Zahrada v květnu: Sázejte rajčata, papriky i cibule, vysejte pozdní letničky, dejte ven pokojovky
Jaro je v plné síle a zahrada láká k práci i odpočinku. Nastává období, kdy se většina zahrádkářů doslova přestěhuje na svou milovanou zahrádku, protože jarní práce na zahradě jsou v plném proudu. A pomalu nastává i období nejkrásnějších květů.
Postarejte se o budoucí bohatou úrodu
- Nakopčete vzrostlé brambory, a dokud hrozí ranní mrazíky, chraňte je natažením bílé netkané textilie. Nejenže předejdete poškození listů při mrazících, ale také urychlíte první sklizeň.
- Cibuli vysévanou ze semen už máte jistě na záhonech, ale nyní nastal i čas na vysazení cibule sazečky.
- V první polovině měsíce vysejte do volné půdy i choulostivé fazole, cukety, dýně a okurky, aby vyrostly až poté, co nebudou hrozit přízemní mrazíky. Postupně také nezapomínejte jednotit vzešlé semenáčky zeleniny vyseté v dubnu.
- Ke sklizni už by měl být připraven první hlávkový salát, špenát i ředkvičky. Vše můžete i opakovaně dosévat, abyste mohli sklízet úrodu postupně po delší dobu.
- Po svátku sv. Žofie, 15. května, můžete sázet do volné půdy předpěstované sazenice rajčat, okurek, cuket a paprik. Tyčková rajčata nezapomeňte ihned vyvázat k oporám, rostou rychle, tak aby se zbytečně hned nezačala rozlamovat a kroutit. Rajčata a okurky vyvažte i ve skleníku, kde už bude pomalu čas i na průběžné odstraňování samčích květů.
- Stejně tak nastává čas na výsadbu choulostivých bylinek, jako je bazalka.
Co dělat v květinové zahradě
- Vysejte pozdně kvetoucí letničky a semenáčky z dřívějších výsevů nezapomeňte protrhat a přepíchat.
- Postarejte se o odkvetlé květiny. Cibuloviny nechte volně zatáhnout, pak jim teprve odstraňte zaschlé listy.
- Plaménky, které kvetly brzy na jaře, důkladně seřízněte.
- Čerstvě zasazené rostlinky pravidelně zalévejte, ovšem nikdy za slunečného počasí. Raději ráno či večer.
- Včas vyvažte všechny vysoké květiny k pevným opěrám, aby nedošlo k jejich deformaci, případně i zlomení.
Pozor na škůdce
- Hlídejte výskyt mšic na růžích a včas přikročte k postřiku. Pozor dávejte také na žravé slimáky. Pokud nechcete přikročit k chemické ochraně, nasypejte kolem záhonů rozdrcené vaječné skořápky.
Postarejte se o balkony a pokojovky
- Po třech zmrzlých můžete vynést ven pokojové květiny k tzv. letnění. Postupujte opatrně a raději je postavte nejprve všechny do stínu. Později, až se aklimatizují, přemístěte druhy, kterým nevadí sluneční paprsky, na vhodnější místo.
- Nastává také čas, osazování truhlíků letničkami, begóniemi a pelargoniemi. Pokud jste balkonové květiny vysadili už dříve a zatím jste je měli doma na parapetech, vynášejte je ven nejprve jen na den, teprve po pár dnech je můžete nechat venku i v noci.
Pěstujete i ovoce?
- U mladých stromků jabloní a hrušní je nutné protrhat nasazené plody.
- Jahodníkům můžete nasadit ochranné talíře, aby nedocházelo k velkému znečištění plodů, nebo kolem rostlin rozprostřete slámu.
Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek