Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Máme tu období jarních mrazíků. Co udělat s předčasně osázenými truhlíky?

Předpovědi počasí slibují to, čeho se každý pěstitel na jaře obává. Ranní mrazíky jsou tady. Pokud vás předešlé teplé dny ukolébaly k přesvědčení, že už nám zima dala pro letošní rok pokoj, a vy jste vysadili do truhlíků balkonové květiny, nezoufejte. Poradíme vám, co s nimi.
Vydáno: 06.05.2020
Máme tu období jarních mrazíků
Autor: istockphoto.com Máme tu období jarních mrazíků

Všichni určitě velmi dobře víme, že jarní mrazíky hrozí i v květnu, a že balkonové květiny nemají do svátku svaté Žofie na balkonech co dělat. Ano, všichni to víme, ale málokdo odolá a v teplých dnech se nadšeně vrháme do sázení. Doufáme, že zmrzlí muži Pankrác, Servác a Bonifác letos nepřijdou. Jenže oni každoročně přicházejí s železnou pravidelností. O pár dní dříve nebo později, ale přicházejí.

Hrozí-li jenom velmi slabé mrazíky, okolo nuly, pak se to většinou balkonů, které vytvářejí pro rostliny závětří, ani nedotkne, ale věřit se tomu nedá. Přes den bývá většinou docela teplo, a tak můžeme osázené truhlíky jednoduše na noc nastěhovat zpátky do bytu a ráno zase přenést ven. Byla by škoda, ochuzovat rostlinky o jarní sluníčko úplně.

Máme tu období jarních mrazíků
Autor: istockphoto.com Máme tu období jarních mrazíků

Zásobte se netkanou textilií

Když už ve večerních zprávách zjistíme, že hrozí druhý den přízemní mrazíky, je samozřejmě pozdě začít se shánět po bílé netkané textilii, která je na ochranu rostlin nejlepší. Pořiďte si ji proto ve chvíli, kdy jarní osazování truhlíků teprve plánujete.

Bílá netkaná textilie (materiál polypropylen) se prodává v zahradnických potřebách nebo v hobbymarketech a nebude vás stát ani moc peněz.

Máme tu období jarních mrazíků
Autor: istockphoto.com Máme tu období jarních mrazíků

Textilie výborně propouští vzduch i světlo, ale dokáže zadržet teplo, které se pod ní během dne akumuluje. Není potřeba textilii přes den z rostlin odstraňovat. Truhlíky i květináče do textilie celé zabalte nebo ji jenom přehoďte přes truhlík a po stranách zafixujte kamenem, cihlou nebo prknem. Textilie je velmi lehká a z rostlin by ji shodil i malý větřík. Pokud předpověď počasí varuje před většími mrazy, použijte textilii ve dvou i více vrstvách.

Improvizované zakrytí

Jednotlivé rostlinky vysázené v květináči nebo v truhlíku můžete také zakrýt PET lahví s odříznutým dnem nebo obyčejným igelitovým sáčkem. Kolem rostliny napíchejte čtyři dřevěné tyčky a sáček na ně navlékněte.

Růst zeleniny a letniček můžete urychlit zakrytím

Růst zeleniny a letniček urychlíte zakrytím. Vyrobte pařeniště ze starých oken i deštníků

O víkendu přituhne. Víte, jak ochránit kvetoucí stromy před nočními mrazíky?

Jak ochránit rozkvetlé ovocné stromy před nočními mrazíky?

Menší květináče můžete i zabalit do novinového papíru a ovázat provázkem. I takové zateplení je lepší než nic a slabému mrazíku dokáže odolat.

Všechny typy ochrany můžete na rostlinách ponechat i ve dnech, kdy už mrazíky nehrozí. Budou fungovat jako pařeniště a například u rajčat nebo paprik urychlí násadu květů a tím i první sklizeň.

Článek je zařazen v: balkón , dřevěná terasa , jarní , přízemní , ranní , Mrazík
Speciály: Zahrada a pěstování ve městě , Zahrada a pěstování ve městě , Jak pěstovat?

reklama