Pěstujeme rajčata na balkoně: Divoká rajčata dokážou překvapit množstvím plodů

Pěstujeme rajčata na balkoně: Divoká rajčata dokáží překvapit množstvím plodů 7 Zdroj: Simona Sedláčková

Pěstujeme rajčata na balkoně: Divoká rajčata dokáží překvapit množstvím plodů 7 Zdroj: Simona Sedláčková
Divoká rajčata (Solanum pimpinellifolium) jsou rajčata s nejmenšími jedlými plody. Plody jsou velmi chutné, s tenkou slupkou a plné šťávy. Jejich výhodou je i to, že netrpí téměř žádnými chorobami.
V polovině března
Na výsev semen divokých rajčat jsme použili výsevní tablety z lisované rašeliny. Do každé tablety jsme vložili jenom jediné semínko a úspěšnost byla stoprocentní. Přesně za týden se objevily maličké semenáčky. Misky se semenáčky jsme měli na okně v ložnici, ven jsme je přenesli jen na chvilku na focení.

Výsev do rašelinových tablet Zdroj: Simona Sedláčková
Na začátku dubna
Asi za 14 dní byly malé rostlinky připraveny k vysazení do trochu větších květináčků, protože kořínky začaly prorůstat z rašelinových tablet ven.

Semenáčky divokých rajčat Zdroj: Simona Sedláčková
V polovině května
Vzhledem k tomu, že balkon je na východní stranu a počasí nám přálo, vysadili jsme mladá rajčátka ven do samozavlažovacího kontejneru.

Samozavlažovací kontejner Zdroj: Simona Sedláčková
Naše původní představa byla, že do každého ze dvou kontejnerů vsadíme jedno rajče a přidáme i po jednom afrikánu, o kterém se říká, že odpuzuje škodlivý hmyz, a také po jedné rostlince odolné vitálky pro krásu.

Jarní výsadba Zdroj: Simona Sedláčková
Na konci května
Rajčata začala růst neuvěřitelnou rychlostí, každým dnem nabývala na výšce i síle.

Začalo to nenápadně... Zdroj: Simona Sedláčková
V polovině června
Začínalo být jasné, že afrikány ani vitálky nedostanou vedle divokých rajčat šanci. Postupně květiny chřadly, přestaly růst a odešly. Zato divoká rajčata rostla jako z vody.

Vedle rajčat nemají jiné rostliny šanci Zdroj: Simona Sedláčková
V polovině července
První úroda rajčátek už se začínala jasně rýsovat a divoká rajčata začala postupně zabírat balkon jen pro sebe.

Džungle z rajčat Zdroj: Simona Sedláčková
Začátek září
Ve středu rostlin začínají postupně osychat listy, proto jsme je odstranili. Vzhledem k panujícím vedrům a velikosti rostlin začala být potřeba zálivky opravdu obrovská a k některým listům a koncům výhonů už se patrně ani nebyla schopna dostat. Po odstranění oschlých listů a zastřihnutí konců výhonů plody získaly více světla, slunečních paprsků, ale i vody a krásně dozrávaly.

Podzimní dozrávání Zdroj: Simona Sedláčková
Postřehy z pěstování divokých rajčat v samozavlažovacím kontejneru
- Rajčatům jsme vodu doplňovali nejprve 1x týdně, později, vzhledem k vedrům, jaká panovala, 2–3x týdně.
- Rajčata jsme vysadili do obyčejného kupovaného substrátu pro balkonové rostliny a ani jednou za sezonu jsme je nehnojili. Pokud však přece jen hnojit chcete, použijte obyčejný Kristalon pro rajčata a papriky.
- Maličká, ale chuťově vynikající rajčátka jsme sklízeli od konce července až do října a úroda naprosto předčila naše očekávání. Sklidili jsme postupně ze dvou rostlin nejméně 2 tisíce plodů, i když se to na první pohled nezdá.

Poslední sklizeň Zdroj: Simona Sedláčková
Pěstování rajčátek v samozavlažovacím truhlíku se nám velmi osvědčilo. Vzhledem k tomu, že jsme v jednom týdnu vysadili stejné sazeničky do truhlíků i na záhon v zahradě, mohli jsme porovnávat rozdíly. Rostliny na záhonech byly kompaktnější, silnější, ale menší a nakonec měly i mnohem méně plodů, což mohlo být způsobeno slabší zálivkou.
Divoká rajčata jsou odolná
Lepší důkaz, že divoká rajčata zvládnou mnohem horší podmínky než rajčata šlechtěná, snad ani neexistuje. Na fotografii vidíte dvě sazenice rajčete, vysazené do samozavlažovacího kontejneru ještě před příchodem pozdních jarních mrazíků. Sazenice vlevo, šlechtěný hybrid, teplotu –3 °C nezvládla a zmrzla. Sazenice vpravo, divoké rajče, vypadá naprosto nepoškozeně.

Zkouška mrazuvzdornosti Zdroj: Simona Sedláčková
První výsev divokých rajčat jsme vyzkoušeli v roce 2017 a od té doby nás úroda ani jednou nezklamala.
Zdroj: Autorský článek Simona Sedláčková