10 nápadů, jak využít skleník: Zapomeňte na pěstování zeleniny, se skleníkem si pohrajte

Tradiční doplněk českých zahrad, který nikdy nevyjde z módy. Skleníky mají naše babičky a často si je staví či kupuje i mladší generace. Dříve sloužily hlavně na pěstování zeleniny, můžeme je ale využít i jinak. Inspirujme se botanickými zahradami i nápady kreativních zahradníků.

Skleníky jsou snámi už tisíciletí. Ve starém Římě se vnich pěstovaly předchůdkyně dnešních okurek, první vytápěné skleníky se objevily ale až později, nejspíše vKoreji vpatnáctém století. Během novověku se skleníky staly důležitou součástí zahrad šlechty, pěstovaly se vnich exotické rostliny, a nakonec si našly místo i vnašich zahradách. Pěstuje se tu zejména zelenina, jako jsouokurky, rajčata nebo papriky. Skleník včeské zahradě je tak zejména užitkový a má nám přinést na stůl čerstvé vitamíny.

Pokud ale chcete vyzkoušet něco nového, vytvořte si ze skleníku místo pro odpočinek, pracovní kout nebo třeba venkovní jídelnu, která nahradí altán. Případně se vrhněte na pěstování tropických rostlin nebo těch, které získávají vláhu ze vzduchu. Podívejte se na tipy, které vám pomohou se na skleník podívat úplně jinýma očima.

Upravte okolí skleníku

Pokud chcete skleník proměnit vmísto, které se vám bude opravdu zamlouvat a nebude sloužit jen kopečovávání zeleniny, pak věnujte pozornost i okolí. Zužitkové zahrady se rázem stane okrasná. Bude to vypadat skvěle a skleník se promění vkrásnou dekoraci vašeho pozemku.

Váš kout

Pokud máte skleník dostatečně velký a můžete se vněm pohodlně postavit, vytvořte si uprostřed ostrůvek, na kterém budete moct přesazovat rostliny nebo kutit, co vás napadne. Navíc vám tam bude zjara a na podzim teplo.

Zimní zahrada

Inspirujte se zimními zahradami a vytvořte si malou džungli. Vkvětináčích sem můžete postavit rostliny, které na zimu uklidíte do domu.

Jídelna

Doprostřed můžete postavit stůl a kolem něj židle. Na konstrukci skleníku zavěste světélka a místo pro letní večeře je hotové, nebude na vás foukat a teplo tu vydrží i po setmění.

Oceňte patinu

Skleníky stárnou poměrně rychle, brzy se zašpiní, často se zjejich konstrukcí začne loupat nátěr nebo na nich vyroste mech, sklo popraská nebo se zamaže tak, že už nejde umýt. Využijte toho. Skleník se spojí se zahradou a stane se její přirozenou trochu ušmudlanou součástí, která ale bude vypadat skvěle. Ne všechno musí být nablýskané…

Sbírka kaktusů

Pokud jste unavení zpěstování zeleniny, vrhněte se na exotické rostliny. Jediný problém je, že je budete muset na zimu uklidit do bytu. Pokud ovšem nemáte vytápěný skleník. Přes léto se ale bude sukulentům i jiným rostlinám, které mají rádi vyšší teploty, ve skleníku dařit. Odměnou bude úžasný prostor plný krásných květin a rostlin.

Ráj tilandsií

Na konstrukci skleníku můžete také zavěsit tilandsie, tyhle rostliny zJižní Ameriky žijí zvlhkosti vzduchu. Skleník jetak pro ně ideálním prostředím. Můžete je do něj umístit, i když ho využíváte pro pěstování zeleniny. Vzimě tilandsie uklidíte domů, stačí když je položíte na talíř skamínky nebo je přiděláte drátkem kjiné rostlině.

Květinová zahrada

Pokud máte radši kvetoucí rostliny, pak si skleník proměňte vopravdovou květinovou zahradu, ve které budete moct namíchat květiny zasazené do hlíny stěmi vkvětináčích. Vkvětináčích pěstujte ty rostliny, které bude na zimu potřeba uklidit do domu.

Džungle

Vyberte popínavou rostlinu, která se vám nejvíce líbí, a zasaďte ji do skleníku, bude se pnout po jeho konstrukci a nechá ji zmizet za zelenými listy. Efekt malé domácí džungle bude perfektní.

Dílna

A pokud ve skleníku už nechcete nic pěstovat a zároveň se nemáte ktomu, abyste ho ze zahrady odstranili, udělejte si zněj dílnu nebo jen vkusné skladiště (na zahradě se vždycky najde spousta věcí, které je potřeba někam uložit, protože by se jednou mohly hodit).

Sdílejte článek

Přečtěte si také