29. září 2014 05:50
Markéta ZídkováCeler můžeme nechat na záhonu až do října
Se sklizní bulev celeru nespěchejte. Pokud má dostatek vlády, roste ještě v říjnu.
Celer bulvový patří k zeleninám, které nejsou na pěstování jednoduché a k dobrému vývoji potřebují kvalitní půdu a dostatek vláhy.
Celer se v Čechách pěstuje zhruba od 17. století, kdy se k nám dostal z jižní Evropy. U nás se nejvíce pěstuje celer bulvový, méně pak řapíkatý a listový. Celer bulvový má velice dlouhou vegetační dobu, od 210 až po 270 dnů, proto je potřeba sazenice předpěstovat včas, tedy s výsevem v únoru či nejpozději v březnu. Celer nesmíte vysazovat dříve než v polovině května, jinak můžou sazeničky nastydnout a pak místo tvorby bulvy vyrazí do květu.
Jak sklidit celerDoporučuje se pro jeho dlouhou vegetační dobu počkat i s jeho sklizní co nejdéle a nechat ho na záhonu až do příchodu prvních mrazíků. Ty bulvám ani listům nevadí. Z půdy ho vyndejte za suchého počasí, aby nebyl příliš obalený blátem. Bulvy očisťte od zeminy, vylámejte velké listy a ponechte pouze srdéčko. Pečlivě odřízněte kořeny (rány po řezu se rychle zatáhnou bez ošetření). Bulvy naskládejte do přepravky natí nahoru a přikryjte bílou netkanou textilií. Poškozené nebo nevyvinuté rostliny přednostně spotřebujte.
Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Takto ošetřený bulvový celer vám v dobře větraném sklepě vydrží až do jara. Nemáte-li sklep, můžete bulvy uchovat v krabici obalené polystyrénem na balkoně. V tomto případě pečlivě kontrolujte jeho zdravotní stav. Doporučuje se dát mezi celer pár bulviček ředkve černé, která bude zeleninu chránit před plísní.
Marta Pawlicová
Mohlo by vás zajímat: