Zahrada

11. ledna 2016 05:58

Markéta Zídková

Brokolice – superzelenina, která zažene i stres a nervozitu

Odborníci na výživu ji vyzdvihují až do nebes a někteří ji dokonce označují za absolutně nejzdravější zeleninu. V každém případě bychom měli mít tento zelený zázrak s názvem brokolice na talíři pravidelně a co nejčastěji.

Doba vánočních prázdnin, dovolených a příjemného lenošení je definitivně pryč, začátek ledna je pro většinu z nás spojen s návratem do pracovního procesu. Pokud se obáváte velkého tlaku, přepracování a následné nervozity a stresu, nezapomínejte na brokolici – díky látkám, které obsahuje, vás proti uvedeným nebezpečím obrní. A nejenom to, tahle příbuzná květáku toho dokáže ještě daleko víc.

Koktejl všeho dobrého

Brokolice nepatří k tradičním pokrmům – větší oblibu si začala získávat až začátkem 20. století, v našich obchodech se objevila ještě daleko později, zhruba před třiceti lety. Dnes je k dostání prakticky celoročně. Při jejím nákupu hledejte co nejtmavější zelenou barvu, pevné stonky a svěží lístky. Myslete na to, že s brokolicí kupujete i řadu vitamínů a minerálů, takže čím čerstvější, tím lepší. Naopak na starší a špatně skladované si nepochutnáte, s největší pravděpodobností bude mít nahořklou chuť. Brokolice patří mezi deset potravin, které obsahují absolutně nejvíce vitamínu C, vyplatí se tedy ji brát jako prevenci třeba proti nachlazení. Kromě céčka je brokolice ještě bohatá hlavně na beta-karoten, kyselinu listovou, hořčík, draslík, vápník, vlákninu a antioxidant sulforafan, který podle lékařských studií zastavuje růst rakovinných buněk.

Zdraví na talíři

Kromě už zmiňovaných benefitů je brokolice vhodným prostředkem ke snižování krevního tlaku, prospívá srdci a krevnímu oběhu, je ideální při onemocnění jater, žlučníku a ledvin, zlepšuje trávení, krvetvorbu a pomáhá alespoň částečně odbourávat bolesti při menstruaci a chrání i před bolestmi hlavy. Brokolice je ideální zeleninou pro těhotné a kojící ženy a malé děti – na záhoně totiž nepřijímá tolik dusičnanů, jako například květák. Její další výhodou je rozumná cena, rychlá příprava a jemná chuť. Dá se samozřejmě konzumovat i v syrovém stavu, ale jejím ohříváním se paradoxně zvyšuje podíl antioxidantů. Před kuchyňskou úpravou uřízněte tlusté stonky, brokolici rozeberte na růžice, případně rozkrájejte na menší kousky a operte. Vařte ji ve vodě nebo ještě lépe v páře, stačí pár minut, dejte pozor, aby se nerozvařila. Brokolice je výborná ve všech pokrmech s kořenovou zeleninou, přidávejte ji do zeleninových polévek, rizota, špaldota, zkusit ji můžete i v salátech nebo obalenou v trojobalu a osmaženou. Vynikající je zapečená se sýrem a bramborem nebo vmíchaná do bramborové kaše. Během chladných dnů můžete vyzkoušet třeba hustou jemnou polévku podle následujícího receptu.

Brokolicový krém

Budete potřebovat: 1 až 2 kusy brokolice, lžíci másla, sůl, pepř, zeleninový vývar, kelímek sladké smetany, česnek a muškátový oříšek dle chuti

Jak na to: Připravte si kousky oprané brokolice, v hrnci na másle opatrně osmahněte nadrobno nakrájený česnek, přidejte brokolici, osolte, opepřete a zalijte zeleninovým vývarem. Pod pokličkou povařte asi 20 minut, na závěr přidejte strouhaný muškátový oříšek a smetanu, případně dosolte. Podávat můžete s houstičkou osmaženou na kousku másla.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také