S výsadbou muškátů na balkon nespěchejte. Počkejte, až teploty budou dosahovat dvouciferných hodnot

Muškáty se mezi pěstiteli dlouhodobě drží v čele žebříčku nejoblíbenějších balkonových květin. Vyhovuje jim umístění na plném slunci i v polostínu, nabízejí širokou škálu barev a kvést dokážou od května až do prvních podzimních mrazíků. Jejich výsadbu do truhlíků však nesmíte uspěchat. Jak vybírat ty nejlepší rostliny a jak o ně pečovat?

Pokud můžete rostliny chránit před chladem, například na zaskleném balkoně, pak se vydejte pro sazenice asi na konci dubna. Pokud tuto možnost nemáte, klidně vyčkejte až na polovinu května. Muškáty by se měly trvale vysazovat ven až tehdy, když už v noci nehrozí mráz a teploty přes den dosahují dvouciferných hodnot. V severních zeměpisných šířkách je to přibližně právě polovina května, lidově řečeno „po zmrzlých“.

Vybírejte silné a husté rostliny

Pokud se chcete z muškátů radovat od prvního dne, vyberte si kusy, které mají na silných stoncích tolik listů, že v květináči téměř ani není vidět zemina. Husté a keřovité muškáty se silnými výhony měly u pěstitele dostatek času na to, aby vyrostly ve zdravé rostliny, a kromě listů tak mají i dobře vyvinutý kořenový bal. Obojí je nezbytné pro rychlý a zdravý růst.

Čím více poupat, tím lépe

Pokud chcete, aby se vaše zahrada, balkon nebo terasa proměnily v kvetoucí oázu co nejdříve, vybírejte muškáty s velkým množstvím poupat. Muškáty jsou rostliny milující sluneční svit, který potřebují ke svému kvetení. Pohlcují sluneční paprsky a kvést začnou teprve tehdy, když jich absorbují určité množství. Pokud mají jen málo poupat, znamená to, že ještě dost slunečního záření nevstřebaly a vy budete muset počkat a doufat, že v následujících týdnech bude slunce dostatek.

Kolik muškátů koupit

Než se vydáte do zahradního centra, měli byste mít jasno v tom, kolik rostlin potřebujete. To samozřejmě závisí především na prostoru, který pro ně máte připravený. Aby se muškáty dobře vyvíjely, potřebují ho dostatek. Do truhlíku o průměru 40 cm se vejdou dva muškáty, do truhlíku o průměru 60 cm tři a do truhlíku o průměru 1 m se vejde čtyři až pět rostlin. Do květináče o průměru 20–25 cm se pak vejde pouze jeden muškát. Nezapomeňte také, že nádoby pro muškáty by měly být vysoké alespoň 18 cm.

Nakupte květináče správné velikosti

Kromě počtu rostlin jsou důležité také velikosti květináčů. Například muškáty v květináčích o průměru 11–12 cm jsou ideální pro výsadbu do balkonových truhlíků, zatímco muškáty XL v květináčích o průměru 13 cm a více se hodí spíše do opravdu velkých nádob. Muškáty v balení po šesti kusech kupujte jen v případě, že jste připraveni jim věnovat dostatek času a lásky. Měly málo času růst a budou potřebovat několik týdnů, aby se dostaly do stadia vývoje těch větších.

Nezapomeňte také na zeminu a hnojivo!

Až půjdete pro muškáty, pořiďte si zároveň kvalitní zahradní substrát do květináčů. Například pro balkonový truhlík o průměru 80 cm budete potřebovat 30 litrů substrátu, pro květináč o průměru 20 cm stačí asi čtyři litry. Myslete také na hnojivo. Ačkoli je většina substrátů již předhnojená, odborníci z PfE doporučují při výsadbě používat hnojivo s pomalým uvolňováním. Muškáty jsou totiž hustě rostoucí rostliny a mají velmi vysoké nároky na živiny. Předhnojený substrát obvykle tuto potřebu dokáže pokrýt pouze na několik týdnů.

Prima TIP

Chcete-li zajistit, aby živiny rostlinám vydržely až do podzimu, zvolte devítiměsíční hnojivo. Jakmile však venkovní teplota stoupne nad 20 °C, rostlina obvykle živiny spotřebuje již několik týdnů před předpokládaným koncem hnojení, a je ji proto třeba znovu přihnojit.

Zdroj: Pelargonium for Europe; zahradkarskaporadna.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také