Pěstujeme rajčata na balkoně: Divoká rajčata dokážou překvapit množstvím plodů

Sklizeň vlastní zeleniny je snem mnohých z nás. Pokud chcete mít úspěch zaručený, ale máte k dispozici jen balkon s omezeným prostorem, dejte se do pěstování divokých rajčat. Vysaďte je do samozavlažovacího kontejneru a z jejich divokosti budete hodně překvapeni. Ukážeme vám krok za krokem, jak jsme úspěšně pěstovali rajčátka my.

Divoká rajčata (Solanum pimpinellifolium) jsou rajčata s nejmenšími jedlými plody. Plody jsou velmi chutné, s tenkou slupkou a plné šťávy. Jejich výhodou je i to, že netrpí téměř žádnými chorobami.

V polovině března

Na výsev semen divokých rajčat jsme použili výsevní tablety z lisované rašeliny. Do každé tablety jsme vložili jenom jediné semínko a úspěšnost byla stoprocentní. Přesně za týden se objevily maličké semenáčky. Misky se semenáčky jsme měli na okně v ložnici, ven jsme je přenesli jen na chvilku na focení.

Na začátku dubna

Asi za 14 dní byly malé rostlinky připraveny k vysazení do trochu větších květináčků, protože kořínky začaly prorůstat z rašelinových tablet ven.

V polovině května

Vzhledem k tomu, že balkon je na východní stranu a počasí nám přálo, vysadili jsme mladá rajčátka ven do samozavlažovacího kontejneru.

Naše původní představa byla, že do každého ze dvou kontejnerů vsadíme jedno rajče a přidáme i po jednom afrikánu, o kterém se říká, že odpuzuje škodlivý hmyz, a také po jedné rostlince odolné vitálky pro krásu.

Na konci května

Rajčata začala růst neuvěřitelnou rychlostí, každým dnem nabývala na výšce i síle.

V polovině června

Začínalo být jasné, že afrikány ani vitálky nedostanou vedle divokých rajčat šanci. Postupně květiny chřadly, přestaly růst a odešly. Zato divoká rajčata rostla jako z vody.

V polovině července

První úroda rajčátek už se začínala jasně rýsovat a divoká rajčata začala postupně zabírat balkon jen pro sebe.

Začátek září

Ve středu rostlin začínají postupně osychat listy, proto jsme je odstranili. Vzhledem k panujícím vedrům a velikosti rostlin začala být potřeba zálivky opravdu obrovská a k některým listům a koncům výhonů už se patrně ani nebyla schopna dostat. Po odstranění oschlých listů a zastřihnutí konců výhonů plody získaly více světla, slunečních paprsků, ale i vody a krásně dozrávaly.

Postřehy z pěstování divokých rajčat v samozavlažovacím kontejneru

  1. Rajčatům jsme vodu doplňovali nejprve 1x týdně, později, vzhledem k vedrům, jaká panovala, 2–3x týdně.
  2. Rajčata jsme vysadili do obyčejného kupovaného substrátu pro balkonové rostliny a ani jednou za sezonu jsme je nehnojili. Pokud však přece jen hnojit chcete, použijte obyčejný Kristalon pro rajčata a papriky.
  3. Maličká, ale chuťově vynikající rajčátka jsme sklízeli od konce července až do října a úroda naprosto předčila naše očekávání. Sklidili jsme postupně ze dvou rostlin nejméně 2 tisíce plodů, i když se to na první pohled nezdá.

Pěstování rajčátek v samozavlažovacím truhlíku se nám velmi osvědčilo. Vzhledem k tomu, že jsme v jednom týdnu vysadili stejné sazeničky do truhlíků i na záhon v zahradě, mohli jsme porovnávat rozdíly. Rostliny na záhonech byly kompaktnější, silnější, ale menší a nakonec měly i mnohem méně plodů, což mohlo být způsobeno slabší zálivkou.

Divoká rajčata jsou odolná

Lepší důkaz, že divoká rajčata zvládnou mnohem horší podmínky než rajčata šlechtěná, snad ani neexistuje. Na fotografii vidíte dvě sazenice rajčete, vysazené do samozavlažovacího kontejneru ještě před příchodem pozdních jarních mrazíků. Sazenice vlevo, šlechtěný hybrid, teplotu –3 °C nezvládla a zmrzla. Sazenice vpravo, divoké rajče, vypadá naprosto nepoškozeně.

První výsev divokých rajčat jsme vyzkoušeli v roce 2017 a od té doby nás úroda ani jednou nezklamala.

Zdroj: Autorský článek Simona Sedláčková


Přečtěte si také