reklama

Květen na zahradě: Sázejte rajčata i papriky a nechte rozkvést balkon

Simona Sedláčková
1. května 2020
Jaro je v plné síle a zahrada láká k práci i odpočinku. Nastává období, kdy se většina zahrádkářů doslova přestěhuje na svou milovanou zahrádku, protože jarní práce na zahradě jsou v plném proudu. A pomalu nastává i období nejkrásnějších květů.
reklama

Postarejte se o budoucí bohatou úrodu

Nakopčete vzrostlé brambory a zatím, dokud hrozí ranní mrazíky, je chraňte natažením bílé netkané textilie. Nejen, že předejdete poškození listů při mrazících, ale také urychlíte první sklizeň.

Cibuli, vysévanou ze semen už máte jistě na záhonech, ale nyní nastal i čas na vysazení cibule sazečky.

Vprvní polovině měsíce vysejte do volné půdy i choulostivé fazole, cukety, dýně a okurky, aby vyrostly až po poté, co nebudou hrozit přízemní mrazíky. Postupně také nezapomínejte jednotit vzešlé semenáčky zeleniny, vyseté vdubnu.

Ke sklizni už by měl být připraven první hlávkový salát, špenát i ředkvičky. Vše můžete i opakovaně dosévat, abyste mohli sklízet úrodu postupně po delší dobu.

Po svátku sv. Žofie, 15. května, můžete sázet do volné půdy předpěstované sazenice rajčat, okurek, cuket a paprik. Tyčková rajčata nezapomeňte ihned vyvázat koporám, rostou rychle, tak aby se zbytečně hned nezačaly rozlamovat a kroutit. Rajčata a okurky vyvažte i ve skleníku, kde už bude pomalu čas i na průběžné odstraňování samčích květů.

Stejně tak nastává čas na výsadbu choulostivých bylinek, jako je bazalka.

Co dělat vkvětinové zahradě

Vysejte pozdně kvetoucí letničky a semenáčky zdřívějších výsevů nezapomeňte protrhat a přepíchat.

Postarejte se o odkvetlé květiny. Cibuloviny nechte volně zatáhnout, pak jim teprve odstraňte zaschlé listy.

Plaménky, které kvetly brzy na jaře, důkladně seřízněte.

Čerstvě zasazené rostlinky pravidelně zalévejte, ovšem nikdy za slunečného počasí. Raději ráno, či večer.

Včas vyvažte všechny vysoké květiny kpevným opěrám, aby nedošlo kjejich deformaci, případně i zlomení.

Pozor na škůdce

Hlídejte výskyt mšic na růžích a včas přikročte kpostřiku. Pozor dávejte také na žravé slimáky. Pokud nechcete přikročit kchemické ochraně, nasypejte kolem záhonů rozdrcené vaječné skořápky.

Postarejte se o balkony a pokojovky

Po třech zmrzlých můžete vynést ven pokojové květiny ktzv. letnění. Postupujte opatrně a raději je postavte nejprve všechny do stínu. Později, až se aklimatizují, přemístěte druhy, kterým nevadí sluneční paprsky, na vhodnější místo.

Nastává také čas, osazování truhlíkůletničkami, begóniemi a pelargoniemi. Pokud jste balkonové květiny vysadili už dříve, a zatím jste je měli doma na parapetech, vynášejte je ven nejprve jen na den, teprve po pár dnech je můžete nechat venku i vnoci.

Pěstujete i ovoce?

U mladých stromků jabloní a hrušní je nutné protrhat nasazené plody.

Jahodníkům můžete nasadit ochranné talíře, aby nedocházelo kvelkému znečištění plodů nebo kolem rostlin rozprostřete slámu.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama