolné a zároveň kvetou nebo plodí!

Muškáty

Naprostá balkonová klasika je oblíbená také díky své výdrži. Existuje mnoho tipů, jak mít co nejkrásnější muškáty, ale tyhle pestrobarevné rostliny porostou a pokvetou i s minimem péče. Možná nepokvetou tak bohatě, ale svůj boj jen tak nevzdají. Muškátům stačí standardní zálivka a můžete je bez potíží pěstovat i v samozavlažovacích truhlících, které pomohou všem začínajícím či zapomnětlivým zahradníkům...

Afrikány

Někdo je miluje, někdo nenávidí. Afrikány jsou ale vděčné rostliny, a pokud k nim máte nechuť, měli byste ji překonat. Jednak fungují jako přírodní repelent na mšice a zároveň vytrvale kvetou. Můžete si je pořídit v mnoha odstínech žluté a oranžové, mají také různý vzrůst. Pocházejí z Mexika, takže jsou zvyklé na sluníčko a teplo a jen tak neuschnou.

Tymián

Středomořská bylinka je zvyklá na vysoké teploty i sucho. Dokonce i když vypadá, že je úplně uschlá, obvykle se vzchopí a na větvičkách vyraší nové lístečky. Tymián je trvalka, stačí když jina podzim přenesete do chodby nebo do obývacího pokoje. Bylinka vydrží do jara a pak se jí zas bude dařit na balkoně. Časem vytvoří i hezký kmínek, takže vypadá jako roztomilý aromatický bonsai. Jen si dávejte pozor, abyste z rostliny neodstranili všechny listy. Nechte na ní i ty uschlé, ačkoli nevypadají zrovna vábně. Můžete se jich zbavit, až vyraší nové lístečky.

Svlačec

Pro někoho plevel, pro jiné balkonový dar z nebe. Svlačec rychle vyraší, rychle roste, vytváří veliké listy a bohatě kvete. Navíc vás zásobí tolika semeny, že příští rok už nebudete muset do obchodu a vysejete to, co vám zanechala loňská rostlina. Svlačec je odolný a skvěle se hodí na balkonové zástěny. Jen na podzim ponesete do popelnice pytel uschlých listů a stonků...

Rajčata

Pokud chcete pěstovat na balkoně zeleninu, sáhněte po rajčatech. Ideálně těch keříkových. Stromkové se na balkon moc nehodí, ale pokud máte oporu, můžete pěstovat i je. Rajčatům vyhovuje jižní balkon, na tom severním by se jim moc nedařilo. Zvládnou i pár dní bez zalití a můžete je pěstovat v obyčejném kyblíku s dírami na dně.

Další inspiraci najdete v našem speciálu věnovaném balkonům:


Přečtěte si také