Opuč háčkovitá: Objevte nenápadnou krásku z romantických kytic

Opuč háčkovitá bývá něžnou součástí řezaných kytic, kde hraje roli doplňkové zeleně, podobně jako obyčejný asparágus. Ale na rozdíl od asparágusu jemně voní a její větvičky bývají obsypané drobnými růžovými, nafialovělými nebo bílými kvítky. Už jste si opuče někdy všimli? Můžete ji pěstovat i doma jako přenosnou rostlinu.

Pod jménem opuč háčkovitá ji zná jen málokdo a i většina floristů používá raději její latinské označení, Chamelaucium uncinatum, nebo ji označují jako wax či waxflower, tedy voskovou květinu.

Opuč háčkovitá (Chamelaucium uncinatum)

Původní domovinou opuče je jihozápadní Austrálie, kde patří mezi velmi oblíbené keře. Pěstuje se především voblastech svyšší vzdušnou vlhkostí, vyžaduje přímořské podnebí, písčitou půdu a hodně slunce. Proto se jí vEvropě daří pouze na jihu, ve Středomoří. Vnašich podmínkách můžete opuč pěstovat pouze jako krátkověkou přenosnou rostlinu na balkoně či na terase a na zimu ji schovat do teplé místnosti (vše o pěstování na balkonech najdete ZDE).

Opuče jsou stálezelené keře či malé keříky, které dorůstají do výšky 20–400 cm. Mají většinou kožovité čárkovité listy a vykvétají drobnými, pětičetnými květy vjemných odstínech bílé, růžové a fialové barvy. Opuče patří do čeledi myrtovitých.

Opuč jako oblíbený doplněk kytic

I když je pěstování opuče vnašich zemích dost složité a málo rozšířené, přesto ji měl skoro každý doma, byť jen na chvilku. Bývá oblíbenou součástí květinových vazeb. Floristé ji často využívají do řezaných kytic jako doplňkovou zeleň, podobně jako mnohem běžnější asparágus (Víte, co má společného asparágus s lahodným chřestem? Podívejte se ZDE), který však začíná, na rozdíl od opuče, velmi brzy opadávat. Větvičky opuče naopak vydrží velmi dlouho svěží, a to dokonce i její drobné kvítky. Pokud budete zřezané kytice postupně odebírat zvadlé květy, ve váze vám zaručeně zůstane jako poslední právě opuč.


Přečtěte si také