Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Celer můžeme nechat na záhonu až do října

Se sklizní bulev celeru nespěchejte. Pokud má dostatek vlády, roste ještě v říjnu.
Vydáno: 29.09.2014
Celer bulvový
Celer bulvový Autor: SEMO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Celer bulvový patří k zeleninám, které nejsou na pěstování jednoduché a k dobrému vývoji potřebují kvalitní půdu a dostatek vláhy.

Celer se v Čechách pěstuje zhruba od 17. století, kdy se k nám dostal z jižní Evropy. U nás se nejvíce pěstuje celer bulvový, méně pak řapíkatý a listový. Celer bulvový má velice dlouhou vegetační dobu, od 210 až po 270 dnů, proto je potřeba sazenice předpěstovat včas, tedy s výsevem v únoru či nejpozději v březnu. Celer nesmíte vysazovat dříve než v polovině května, jinak můžou sazeničky nastydnout a pak místo tvorby bulvy vyrazí do květu.

Jak sklidit celer
Doporučuje se pro jeho dlouhou vegetační dobu počkat i s jeho sklizní co nejdéle a nechat ho na záhonu až do příchodu prvních mrazíků.
Ty bulvám ani listům nevadí. Z půdy ho vyndejte za suchého počasí, aby nebyl příliš obalený blátem. Bulvy očisťte od zeminy, vylámejte velké listy a ponechte pouze srdéčko. Pečlivě odřízněte kořeny (rány po řezu se rychle zatáhnou bez ošetření). Bulvy naskládejte do přepravky natí nahoru a přikryjte bílou netkanou textilií. Poškozené nebo nevyvinuté rostliny přednostně spotřebujte.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Takto ošetřený bulvový celer vám v dobře větraném sklepě vydrží až do jara. Nemáte-li sklep, můžete bulvy uchovat v krabici obalené polystyrénem na balkoně. V tomto případě pečlivě kontrolujte jeho zdravotní stav. Doporučuje se dát mezi celer pár bulviček ředkve černé, která bude zeleninu chránit před plísní.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Krása travin

Okrasné traviny vnášejí do zahrady svobodu. Vyberte si svůj druh

Cibuloviny sázejte na podzim

Cibuloviny sázíme na podzim. Poradíme, jak

Chryzantémy zvané listopadky jsou symbolem podzimu

Chcete, aby vám chryzantémy dlouho kvetly? Poradíme, jak vybrat

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama